Найкрасивіші озера Карпат

ÐÑжгÑÑÑÑкий Ñайон, озеÑо СиневиÑ

Озеро Синевир знаходиться в заповідній зоні Національного природного парку з однойменною назвою. Здається, що вся краса карпатської землі сконцентрована в цьому місці. Сміливо збирайте компанію і вирушайте до гірського масиву Горгани. Там на висоті майже у тисячу метрів знаходиться сьоме диво України - найбільша водойма Карпатських гір (приблизно 5 гектарів). Синевир здається рідкісним діамантом у смарагдовій короні карпатських лісів. Щоб побачити кришталево чисте озеро з «небом на дні», потрібно завітати в Межигірський район Закарпаття.

Тільки уявіть, вік Синевиру приблизно 10 тисяч років, а його глибина місцями сягає 24-ох метрів. Завдяки цьому вода залишається крижаною за будь-яких погодних умов. Через це зануритися у водойму можуть дозволити собі тільки справжні відчайдухи. Чистоту озера визначають його мешканці – рибка форель, яка потребує найчистішого середовища. Але не забуваймо – вилов риби заборонений, а перед тим, як вживати воду, краще її прокип'ятити.

►  Озеро Бребенескул — «Синє око Карпат»

ЧоÑногÑÑÑÑкий маÑив, озеÑо ÐÑебенеÑкÑл

Гірські озера немов шматочки неба на землі. Колись, як тільки народжувалися Карпати , їхні гострі та самотні кам'яні вершини створювали враження чистого полотна. З Божою волею сама матінка-природа в ролі художника написала свою картину. Та серед різноманіття буйних фарб не вистачало чогось особливого, такого, щоб могло б підкреслити навколишню красу. І тут саме небо дало підказку – розлилося воно рясним дощем, наповнило земні резервуари кришталево чистими водами. Так частинка неба перейшла на землю і стала гірськими озерами – і картина нарешті стала довершеною.

Озеро Бребенескул – справжнє українське диво. Унікальність озера у тому, що воно є найвисокогірнішим в Україні, знаходиться на висоті 1801 м над рівнем моря. Особливість - найтепліша водойма на Чорногірському хребті. Але так може сказати тільки справжній відчайдух. Адже температура води нагрівається максимально до 15 градусів. І варто купатися в першій половині дня, поки сонце не встигло зайти за хребет. Бо саме тоді без сонячного проміння навколо стає холодніше і не так весело. Потрібно пам'ятати про висоту і брати з собою теплі речі. Хоча на даній території не можна розпалювати вогнищ, деяких туристів це не зупиняє. Керівництво Чорногірського заповідного масиву, де знаходиться озеро, втомилося вже прибирати за недобросовісними туристами. Та це ще півбіди, найгірше, що могли зробити їхні гості - це вирубувати сосну сланку, яка знаходиться під охороною. Хоча озерна вода і прозора, мов скло, пити її не рекомендується. Зовсім поруч знаходиться джерельце з мінеральною водою. Краще скористатися ним.

►  Легендарне озеро Несамовите

СÑил г. ТÑÑкÑл, озеÑо ÐеÑамовиÑе

Несамовите – озеро льодовикового походження, друге найвисокогірніше, після озера Бребенескул, в Україні. Через це при нулю градусів водойма замерзає, а в найспекотнішу пору року зберігає крижану температуру. А ще через своє походження вважається одним із найчистіших. В порівнянні з іншими озерами, площа Несамовитого невеличка – 0,3 га, а глибина сягає всього 1,5 метра. Розташоване озеро на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей в масиві Чорногора на висоті 1750 м. Це чітко визначається за допомогою сучасних карт та супутника. Але закарпатці щиро вірять і переконують у цьому всіх – Несамовите належить до Закарпаття.

►  Озеро Марічейка: небесне око Карпат

ÐеÑÑовинÑÑкий Ñайон, озеÑо ÐаÑÑÑейка

Озеро льодовикового походження з романтичною дівочою назвою Марічейка знаходиться в підніжжі гори Шурин–Гропа. Вони є частиною Карпатського національного парку. За своєю величиною у 10 тисяч квадратних метрів водойма займає друге місце у Чорногірському масиві. Хоча за глибиною у 0,8 метра поступається багатьом гірським озерам. Через свою видовжену форму озеро нагадує велетенську краплину роси, яка застигла серед густих смерекових лісів. Живиться Марічейка за рахунок численних підземних джерел та опадів. З озера проклав шлях струмок, який проходить через ялиновий ліс і витікає в долині річки Погорілець. За всією цією красою з висоти споглядає гора Піп Іван, що знаходиться на північному заході від водойми.

