У цієї хвороби немає сезонних загострень. Різке погіршення може наступити абсолютно несподівано, і операція з видалення кришталика стане просто необхідністю.

Чи правильно чинять ті, хто чекає цього моменту

Чому після операції з видалення катаракти не накладаються шви

Хто після заміни кришталика буде носити окуляри, а хто ні

Ми зібрали кілька питань про катаракті та її лікуванні.

«Катаракта може дозріти настільки, що буде помітна навіть зовні»

Операція з видалення катаракти - це перлина хірургії. Тому що ефект прогнозований і проблема вирішена раз і назавжди.

операція видалення катаракти

Чим же погана перезріла катаракта

По-перше, вона погіршує діагностику. Якщо сформувалася зріла катаракта, лікаря складніше спостерігати глибше лежачі середовища очі. А там може бути і дистрофія сітківки, і глаукомного процесу, які приведуть до наступних ускладнень.

Замінити кришталик в будь-якому випадку можна. Але сам по собі він тільки оптика, лінза, яка проводить і підлаштовує зображення. А якщо сприймає система - сітківка - погана, і за час, поки зріла катаракта, розвинувся якийсь дегенеративний процес, то при імплантації навіть найдорожчого кришталика зорова функція буде низькою.

Крім того, є певні форми злоякісної катаракти, коли вона не просто дозріває, а починає набухати. Кришталик збільшується, спонукає райдужну оболонку вперед, сильно підвищується внутрішньоочний тиск, що може в результаті призвести до загибелі зорового нерва і сліпоти. Тобто технічно кришталик поміняти можна, і він буде стояти - новий, прозорий, а проведення нервового імпульсу через зоровий нерв не буде, тому що його структури загинули через високий внутрішньоочного тиску.

Тому, щоб оперативне лікування катаракти було прогнозоване, не треба сидіти і чекати, коли вона дозріє.

Якщо у людини на оці помітна біла пелена - це значить, що катаракту можна побачити навіть зовні? - Якщо побіліо око і не видно райдужної оболонки - це, скоріше, більмо рогівки. І його поява може бути пов'язана із запальними процесами, якимись захворюваннями, які призводять до помутніння рогівки. Але і катаракта може стати помітною зовні.

В молодості кришталик м'який, тому може змінювати свою форму, налаштовуючи зображення. З роками, коли він починає ущільнюватися, ця здатність втрачається, зображення стає все гірше. Але і це ще не все. На тлі різних захворювань або в силу віку (а з ним пов'язана зміна обміну речовин, атеросклероз і т. Д.) Він починає мутніти. Утворюється катаракта. Якщо довго нічого не робити, то катаракта може дозріти настільки, що зіниця стане білою або сіруватою, і тоді вона буде помітна навіть зовні.

Якщо нічого не турбує, як часто треба обстежуватися у офтальмолога, щоб не упустити початок розвитку катаракти? - Раз в рік. Якщо немає ніяких захворювань і скарг.

«Якщо є астигматизм, підбирається кришталик, який його виправляє»

Чому після видалення кришталика, діаметр якого трохи менше сантиметра, на око не накладають шви? - Тому що розріз на рогівці роблять мікроскопічний - 2 - 2,2 мм. Можна сказати, прокол, який необхідний, щоб ввести інструментарій, який дробить кришталик і видаляє роздроблену масу. Через цей же розріз вводиться штучний кришталик. Він досить м'який для того, щоб його можна було згорнути в трубочку (в капсулярній сумці він самостійно розгортається). На рогівці немає судин, і розріз такого розміру закривається сам по собі, не вимагає швів.

Око у кожного з нас так само індивідуальне, як і сама людина. Як в такому випадку підібрати для нього кришталик? - Параметри кришталика розраховує спеціальна програма, яка враховує індивідуальні особливості.

Якщо, наприклад, є астигматизм, підбирається кришталик, який його виправляє. І діоптрійна сила буде характерна для даної людини. Іноді буває настільки висока короткозорість, при якій жоден кришталик не дасть доброго ефекту. У таких випадках підбирається кришталик, який максимально може допомогти, а залишкова короткозорість допрацьовується лазерною корекцією. Це дозволяє людині, яка бачила погано навіть в контактних лінзах з максимальною корекцією, вилікувати катаракту і повернути зір. Це складна робота. І не всякий лікар за неї візьметься.

«Якщо у вас вторинна катаракта, радійте, що не дистрофія сітківки і не глаукома»

Чому виникає вторинна катаракта? Адже заміна кришталика повинна позбавити від неї на все життя. - Відразу скажу, що це не страшно і можна виправити. Якщо у вас вторинна катаракта, радійте, що ні дистрофія сітківки і не глаукома.

Яку роль у розвитку катаракти відіграє спадковість? Скажімо, якщо у батьків катаракта з'явилася в 50 років, чи означає це, що і у дітей вона виникне в тому ж віці? - Ні. Але є певні генетичні захворювання, які включають в тому числі і катаракту. Ось на це треба звертати увагу.

«Можна забезпечити хороший зір і зблизька і вдалину без окулярів»

Чому після заміни кришталика деякі люди продовжують носити окуляри? - Все залежить від бажання і можливостей пацієнта. У бесіді з хірургом він вирішує, який ефект хоче отримати від операції. Різні моделі кришталиків дають різні можливості: добре бачити своїми очима вдалину, а поблизу користуватися окулярами, або навпаки, читати книги без окулярів, але надягати їх для того, щоб бачити далеко. А можна забезпечити хороший зір і зблизька і вдалину за допомогою більш дорогого мультифокального кришталика.

Право вибору є у кожного пацієнта.

Катаракта дійсно неминуча? Невже не винайшли якісь краплі, якими можна їй запобігти? - Є такий жарт у офтальмологів «Не витрачайте гроші на дорогі краплі - краще відкладайте їх на хороший кришталик».