Помічник

Як запобігти і побороти біль у спині
Медицина, здоров'я
6 materials
1
Як діагностують біль у спині?

Біль у спині називають хворобою цивілізації. Ті, кому він дошкуляє, поводяться по-різному. Одні мужньо терплять і чекають, коли біль мине. Інші намагаються полегшити свій стан за допомогою якихось ліків. До лікаря з такою, здавалося б, несерйозною хворобою звертаються поодинокі. Чи ж варто страждати, якщо вирішення проблеми може бути достатньо простим?

Не має принципового значення, де болить – угорі, внизу чи посередині. Основне – з’ясувати, який це біль. Біль у спині поділяється на специфічний та неспецифічний. Специфічний біль є “поганим”, неспецифічний – “добрим”. 96% болів у спині мають неспецифічний характер і пов’язані з м’язами. Є багато м’язових станів, які викликають різноманітні больові синдроми. Вони можуть бути дуже гострими і різко впливати на якість життя, повідомляє видання Іnnovo.

Коли людина приходить на огляд, фахівець спочатку розпитує її: відколи болить, як болить, чим супроводжується біль, чи болить вночі, чи є інші скарги тощо. Це допомагає зорієнтуватися, якого походження біль. Потім лікар переходить до огляду пацієнта: оцінює його поставу, довжину та вісь кінцівок, проводить низку стрес-тестів на різні структури спини, які можуть бути причиною больового синдрому. І тоді вимальовується картина болю. Тільки після цього лікар визначає, чи доцільно призначати додаткові методи обстеження.

2
Скільки терпіти?

Нескладним є стан, який вирішується упродовж 2-х тижнів. Після виникнення больового синдрому слід зберігати оптимальний руховий режим, не лежати у ліжку. Насторожити мають такі симптоми: нічний біль, біль, який віддає в кінцівку – верхню або нижню, відчуття затерпання або “мурашок”, порушення рухових функцій кінцівок, порушення роботи тазових органів, біль у ділянці живота, підвищення загальної температури тіла. Це тривожні симптоми, які свідчать про те, що потрібно звернутися до фахівця.

3
Що спричиняє болі в спині?

Картинки по запросу біль у спині

У більшості випадків – спазмований м’яз. Зрідка причиною порушення можуть бути міжхребцеві кили.  Через те, що є зловживання магнітно-резонансною діагностикою, у 9 з 10 випадків виявляють зміни міжхребцевого диску.  Дуже часто це трактують як хворобу і пов’язуют з больовим синдромом.  Є цікаві дослідження, які показують, що зміни міжхребцевих дисків виявляють у людей, які не мають скарг на біль чи дискомфорт у спині.   

Функція міжхребцевого диску – амортизовувати навантаження. Відповідно, він рідкий та має   гідродинамічні властивості. Після великих фізичних навантажень він справді може вип’ячуватися на боки, тоді при обстеженні за допомогою МРТ можна виявити його зміни. Але якщо полежати, забезпечити стан спокою, на ранок змін вже може не бути. Коли спинномозкова кила справді є причиною порушення, то це легко вирішується за допомогою малоінвазивних методів хірургічних втручань, за винятком станів, які потребують більшої хірургії.

Консультації щодо лікування болю в спині Ви можете отримати в Клініко-діагностичному центрі КДЦ.

4
Як запобігти болю у спині?

Картинки по запросу біль у спині

Перш за все – робити звичайну руханку, кожного ранку, не лінуючись і не шукаючи відмовок. Пацієнти часто кажуть: “Я рухаюся! От, бігаю цілий день в справах, по магазинах, на кухні”. Але це недозоване, несистематичне навантаження, яке тільки виснажує. За рекомендаціями ВООЗ, 6 годин у тиждень потрібно відвести систематичним фізичним навантаженням. Причому в цих рекомендаціях чітко розписано по вікових групах, що кому найкраще робити.  