►  Озеро Драгобратське (Івор) — гірська краса, оповита легендами

РаÑÑвÑÑкий Ñайон, озеÑо ÐÐ²Ð¾Ñ (ÐÑагобÑаÑÑÑке)

Драгобратське озеро або Івор - одне із найчистіших туристичних місць в Карпатах. Заховане озеро в улоговині між вершинами Жандарми та Близниці. Озеро льодовикового походження відносно невеликої площі 0,1 га та глибини – від 1,2 до 1,5 м. Вода, яка надходить з підземних джерел та атмосферних опадів, прісна. Придатна до споживання тільки після кип'ятіння. Окрім мікроскопічних ракоподібних, у водоймі ніхто не живе. Через те, що озеро знаходиться високо в горах і поблизу немає жодного дерева, не забувайте в похід брати пальник або газовий балон.

Безперечно, Карпати можуть вражати неймовірною красою в будь-яку пору року. Проте оптимальна пора для милування озером Івор — це літо. Синє як небо озеро неповторно виглядає на фоні зелених карпатських схилів. І хоча це озеро зовсім невелике (його довжина становить приблизно 50 метрів), воно не перестає приваблювати туристів. Місцина тут насправді неймовірна. Вашим очам відкриється дивовижна краса – Горганський хребет та Чорногірський масив з вершиною Петрос, немов мурашники невеличкі гірські села та полонини, всипані білими клубочками – овечками. Від побаченого захоплює подих. Здається, були б крила, то полетів за напрямком вітру в синю гірську далечінь.

►  Таємниче карпатське озеро Ворожеська

ÐÑÑÑÑкий маÑив СвидовеÑÑ, озеÑо ÐоÑожеÑÑка

Озеро Ворожеська - унікальна водойма, яка на межі зникнення. Озеро оповите таємницями, які будоражать людський розум століттями. Наука давно вже дала пояснення всім загадкам, а от простий люд твердо дотримується своїх версій. Високогірне озеро льодовикового походження - Ворожеська (Тритон) складається з двох частин. Площа верхнього озера сягає 0,7 га, глибина - 4,5 м. Площа нижнього - 0,2 га, а його глибина 1,9 м. Знаходиться водойма в гірському масиві Свидовець, неподалік сіл Чорна Тиса та Ясіня, на висоті 1460 м. Недалеко знаходяться озера Догяска та Апшинець, а ще гора Великий Котел.

►  Озеро Апшинець

ÐÑÑÑÑкий маÑив СвидовеÑÑ, озеÑо ÐпÑинеÑÑ

Невеличкий райський куточок серед карпатського високогір'я – озеро Апшинець. Оазис, до якого приходять спраглі звірі з лісів Апшинецького заповідника – сарна та олень благородний. Місце доволі тихе та спокійне, так як не надто популярне серед туристів. Ідеальне місце для любителів побути на самоті чи просто відпочити серед дикої природи. Озеро відносно невеликої площі - 1,2 га, довжини - 124 м та ширини – 100 м. Найбільша глибина – 3,3 м. Температура води, навіть у найспекотніші дні, не вище 12 градусів. Тому теплою водойму не назвеш, зате вода в озері чиста настільки, що видно дно. Між собою туристи називають озеро Трояска, бо знаходиться неподалік однойменної вершини, яка належить до Свидовецького гірського масиву. Так як озеро знаходиться на висоті 1487 м, то з його берегів можна побачити не тільки сам Свидовець, а й неймовірної краси Горганський масив. Вигідне розташування озера, неподалік лісу, робить його зручним для туристів з наметами. В лісі можна назбирати хмизу для вогнища, або сховатися між деревами від негоди.

►  Озеро Журавлине (Мертве озеро)

ÐÑвÑвÑÑка облаÑÑÑ, озеÑо ÐÑÑавлине

Журавлине озеро - місце, де живе нечиста сила. – «Неправда!», - скажете ви. Можливо і так, але, щоб переконатися в цьому, потрібно тут побувати. Перша думка, яка спадає – ви потрапили у казку. Адже, щоб потрапити до водойми, потрібно пройти через густий та старезний ліс, де ростуть столітні ялини та смереки. Ліс немов стіна, про яку розповідається в казках. Поки пройдеш той ліс, то можна й заблукати. Або й назавжди пропасти. І ніхто вже ніколи не знайде. Ходити в цих місцях самому не варто. Хоча маршрути пронумеровані та добре втоптані, краще з собою мати вірного товариша, який зможе підстрахувати, або у разі небезпеки врятувати.

Маловідомі високогірні озера Карпат

Українські Карпати – заповідний край первозданної природи. Це споконвічні гори та смарагдові ліси, квітучі полонини та співучі водоспади, бурхливі річки та чарівні гірські озера. Утворені природою в давні часи, Карпатські озера гармонійно вписані в мальовничий гірський ландшафт та підкорюють навіть найдосвідченіших мандрівників своєю холодною, непідступною та неповторною красою. 

