Помічник

Зуби мудрості, їх особливотсі і чи варто їх позбуватися?
Медицина, здоров'я
8 materials
1
Зуби мудрості або “вісімки”

Чому у більшості випадків потрібно їх видаляти
Це пов‘язано з тим, що наші предки їли їжу сирою і для її пережовування додаткові (восьмі) зуби були необхідні, тому щелепа їх вміщувала. В процесі еволюції щелепа людини зменшилася, так як люди стали вживати їжу в обробленому вигляді, а для її пережовування великих зусиль не потрібно.
Основні причини які впливають на рішення видалити ці зуби:

  • зуб прорізується в неправильному напрямку або не може прорізатися;
  • зуб мудрості неправильно розташований в кістці: лежить горизонтально, нахилений в бік сусіднього зуба, щоки або піднебіння;
  • зубу мудрості не вистачає місця в щелепі;
  • запалення м'яких тканин ясен, які оточують зуб, який не прорізався або прорізається;
  • прорізування зубів мудрості може привести до порушення правильного прикусу, тому перед початком ортодонтичного лікування пацієнту можуть рекомендувати їх видалити;
  • зуб мудрості вражений карієсом і руйнується. 

Залишаючись невилікуваним, зуб мудрості є осередком інфекції і загрозою для інших зубів (карієс, запалення ясен, пародонтит).

Проконсультуватися можна в Центрі практичної стоматології

2
У чому полягають особливості зубів мудрості

Якщо придивитися до будови зуба мудрості, то він практично нічим не відрізняється від будови будь-яких інших зубів. Специфіка цих зубів, як їх називають стоматологи «вісімок» в іншому:

  • Зуби мудрості прорізуються набагато пізніше за інших, коли зубний ряд вже сформований - в 16-25 років або навіть пізніше.
  • Проблеми зазвичай починаються вже на етапі прорізування зуба. Так як він з'являється пізніше за інших, для цього зуба часто в прямому сенсі не вистачає місця. Тому йому доводиться не просто прорізуватися через ясна, що само по собі болісно, ​​але і буквально розштовхувати зуби, щоб знайти собі місце.
  • Зуби мудрості розташовуються глибоко в роті, тому дістатися до них за допомогою стоматологічних інструментів непросто. Це сильно ускладнює догляд за зубами і їх лікування, тому багато лікарів рекомендують просто їх видалити.

Така велика кількість проблем дійсно наштовхує на думку, що простіше видалити зуб відразу після його появи. Але, якщо у людини є якийсь орган, він для чогось буває потрібен. Невже з «вісімками» не так? Це питання виникає у багатьох, тому заслуговує на увагу.

3
Навіщо «вісімки» потрібні людині

Проблема потрібності або непотрібності вісімок давно турбує стоматологів. З одного боку, ці зуби зовсім не здаються необхідними, але з іншого, нічого зайвого в людському організмі не буває, тому і у вісімок може бути якесь призначення. Саме тому деякі стоматологи не рекомендують поспішати позбуватися від незручних зубів. Крім того, іноді їх використовують для кріплення протезів, якщо інші зуби пацієнт втратив, що дозволить уникнути використання дорогих імплантів. Хоча, з огляду на те, що псуються зуби мудрості дуже швидко, таке їх використання - велика рідкість.

Вчені вважають, що в майбутньому у людей не буде зубів мудрості. До цього призведе еволюція, так як сьогодні ми ними практично не користуємося.

Швидше за все, зуби мудрості активно використовувалися людьми ще до того, як вони в процесі еволюції стали людьми в повному сенсі цього слова. Наші далекі предки мали трохи відмінну від нашої форму щелепи, і розмір її був більше, тому всім зубам вистачало місця і зуби мудрості активно використовувалися. Вони використовувалися для розжовування твердої їжі в ті часи, коли термічної обробки ще не було винайдено.

4
Схема розташування зубів людини

 

Сьогодні ми вживаємо більш м'яку і адаптовану їжу, це дозволяє обійтися без вісімок. Еволюція привела до того, що у багатьох людей немає навіть зачатків зубів мудрості. Крім того, часто вони прорізуються неправильно, тому їх видаляють відразу.

5
З яких причин варто видаляти зуби мудрості

Іноді і пацієнти, і навіть стоматологи сумніваються, чи варто видаляти зуб мудрості або залишити його як є. Зазвичай таке рішення приймає лікар, виходячи з ситуації. Зуб мудрості - найзагадковіший і непередбачуваний, тому навіть професіоналам часто буває непросто визначити, залишити його або видалити. Ми ж розглянемо найчастіші показання для видалення зуба мудрості.

