Кожен свідомий турист повинен розуміти, що правильне харчування під час подорожі — збережені здоров'я та сили для мандрів. Як правильно обрати харчі, щоб в наплічник не потрапило нічого зайвого? З яких продуктів максимально отримати всі необхідні калорії та вітаміни? Який посуд, точно, не буде зайвим у поході?
Для відповіді на всі ці запитання існує ряд так званих «золотих правил» для всіх охочих мандрувати.
Перше і найголовніше — вода. Для пиття, по можливості, потрібно брати мінеральну воду. Для приготування їжі та миття посуди можна буде набрати по дорозі. Та слід враховувати, що на вершинах гір рідко зустрічаються джерела, тому слід запасатися наперед. Добова норма необхідної для людини води 1,5 л, у спеку — удвоє більше. Слід пити воду невеличкими ковтками, щоб вода повільніше виводилася з організму.
Якщо Ваші запаси питної води закінчаться, то можна використовувати джерельну воду. Щоправда перед тим дехто вкидає в неї очищувач у вигляді таблеток, які продаються у звичайній аптечці. Інші кажуть, що вода в Карпатах в рази чистіша від звичайної із крана, тому вони п'ють воду навіть із гірської річки.
Як уже говорилося, не потрібно брати з собою цілу купу їжі. По-перше, ви її викинете, а по-друге, вам точно не потрібен зайвий тягар на спині. Традиційно в походах їдять два рази на день. Краще їсти мало, але частіше, а після важких підйомів чи спусків, потрібно перекусити чимось поживним та калорійним. Цього буде достатньо.