Шість маловідомих високогірних карпатських озер, про які далі піде мова, знаходяться в Карпатах, та розташовуються поруч з самими високими гірськими вершинами Карпат.

Високогірне карпатське озеро Апшинець (інша назва Трояска). Субальпійський кліматичний пояс

Озеро Апшинець - красиве високогірне озеро льодовикового походження, що лежить на приголомшливо красивих схилах карпатського хребта Свидовець у Рахівському районі Карпат. Озеро є одним з найвідоміших карових озер. Висота, на якій лежить Апшинець, 1490 метрів над рівнем моря. Озеро не надто велике, довжина його всього лише 126 метрів, ширина трохи більше сотні метрів, , має круглу форму з загальною площею близько 1,2 гектари. Найглибша точка озера Апшинець знаходиться на глибині 3,3 метри. Вода в озері дивно прозора, її чистоту неможливо описати простими словами. Живиться озеро за рахунок струмка, який можна побачити з західної сторони від озера Апшинець. На противагу цьому, з східної сторони з озера витікає невеличка річечка Апшинець. У зимовий час води озера сковує льодом, озеро повністю замерзає. Влітку ж води його прогріваються до 12 градусів за Цельсієм, в загальному не скажеш, що вода в озері тепла.Улоговина, в якій лежить озеро Апшинець, має витягнуту форму, із перетинають її невеликим валом, утвореним мореною, в свою чергу, сформованої кілька тисячоліть тому, відступаючим льодовиком. Південно-західний бік озера затягнутий невеликим болотом. Дуже гарний краєвид, та панорама гір навколо озера Апшинець. Дно озера переважно рівне, присутні мулисті відклади. Ближче до берега можна побачити нечисленні камені великих розмірів. У водах озера ростуть осока і різного роду мохи, а життя представлена кількома видами дрібних ракоподібних. Береги озера Апшинець вкриті різноманітною трав'янистою рослинністю. Місця просто вражаючі. Природа настільки велична і красива, що дух захоплює. У водах озера Апшинець відображаються вершини хребта Свидовець, що лежать поблизу. Вся прилегла територія до озера Апшинець, входить в Апшинецький заказник.

Високогірне карпатське озеро Догяска. Субальпійський кліматичний пояс  

Мальовниче озеро Догяска (або Геришаська) знаходиться на південному схилі хребта Свидовець на висоті 1577 м біля підніжжя гір Догяска (1761 м) та Геришаска (1762 м). Ці дві вершини утворюють справжню стіну, що піднімається майже на 200 метрів вгору біля західного краю озера Догяска. Озеро має майже прямокутну форму. Довжина озера Догяска - 125 м, ширина - 110 м, глибина - 1,2 м. В озері Догяска бере свій початок річка Косівська.

З рослинності поблизу озера Догяска є в основному трава, чагарників практично немає. Оскільки гори оточують озеро з півночі і заходу, у першій половині дня воно яскраво освітлене сонцем, з-за чого виглядає вельми привабливо. З фауни найпоширеніші мікроскопічні ракоподібні.

Високогірне карпатське озеро Несамовите. Субальпійський кліматичний пояс

Озеро Несамовите знаходиться на північно-східному схилі хребта Чорногора на висоті 1750 м біля підніжжя гори Туркул (1933 м). Довжина озера Несамовите 88 м, ширина - 45 м, глибина - 1,5 м. Поруч з озером Несамовите ростуть чагарники, які складаються з гірської низькорослої сосни. Назва озера пов'язане з тим, що в цьому районі часто дмуть сильні вітри, та ще й з завихреннями. А народна легенда стверджує, що, якщо кинути в озеро Несамовите камінь, погода зіпсується.

Високогірне карпатське озеро Бребенескул. Субальпійський кліматичний пояс  

Озеро Бребенескул - це саме високогірне озеро України. Воно знаходиться на висоті 1801 м на південно-східному схилі хребта Чорногора в улоговині між горами Гутин Томнатик (2016 м) та Бребенескул (2035 м). Довжина озера - 134 м, ширина - 44 м, глибина - 2,8 м. З рослинності присутні тільки нечисленні кущі гірської сосни. Озеро Бребенескул лежить на дні льодовикового кару. Береги високі, з кам'яними осипищами. Живиться атмосферними опадами та ґрунтовими водами. Вода озера Бребенескул чиста, навіть слабо мінералізована.Дно підвищується у східному напрямку, на глибині вкрите сірим намулом. Трапляються мікроскопічні ракоподібні. З озера витікає однойменна ріка - Бребенескул, яка належить до басейна гірської карпатської річки Тиси.

