Різка зміна температурного режиму, зміна розпорядку дня, збільшене навантаження, скорочений світловий день - всі ці фактори в холодну пору року згубно діють на імунітет дітей та дорослих. На такому підґрунті застудні захворювання стають частими гостями майже кожної домівки. Їх відлякує лише міцний імунітет, гігієна приміщення (вологе прибирання, зволоження повітря) та небулайзери, які ефективно та швидко допомагають подолати симптоми ГРВІ та грипу.

Переваги використання небулайзера при лікуванні застуди

Небулайзер - пристрій, який перетворює рідкі ліки в дрібні частки, що при вдиханні, легко проникають до носоглотки, потрапляють у верхні та нижні дихальні шляхи. Чим дрібніші частинки речовини продукує небулайзер, тим глибше вони проникають: до легенів, бронхів, альвеол.

Розмір крапель для розпилення у більшості пристроїв можна регулювати, тим самим обирати оптимальний режим для лікування різних захворювань. Медики відмічають високу ефективність інгаляторної терапії в профілактиці та лікуванні грипу, ГРЗ, ларингітів, фарингітів, синуситів, а також бронхітів та пневмонії.

Дрібнодисперсні частки легко просочуються в кров та засвоюються приблизно на 90%. Тому можна підбирати препарати з меншим дозуванням, і тим самим зменшити ризик ускладнень. Крім того, ефект від лікування відчувається практично одразу.

Який небулайзер обрати?

Прилади для інгаляцій діляться на три основні категорії:

  • Компресорні;
  • Ультразвукові;
  • Мембранні.

Компресорні - найдешевші. Причиною тому є порівняно високий шум (до 45 дБ), робота від розетки, вага від 1 кг. Компресорний прилад рекомендовано використовувати строго в положенні сидячи. Коли така модель розпилює ліки, незалежно від ритму дихання, частина “пари” розсіюється в повітрі. Разом з тим, вони краще підходять малюкам, яким складно пояснити, як правильно дихати, щоб активізувати подачу ліків.

Окрім того, саме компресорні моделі виробники пропонують у формі іграшок: слоників, тракторців, паротягів, додають декоративну підсвітку - і поки ви лікуєте дитячу застуду, малюк грається, його не доводиться змушувати, він не лякається процедури. Це зручно.

Компресорні інгалятори (наприклад, такі) оснащені мундштуком та 2 масками для дихання ротом або носом - дитячою та дорослою.

Меш-інгалятори працюють тихо, вони мобільні, їх можна застосовувати під будь-яким кутом нахилу. Це актуально для лежачих пацієнтів та малюків, адже процедуру вдасться провести навіть під час сну. Меш-небулайзери продукують дуже дрібні частки, тому більше підходять для лікування серйозних захворювань нижніх дихальних шляхів.

Повністю безшумні і ультразвукові моделі, але вони практично несумісні із більшістю антибіотиків, муколітиків, антисептиків та гормональних медикаментів. Ультразвукові прилади розбивають препарат на таку дрібну пару, що змінюється структура молекул цих ліків. Однак для медикаментів у формі гелів чи відварів - це єдиний підходящий варіант.

Як правильно користуватись небулайзером при лікуванні застуди?

Завжди обирайте препарат для інгаляцій разом із лікарем. Не проводьте процедуру, якщо температура піднялась вище 37 градусів. Рекомендовано робити інгаляції в інтервалах між прийомами їжі: зачекати 30-40 хвилин після обіду та ще 1-1,5 год після процедури.

Препарат зазвичай розбавляється фізрозчином. Розчиняйте необхідну кількість ліків безпосередньо перед інгаляцією, залишок для повторного використання не підходить. Не заливайте в камеру небулайзера приготовані в домашніх умовах розчини та настої.

Для лікування нежитю підходять:

  • Чистий фізрозчин без добавок та сольові розчини. Вони здатні розм’якшити кірки в носі, зменшити запалення, вивести слиз.
  • Лужні розчини (наприклад, мінеральна вода “Боржомі” без газу) ефективно виводять не лише мокроту, але і гній із носових пазух.
  • Антибіотики. Зазвичай призначається Діоксидин, Стрептоміцин, Фурацилін. Не призначайте антибіотики самостійно! Особливо при лікуванні дітей.

Лікування кашлю інгаляціями

При лікуванні кашлю особливу увагу приділяйте температурі препарату. Ліки, які зберігаються в холодильнику, попередньо прогрійте до кімнатної температури. Якщо призначено декілька препаратів, зберігайте черговість: бронхолітики, за ними - муколітики, антибіотики, імуномодулятори.

Сподіваємося, ці знання цього сезону вам застосовувати не доведеться. Будьте здорові за будь-якої погоди!