Одним із найпоширеніших станів, що проявляються під час війни, є синдром відкладеного життя. У цьому випадку СВЖ виникає через всепроникаюче почуття невизначеності та втрати. Це не психічне чи психологічне порушення. Однак воно тягне за собою депресію, апатію, нервозність і часто адиктивну поведінку, коли людина уникає реальності через зміну психічного стану, віддаючись алкоголю, наркотикам або азартним іграм.

Якщо хочете більше дізнатися, що таке синдром відкладеного життя, як діагностувати його самостійно і розробити стратегію «лікування», переходьте за посиланням на сайт благодійного фонду Катерини Білоруської. У матеріалі, підготовленому кандидатом психологічних наук Тетяною Костенко, детально описано техніки для відновлення ресурсного стану під час війни. 

Життя на паузі: як позбутися наслідків СВЖ

Війна — це досвід, що глибоко травмує, руйнує відчуття безпеки людини, змушуючи її відчувати себе безпорадною і безсилою. Постійна загроза ракетного удару створює тривожне середовище і навіть ілюзію неминучої загибелі, що ускладнює планування майбутнього або уявлення про життя за межами теперішнього моменту.

Щоб не стати жертвою синдрому відкладеного життя, припиніть очікувати кращого дня, нагоди або зручного моменту, щоб почати реалізувати себе. Як казав легенда американського бізнесу Джек Велч: «Керуй своєю долею сам, інакше цим займеться хтось інший». 

Розуміючи, що проживаєте симптоми СВЖ, почніть дотримуватися таких рекомендацій:

  • Визначте, що робить вас щасливим і чим ви захоплюєтеся. Це допоможе зрозуміти, чого хочете досягти в житті, і дасть орієнтири, куди рухатися далі.

  • Після того як виявите прагнення і сфери інтересів, поставте перед собою досяжні цілі. Розбийте їх на дрібніші, більш здійсненні кроки та працюйте над ними послідовно.

  • Дійте. Важливо вживати заходів для досягнення своїх планів, якими б малими вони не здавалися. Це допоможе розвинути імпульс і дасть вам відчуття виконаного обов'язку. Не чекайте сприятливого моменту або того, що все буде ідеально. Просто почніть жити.

  • Практикуйте турботу про себе. Переконайтеся, що ваше фізичне та психічне здоров'я є пріоритетним: регулярно займайтеся спортом, правильно харчуйтеся, висипайтеся та зверніть увагу на діяльність, яка приносить вам радість.

Нарешті, не бійтеся шукати підтримки в друзів, родичів або фахівця з психічного здоров'я. Розмова з кимось про свої почуття і проблеми допоможе знайти ясність і перспективу, а також дасть мотивацію, необхідну для досягнення намічених цілей.