Переваги автоматизації доїння встигли оцінити власники як невеликих господарств, так і великих ферм. Вибір моделі залежить від кількості домашньої худоби, умов експлуатації, бюджету, виділеного на покупку пристрою. Кращі доїльні апарати для корів можна знайти тут. Обладнання відрізняється продуктивністю, габаритами, типами вакуумного насоса, компанією, що випускає його. Великий вибір техніки збільшує шанси кожного знайти пристрій під свої потреби.
Сухі та масляні доїльні апарати
Обладнання відрізняється типом двигуна. Можна знайти установку з масляним або сухим вакуумним насосом. Масляні затребувані через такі причини як:
- безшумна робота, яка не лякає корів, які звикли до доїння в тихому місці;
- ціна нижче, ніж у сухих моделей;
- можливість обслужити велике поголів'я.
Недолік полягає в необхідності регулярної заправки масла, що ускладнює догляд за обладнанням. До того ж, мастильний матеріал може замерзнути при низьких температурах, через що використання апарату взимку не завжди можливе. Переваги сухих установок:
- надійність і довговічність;
- простота догляду;
- безпека для навколишнього середовища;
- невелика вага, яка спрощує транспортування та експлуатацію обладнання.
Такі установки дорожче. Ще один негативний момент — галаслива робота, до чого нелегко привчити тварин.
Двотактні і трьохтактні моделі
Вибираючи доїльні апарати для корів, які краще справляються із завданням, рекомендується звертати увагу як на двотактні, так і на трьохтактні пристрої. Принцип роботи останніх такий. При першому такті — смоктанні, відбувається створення вакууму в міжстінній і підсосковій камері. На цьому етапі сосок втягується в стакан, що призводить до виділення молока. При другому такті — стисканні, в підсосковому відсіку залишається вакуум, в міжстінному — атмосферний тиск. Відбувається стиснення соска. Третій такт являє собою важливий етап відпочинку. Сосок знаходиться в природному положенні, кровообіг в ньому відновлюється, що позитивно впливає на здоров'я корови. Це основна відмінність трьохтактних установок. За хвилину пристрій виконує 60 циклів.
Особливості двотактних моделей:
- більш висока продуктивність, що забезпечується 80 пульсаціями в хвилину;
- відсутність фази відпочинку, що збільшує швидкість доїння, але може негативно відбитися на здоров'ї тварин;
- необхідність уважно стежити за своєчасністю зняття стаканів, щоб уникнути маститу у корів.
Робота трьохтактного обладнання більше схожа на природне смоктання вимені телям. При його використанні відбувається більш інтенсивне стимулювання молоковіддачі, підвищується продуктивність корів.
Відмінності доїльних апаратів
Обладнання буває мобільним і стаціонарним. Молоко в різних моделях збирається в бідони або в молокопровід. У першому випадку можливо обслужити до 20 корів, у другому — більше 50. При доїнні тварини розміщуються в верстатах або стійлах. Використання пристроїв з верстатами відбувається в спеціальних приміщеннях або на відкритих майданчиках, при необхідності можуть бути задіяні роботи. Залежно від кількості обслуговуваних корів бувають індивідуальні та групові установки. Рухомі та нерухомі верстати розміщуються за різними схемами:
- паралельно;
- радіально;
- послідовно;
- пол кутом.
Щоб подоїти одну тварину, потрібно витратити від 6 до 8 хвилин. Таким чином, за годину можна обслужити до 10 корів. Це хороший результат, якщо порівнювати з ручним доїнням, тим більше оператору практично не доводиться докладати фізичних зусиль.
Мобільні установки оснащені бідонами, вони встановлюються на опорну раму. Для простоти переміщення такі моделі оснащені ручками, а також колесами. Обладнання дозволяє доїти одну або дві особи паралельно, в залежності від кількості ліній. Пристрої підходять для невеликих і середніх господарств з 5-6 коровами. Є моделі з поршневими двигунами, для яких характерна спрощена схема функціонування. Рух поршня створює в них вакуум, а пульсація виникає за рахунок наявності кулькового клапана.
Стаціонарне обладнання застосовується при прив'язному або стійлово-табірному утриманні худоби. Для збору продукту можуть використовуватися відра або молокопровід, а потім він відправляється на обробку та зберігання. Позитивний момент — корів не потрібно відправляти до місця доїння, так як є комфортний підхід. Використання відер здешевлює процес, але вимагає більших фізичних витрат, так як один оператор обслуговує до 30 особин. Застосування молокопроводу покращує дотримання санітарних норм, але при транспортуванні молоко втрачає до 0,3% жирності.
При покупці доїльного апарату рекомендується враховувати відповідність його технічних характеристик вашим вимогам.