За даними управління Державної міграційної служби, за п’ять місяців цього року на території Івано-Франківської області видали 77 721 закордонний паспорт.
Однак, скільки люду зробило паспорти, аби поїхати за кордон саме на заробітки, ніхто порахувати не може.
В Україні ніхто не регулює працевлаштування людей у Польщі, Угорщині, Словаччині, Чехії, інших країнах. Більше того, не всі заробітчани мають робочі візи. Відповідно вони залишаються соціально незахищеними, а про достойну пенсію годі й мріяти.
На початок червня в Івано-Франківській області зареєстровані 59 організацій, які займаються працевлаштуванням українців за кордоном. Їх перелік можна знайти на сайті Мінсоцполітики. Саме міністерство ліцензує компанії, які допомагають людям знаходити роботу.
«Отримати ліцензію зовсім не складно, – каже Тарас Басюга. – Треба бути зареєстрованим як юридична особа або ФОП, мати договір оренди або ж документ на право власності приміщення, де будуть надаватися послуги, мати договір про співпрацю з іноземним контрагентом. Але основний документ, який подається в Мінсоцполітики, – заява про отримання ліцензії. Розмір держмита на ліцензію – один прожитковий мінімум для працездатних осіб, на сьогодні – 1921 грн».