Високогірне карпатське озеро Івор. Субальпійський кліматичний пояс  

Озеро Івор розташоване біля підніжжя гір Жандарми та Близниця. Це гірський карпатський масив Драгобрат - гори гірського хребта у східній частині масиву Свидівець на схилах останньої можна ще побачити рідкісну квітку едельвейс. Озеро Івор  утворилося у результаті танення льодовиків близько десяти тисяч років тому. Довжина його складає 55 метрів, ширина 21 метр, а глибина озера Івор - всього близько 1,5 метри. Вода в озері Івор надзвичайно чиста та прохолодна. Про карпатське озеро Івор місцеві мешканці розповідають гарну та одночасно сумну легенду. Колись у тутешніх краях мешкало два брати-близнюки та покохали вони одну дівчину на ім'я Івор. Дівчина була надзвичайної красоти та забажала шовкову квітку едельвейсу з високої скелі, а тому, хто перший принесе їй заповітну квітку, пообіцяла своє серце. Брати піднялися на скелю, але не втрималися та впали у прірву. Горда красуня довго плакала та її сльози перетворилися на озеро, яке отримало назву Івор. А долину, куди впали брати, місцеві мешканці назвали Драгобрат. На місце сумної події прибули жандарми, коли побачили, що сталося, то закам'яніли від жаху. Так і стоять вони по сьогодні там, оберігаючи шлях від усіх, хто забажає зірвати квітку едельвейсу.

Високогірне карпатське озеро Ворожеска. Субальпійський кліматичний пояс  

Озеро Ворожеска розташоване біля підніжжя гори Котел (1171 м) та об'єднює під однією назвою два невеликих озера. Цікавим є те, що зовсім поруч з озерами лежить сніжник, який майже ніколи не тане. Озеро Ворожеска виникло тисячі років тому у результаті танення льодовиків. Глибина озера  Ворожеска складає 4,5 метри, довжина - 95 метрів, другого (меншого) глибина близько 2 метрів, а довжина - 76 метрів.

Таємницю   виникнення загадкової назви розкриває давня легенда Озеро Ворожеска, яке розповідає про те, що колись у тутешніх краях мешкала мати з двома гарними синами. Але одного разу, коли вони випасали стадо овець, вони зустріли дивовижної краси дівчину на ім'я Марічка. Й вирішили вони переплисти гірське озеро, а тому, хто перший це зробить, того й буде Марічка. Допливли брати до середини озера, як раптом здійнялася буря та поглинула їх. Коли мати дізналася, що трапилося з її синами, побігла до озера, й, голосячи, запитала: «Озеро, озеро! Чому ти таке вороже до мене, навіщо моїх синів-близнюків погубило?». А вітер підхопив: «Вороже...вороже...» й поніс по світу. З того часу озеро стало називатися Ворожеским.

Озеро Криве

Озеро у Верховині утворилося в липні 2008 року внаслідок гірського обвалу північно-західної частини гори Магурка та падіння каміння, дерев та ґрунту, що перекрило гірський потік Кривець.

За короткий час вода заповнила долину потоку Кривець і утворила гірське озеро у формі латинської S. Нове озеро в Карпатах назвали – Криве.

Йоро розміри: довжина (від початку до греблі) – 370 м; ширина (у найширшому місці) – 50 м; глибина озера (у найглибшому місці) – 10 м; ширина греблі – 70 м. Озеро надзвичайно красиве, наповнене чистою і холодною водою, навколо озера мальовничий ліс

Прикарпатське болото Ширковець зберігає релікти льодовикового періоду

Болото Ширковець – гідрологічна пам'ятка загальнодержавного значення. Саме тут все ще зберігаються релікти рослинного світу льодовикового періоду. Дане місце є середовищем існування рідкісних, які перебувають під загрозою зникнення, видів тварин і рослин.

Розташоване в Долинському районі Івано-Франківської області, між селами Старий Мізунь і Новий Мізунь, у межах Вигодської улоговини.

Болото Ширковець у фактах:

  • Болото Ширковець розташоване на території Мізунського лісництва. Воно перебуває під державною охороною.
  • Природоохоронною територією болото стало 1975 року, відтоді довкола нього заборонено полювати й зривати рослини.
  • Сьогодні Ширковець живлять дощові води, завдяки яким воно не пересихає.
  • Хоча болото розташоване у невеликому видолинку, його висота над рівнем моря становить понад 500 метрів.
  • Площа природоохоронної території 12 га.  

Охороняється верхове болото, розташоване у видолинку на нижній терасі річки Мизунки, на висоті 500–550 м над р. м. Центральна частина болота оліготрофна, з пригніченою сосною та переважанням багно-сфагнових ценозів. На мезотрофній частині болота переважають осоково-сфагнові угруповання.