Засновник і керівник британського енергетичного стартапу OVO Energy Стівен Фіцпатрік вважає, що енергетику чекає вельми райдужне майбутнє.

Стівен Фіцпатрік

У цьому майбутньому ми зможемо купувати електроенергію для будинків тоді, коли попит на неї (та її ціна) будуть невисокими, а при пікових тарифах, навпаки, продавати електрику. Наші машини не тільки будуть самостійно заряджатися, а й стануть пересувними акумуляторами для зберігання електроенергії. Всі ці процеси будуть управлятися розумним програмним забезпеченням, що пристосовується до потреб та погодних умов.

«Коли я думаю про енергетичний ринку майбутнього, я дійсно уявляю собі мережу розподілених енергетичних ресурсів. Кожен будинок займе центральне положення на своєму власному енергетичному ринку», - розповів Стівен Фіцпатрік. Ірландський підприємець представив кілька технологій, завдяки яким таке майбутнє стає цілком можливим.

Накопичуй енергію

У 2015 році Ілон Маск показав світу літій-іонний акумулятор Tesla Powerwall, що дозволяє зберігати сонячну енергію. Ця подія ознаменувала революційні зміни в області зберігання енергії будинку. Зараз Стівен Фіцпатрік вважає, що стартап OVO Energy впорається з цим завданням краще. Нещодавно його компанія представила новий акумулятор для зберігання енергії будинку Home Energy Storage. «Людство переходить від централізованої енергетики до малої або ж розподіленої енергетики, так що в кожному будинку повинен з'явитися власний накопичувач енергії», - заявив підприємець.

Ключова відмінність між акумуляторами OVO Energy та Tesla Powerwall полягає в тому, що європейська компанія спроектувала акумулятор таким чином, що його можна використовувати навіть тоді, коли будинок не оснащений сонячними батареями. Замість сонячної енергії Home Energy Storage здатний отримувати енергію в електромережі днем, поки її ціна невисока й зберігати її. Потім придбану раніше електроенергію можна буде використовувати ввечері, коли ціни на електрику зросте.

Вигідна покупка та продаж електроенергії можлива завдяки розумному програмному забезпеченню VCharge, яке також розробила компанія Фіцпатріка. VCharge аналізує дані місцевої електромережі про поточну пропозицію, попит і ціну, а також дає прогноз про те, наскільки високими будуть попит та пропозиція в майбутньому з урахуванням погодних умов. Так софт вирішує, коли найвигідніше купувати енергію для зберігання в акумуляторі для її подальшого використання. «Через 20 років ринок енергетики буде більше залежати від програмного забезпечення, ніж від самої енергії», - переконаний Фіцпатрік.

Коли споживач продає електрику

Остання представлена технологія - це розроблена в партнерстві з Nissan двонапрямна електростанція для зарядки електромобілів. За заявою керівництва OVO Energy, цей винахід не має аналогів у світі. Завдяки новій технології власники електрокарів Nissan Leaf не тільки зможуть заряджати автомобілі, але й продавати електрику місцевої енергомережі в моменти пікового споживання електрики. За даними OVO Energy, це дозволить власникам електромобілів заощадити більше £ 250 ($ 354) на рік.

Компанія Ovo Energy з'явилася у Великобританії у 2009 році, незабаром на ринок вийшов схожий стартап під назвою Bulb. В результаті зростання нових гравців частка ринку «великої шістки» головних енергетичних компаній Британії зменшилася. Це дає Фіцпатріку підстави для того, щоб розповідати про неминучість переходу Європи до децентралізованої енергетики. «Ринок енергетичних компаній, що спеціалізуються на створенні великих централізованих систем і керуючих електростанціями та електромережами, скорочується», - заявив бізнесмен.

Причина в тому, що вартість енергії сонця, вітру та геотермальних джерел не залежить від масштабу виробництва, як це відбувається з традиційними вугільними, газовими та атомними електростанціями. Через це виявляється, що сонячна батарея на даху приватного будинку настільки ж ефективна, як сонячна батарея на даху сонячної електростанції. Стівен Фіцпатрік вважає, що гіганти енергетичної промисловості повинні впасти в паніку, адже якщо вони не перейдуть на більш екологічне та чисте виробництво енергії, їх незабаром замінять прихильники іншого підходу до енергетики.