Навіть якби люди виконували прості, відомі їм зі шкільних уроків фізкультури вправи, це вже допомогло б їм попередити біль спини. Якщо є змога – варто піти на огляд і на розмову до фахівця з руху або до фізичного реабілітолога, який підбере комплекс вправ і навчить виконувати їх правильно. Взагалі за таку руханку мали би відповідати в колективах на робочих місцях. Недаремно свого часу була фізкультурна п’ятихвилинка, коли переривали роботу для фізичних вправ. Особливо це стосувалося тих, хто мав роботу, пов’язану з тривалим сидінням чи стоянням.

Також є спеціальні положення, які можуть розвантажити спину. Наприклад, лежачи на спині й підклавши валик під коліна, ми знімемо зайве навантаження на поперек. Якщо ж лежимо на животі, підклавши під нього невеличкий валик та ще один валик під стопи, тоді також знімемо навантаження з попереку. Лежите на боці – покладіть невеличкий валик між ногами. Це елементарні речі, які мають хороший вплив на тіло.

Невдовзі почнеться садово-городній сезон, а з ним – “сезонний” біль спини, особливо в літніх людей.  Положення, в яких люди працюють на грядці, є несприятливими для спини. Але їх можна легко змінити, вклякнувши на одне коліно. Таким чином ми змінюємо кут нахилу стосовно спини, тазу і ніг і зменшуємо навантаження на поперек. Час до часу коліно треба міняти. Це дуже добре допомагає.

5
Чим допоможуть фахівці?

Робота з болем спини вимагає командного підходу, коли залучені фізичний реабілітолог, ортопед-травматолог, невролог, часом ревматолог. Якщо біль триває дуже довго, потрібна допомога психотерапевта. Сьогодні вже доведено, що біль, який триває більше ніж 8 тижнів, хронізується та запам’ятовується нашим мозком. У мозку є центр болю. Якщо він довго подразнюється, там утворюються сталі нейронні зв’язки. І може бути так, що причини болю вже немає, а людина далі його відчуватиме. Біль буде загострюватися, коли ми втомлені, зістресовані, занепокоєні. Вилікувати такий біль без допомоги психотерапевта нереально.

Є такий стан, який має назву “напад панічної атаки”. Його прояви – біль за грудиною, відчуття стискання в горлі, в ділянці під ребрами, ядуха, відчуття спазму в ділянці горла, пришвидшення серцебиття, часом – боязнь померти. Коли такі пацієнти звертаються до нас, вони  мають товсту папку з результатами найрізноманітніших обстежень. Звичайно, що від кожного з відвіданих фахівців пацієнт отримав якісь призначення, однак симптоми не минають. Притім усе може вирішитися на добре, якщо в основі лікування є психотерапія та фізична реабілітація.

6
Яка тривалість курсу лікування?

Картинки по запросу біль у спині

Робота над болем у спині триває приблизно півроку. Перших два місяці людина систематично виконує певні фізичні вправи, а на наступних 4 місяці отримує домашні завдання і день в день 15 хвилин відводить для рекомендованих вправ. Раз у два тижні пацієнт приходить до фізичного терапевта, який оцінює її стан і за потреби коригує домашні завдання. Таким чином формується навичка до фізичної активності, що є дуже важливо. За нашими спостереженнями, більшість пацієнтів після цих занять отримують мотивацію займатися якимось видом фізичної активності, як наприклад плавання, фітнес, ровер, лижі.

Пам’ятаймо, що ендорфіни – гормони щастя – виділяються тільки під час фізичної активності. Коли людина бачить, що їй краще і легше, вона загалом стає бадьорішою. А це також запорука одужання.

 

Консультації щодо лікування болю в спині Ви можете отримати в Клініко-діагностичному центрі КДЦ.Логотип - Клініко-діагностичний центр КДЦ, Івано-Франківськ

 

Коментарі

Рубрики
Показати
Хочете додати 0342.ua на головний екран і бути в курсі новин?