Найголовнішими моментами, про які треба подбати під час подорожі, мають бути комфорт та безпека. Особливо це стосується моментів, коли поїздка займає далеко не одну годину. Однак, весь цей час можна провести дуже зручно, якщо заздалегідь попіклуватися про певні моменти.

Придбання білетів: особливості процесу

Сьогодні, можна не витрачати час на поїздки до вокзалу, аби придбати квиток на потяг. Є простіший спосіб це зробити – скористатися онлайн-сервісом e-kvytok.ua. Вже за кілька хвилин, можна отримати повноцінний посадковий документ на свою електронну пошту.

На квитках є спеціальний QR-код, який дозволяє їх навіть не роздруковувати. Звичайно, пасажир може це зробити, за бажанням, проте провідник зможе зчитати його зі смартфона чи іншого пристрою. Службовець не може відмовляти у посадці, якщо він не може зчитати код. Не має права він і на наступні дії:

  • відправляти пасажирів по сканер, якщо він його не має;
  • вимагати пред’явити роздрукований варіант посадкового талона, коли є електронний.

Бувають моменти, коли квиток залишився у проводжаючого. Але це зовсім не означає, що доведеться одразу платити штраф, сходити з поїзда чи знову купувати білет. Достатньо зробити телефонний дзвінок людині, і попросити віднести талон начальнику станції. Це потрібно зробити не пізніше, ніж мине 60 хвилин після відходу потяга. Тоді, начальник станції зможе вислати телефонограму начальнику поїзда і пасажиру буде видано новий талон.

Також варто пам’ятати, що пасажир може зайти до будь-якого вагону, якщо рухомий склад робить зупинку на станції всього на кілька хвилин, вона проміжна і він не встигне добігти до свого. Жоден провідник не зможе відмовити.

Безкоштовні послуги, та інші права пасажира

Кожен знає, наскільки важливо знати свої права та обов’язки. Проте, навіть у поїзді не всі цим користуються. Саме тому, під час поїздок можуть виникати непорозуміння і конфлікти. Такі речі, як наприклад:

  • розетка – для підзарядки гаджетів чи інших потреб;
  • гаряча вода – коли хочеться самостійно приготувати чай, чи заварити локшину;
  • мило, туалетний папір;
  • аптечка з ліками.

Всі ці засоби вже включені у вартість квитка, і права брати за них додаткові гроші немає ні в кого. Навіть якщо він був придбаний з пільгами, або за системою лояльності від «Укрзалізниці», яка передбачає широкий спектр знижок, в залежності від дня купівлі талона.

Проте, обов’язки також потрібно виконувати. Палити в потязі, та порушувати спокій інших пасажирів, коли світло вже вимкнули, заборонено. Кожен має подорожувати з комфортом. Провідники завжди будять подорожуючих, за певний час до прибуття на їх зупинку.

В правилах пасажирських перевезень, регламентовано, що весь персонал залізниці має поводитися ввічливо та стримано. Лише так можна забезпечити комфортне перебування клієнтам. Якщо ж пасажир заздалегідь підготується, та врахує всі особливості поїздки, то від неї можна буде отримати максимум задоволення.