Одним із технологічних процесів, які вирізняють молочну фермі від інших – є доїння та первинна обробка молока. І якщо доїння більш-менш зрозумілий процес і фактично обов’язковий для молочних ферм, то первинна обробка не завжди і невеличні ферми переважно її не проводять.

Проте, первинна обробка молока на фермі – запорука кращої якості молока. А як відомо, попит на якісну молочну сировину зажди є і цінується в першу чергу саме молоко вищого гатунку.

Які процеси входять до первинної обробки молока на фермі

Первинна обробка молока передбачає його первинну очистку (фільтрацію), охолодження та іноді пастеризацію. Виконувати чи не виконувати пастеризацію залежить він кінцевого призначення молока. Якщо відвантажується на молокозаводи, то пастеризація проводиться безпосередньо на них і на фермі цей процес проводити не має сенсу. Якщо молоко із ферми йде відразу на продаж, то пастеризація виконується безпосередньо на фермі. Особливо актуальним є проведення пастеризації у зв’язку із прийнятими в Україні законами, що регламентують продавати тільки пастеризоване молоко в заклади, що мають свою кухню та на ринку.

Яке обладнання використовують для первинної обробки молока на фермі

Первинну очистку молока від механічних домішок виконують відразу на етапі доїння, при умові використання стаціонарних доїльних установок із молокопроводом. Для цього встановлюють спеціальний проточний фільтр (типу чулок), який очищує молоко від крупного сміття. Для тонкої очистки використовують поліпропіленові фільтри, які встановлюються на шляху між молокозбірником та танком-охолодником. При використанні мобільних доїльних установок, так званих мінідоярів, фільтрація проводиться окремо. Для цього використовують фільтрувальні полотна різного діаметру.
Для пастеризації використовують проточні-пластинчасті або об’ємні пастеризатори. На фермах перевагу віддають другим, так як вони простіші в роботі та обслуговуванні. Пластинчасті використовують переважно на молокопереробних підприємствах.
При більш глибокій переробці, використовують також сепаратори молока. Для невеликих ферм, це можуть бути побутові сепаратори, для крупніших – промислові сепаратори із продуктивністю декілька тон молока на годину.

Що варто враховувати при плануванні процесу первинної обробки молока на фермі

Насамперед потрібно об’єднати у один процес лінію доїння і первинної обробки молока, а при відсутності такої можливості максимально зменшити шлях проходження молока від корови до танкера-охолоджувача. Основний принцип, що молоко повинно мінімально контактувати із повітрям.