Китайські майстри навчилися виготовляти чай ще у другому столітті, а європейці познайомилися з цим напоєм майже п’ятнадцять століть потому. У ті часи купити зелений чай могли лише аристократи і дуже заможні люди, адже він коштував неймовірно дорого.
Сьогодні це вже не екзотика. На прилавках супермаркетів безліч зелених сортів, якщо вам потрібні найсмачніші і найкорисніші, зверніть увагу на колекцію китайського чаю. У ньому багато вітаміну С, антиоксидантів, що сповільнюють старіння, компонентів, що прискорюють розщеплення жирів, допомагають схуднути и покращують настрій.
Як виготовляють китайський зелений чай
Для нас, європейців, чай зелений – звичайний напій. Але китайські сорти дивують. Вони виглядають оригінально, чаїнки різної форми: кульки, пружинки, равлики, плоскі леза. Ферментація у таких сортів слабка, до 12%. Напій світлий, з нотами свіжості, квітів і трав.
Зелений чай за китайською технологією роблять так:
- Збирачі відправляються на плантації вранці, зривають ніжні флеші, бруньку і 2-3 молодих верхніх листочки.
- Сировину сортують і розкладають на сонці сушитися.
- Процес ферментації (окислення) може тривати до двох діб.
- Потім листя скручують, щоб надати їм потрібну форму.
- Майже готовий чай залишається прогріти на вугіллі, щоб припинити ферментацію.
Дешеві зелені чаї (саме такі зазвичай потрапляють до супермаркетів) виготовляють з плантаційної сировини. Її можуть удобрювати хімікатами, це погіршує якість чаю. Китайські сорти коштують дорожче. Їх виготовляють вручну з добірних листків, зібраних у горах. Такий чай корисний, зберігає енергетику природи і набір корисних компонентів.
Користь зеленого чаю
Зелений чай містить у 10 разів більше вітаміну С (найпотужніший антиоксидант), ніж чорні сорти. Також у ньому багато вітамінів групи В, катехінів, поліфенолів, амінокислот.
Корисні властивості якісних зелених сортів:
- Врівноважує нервову систему.
- Зміцнює імунітет.
- Завдяки вітаміну Р підтримує еластичність судин.
- Зменшує шкоду радіоактивного випромінювання.
- Покращує травлення.
- Виводить токсини і шлаки (можна пити при похмілля).
- Покращує колір обличчя, прискорює метаболізм.
- Пришвидшує розщеплення жирів, допомагає позбутися зайвої ваги.
Важливо пам'ятати про чайні табу. Наприклад, не пити зелений чай на голодний шлунок і вживати його тільки свіжим. Якщо чай вже охолонув і на поверхні з'явилася плівка, краще вилити і заварити новий.
Як приготувати зелений чай – китайський метод
У Китаї чай готують методом коротких проток. Однієї порції (приблизно чайна ложка) достатньо, щоб влаштувати чаювання для цілої компанії.
Заварювати чай протоками нескладно, дамо кілька підказок:
- Підготуйте посуд зі скла, кераміки або фарфору. Прогрійте заварник окропом.
- На 150-200 мл знадобиться приблизно 7 грамів заварки.
- Залийте вміст заварника гарячою водою (але не окропом), щоб вона покрила чаїнки. Злийте, так ми промили чай, цей настій не п’ють.
- Долийте воду знову, закрийте кришечку чайника і чекайте 15-30 секунд. На перших протоках краще почати з мінімального часу витримки і потроху продовжувати його.
- Повторюйте протоки, поки чай не втратить смак.
Зелений чай важливо не перетримати, інакше він буде гірчити.