Однією з найбільш поширених проблем є затримка росту зуба мудрості або ретенція. При прорізуванні зуба він може прорізатися частково або навіть залишитися невидимим. Причиною такої затримки прорізування найчастіше стає відсутність навантаження на зуб у вигляді твердої їжі. Це призводить на деформації зуба і порушення нормального його зростання.

Неправильне розташування зубів мудрості - джерело проблем

Дистопія - ще одна проблема при прорізуванні. Таке явище відбувається, якщо зуб відхиляється в сторону від зубного ряду і стикається з сусіднім. Це стримує його зростання, і зуб залишається в яснах, доставляючи при цьому дискомфорт.

Перекоронарит - це запальний процес, який виникає в разі, якщо зуб прорізується тільки частково. У такій ситуації зуб можна визирати з ясен наполовину, а інша його частина буде закрита капюшоном з слизової. Під цей капюшон можуть потрапляти частинки їжі і нальоту, викликаючи запалення і провокуючи біль, кровотечі, поява гнійників і неприємного запаху.

Зуби мудрості отримали свою назву через те, що прорізуються набагато пізніше за інших, коли людина вже сформувався як особистість і «набрався мудрості».

Неправильне положення зуба - серйозна проблема, яка може призводити до Прикушення ясна. Постійне травмування ясна може спровокувати появу хронічних захворювань порожнини рота аж до онкології. Крім того, поява вісімок часто вимагає ущільнення існуючого зубного ряду, що призводить до викривлення і крошенію інших зубів, а також до розвитку карієсу.

І останній привід для видалення зубів мудрості - їх крихкість. Часто ці зуби бувають настільки крихкими, що руйнуються ще на етапі прорізування. Це часто супроводжується болем і поширенням інфекцій в порожнині рота. Тому краще відразу такий зуб видалити.

6
Кілька причин поберегти вісімки

Видаляти зуби мудрості необхідно далеко не завжди, тому що існують ситуації, коли вони можуть бути корисними. Природно, тільки в тих випадках, коли не викликають своєю появою ніяких проблем. Наприклад, вісімки можуть стати основою для незнімних мостових протезів. Крім того, вісімки цілком можуть використовуватися як жувальні зуби, якщо шістки або сімки з якоїсь причини відсутні.

7
Видалення зуба мудрості - непроста операція

Також потрібно пам'ятати, що видалення зуба - це хірургічна операція. Звичайно, це операція проста і порівняно безпечна, але відновний період після неї також знадобиться. Якщо ваш організм ослаблений яким-небудь захворюванням, або післяопераційним періодом, видалення зуба краще відкласти.

Також необхідно враховувати, що при видаленні зуба, прихованого під капюшоном з тканини, доведеться робити розріз і, можливо, накласти шви. Це досить складна операція, враховуючи локалізацію зуба. Але навіть і при легкому і благополучному видаленні залишається рана, на загоєння якої може знадобитися до двох місяців. Тому, якщо зуб не доставляє неприємностей, не викликає запалення і викривлення зубного ряду, краще його не видаляти, тим більше що наявність вісімок - природна норма.

8
Часті питання про зуби мудрості

Навколо зубів мудрості сконцентровано дуже багато легенд і міфів, і, відповідно, питань. Ми постараємося дати відповіді на найпоширеніші питання.

Чому лікарі часто рекомендують видалити зуб мудрості, навіть якщо він не болить? Дуже багато несприятливі процеси в зубах можуть проходити безболісно. Якщо лікар наполягає на видаленні, то, можливо, він побачив один з таких процесів. Можете уточнити у нього, що саме вам загрожує.

Чи нормально, що дитинство давно минуло, а зуб мудрості не прорізується після 25-ти або 30-ти років? Цілком, у багатьох випадках зуби просто прорізуються пізніше. Крім того, приблизно у 15% людей зуби мудрості відсутні зовсім. Якщо у вас немає зубів мудрості, і це турбує, можна зробити рентген у стоматолога, якій і покаже, чи є зуб в товщі ясен чи його там немає зовсім.

Чому зуби мудрості необхідно видаляти перед установкою брекетів? Дуже часто причиною деформації зубного ряду є зуб мудрості, який розташовується під кутом або зовсім горизонтально. Він тисне на сусідні зуби і викривляє весь ряд. Але навіть якщо вісімка і правильна, видалити її треба, щоб звільнити місце для правильного розташування інших зубів.

Коментарі

Рубрики
Показати
Хочете додати 0342.ua на головний екран і бути в курсі новин?