Коли потрібна консультація психолога?

Батьки завжди мають багато запитань і сумнівів щодо спілкування до дитячого психолога: Чи потрібно відвідати фахівця, чи самі впораємося з проблемою? Де отримати швидку та якісну допомогу, не затягуючи процес терапії на місяці? А раптом психолог не знайде контакту з дитиною? Які запитати на першій консультації? Чи можна організувати дистанційні сесії, онлайн та недорого? Відповідаємо на всі запитання!

У яких випадках слід записатися на прийом до психолога? 

  • У сім'ї з'явився малюк, але мама (а іноді й тато) не почуваються щасливими – цілодобова турбота про малюка є причиною хронічної втоми та стресу. А якщо дитина в сім'ї не перша, то допомога може знадобитися не лише батькам, а й старшим дітям.
  • Дитині складно даються соціальні контакти, вона часто скаржиться, що з нею «ніхто не дружить», вона не вміє поводитися з однолітками.
  • Настав час йти в сад або школу, але здається, що дитина до цього не готова, або у дитини очевидні труднощі з адаптацією до саду/школи.
  • У школяра проблеми з навчанням, СДВГ, низька мотивація вчитися, погані відгуки вчителів про успішність дитини.
  • У дитини часті застуди, кишкові розлади, алергії – клінічний діагноз встановлений, лікування призначено та проводиться, але незважаючи на це діти продовжують часто хворіти. У такій ситуації слід звернути увагу на психіку дитини, оскільки в багатьох випадках фізичне захворювання відбувається через психосоматичні фактори.
  • У дитини чи підлітка очевидні емоційні труднощі: вона часто пригнічена, у неї мало енергії, їй «все нудно» чи трапляються спалахи невмотивованої агресії.
  • Підлітковий, перехідний вік та пов'язані з ним проблеми, конфлікти з батьками, деструктивні вчинки підліткового періоду.
  • Ви помічаєте у своєї дитини залежності, підозрюєте, що вона почала курити чи вживати заборонені речовини, алкоголь.
  • Ігрова залежність, залежність від комп'ютера/телефону. Дуже важко відстежити, коли захоплення перетворюється на одержимість. І ось дитина живе вже не в реальному, а у віртуальному світі. Якщо дитина починає використовувати телефон/комп'ютер як універсальний засіб від будь-якої тривоги, складності, конфліктної ситуації, то залежність вже розвинулася. Допомога фахівця потрібна і самій дитині, і батькам, щоб грамотно допомогти дитині впоратися із залежністю.
  • Дитина не може впоратися з якоюсь стресовою ситуацією, у неї посттравматичний стан. Причини: тривала хвороба, розлучення батьків, насильство у ній, сварки, переїзд, цькування у колективі.
  • У дитини чи дорослого порушення харчової поведінки, нав'язливі думки чи дії.
  • Вам самим складно бути в ладі із собою, ви часто потрапляєте у конфліктні ситуації.

Що відбувається на первинній консультації психолога?

Прийом відбувається так: на першій зустрічі буде знайомство з вами, дитиною чи членами сім'ї. Боїтеся, що не зможете пояснити, що сталося? Чи що не виникне контакт із дитиною? Не турбуйтесь про це. Від вас потрібно лише відчинити двері кабінету. А далі наш фахівець вам допоможе.

Психолог дуже уважно вислухає пацієнта, збере якнайбільше інформації про проблему, іноді допоможе сформулювати саму суть проблеми.

У разі потреби психолог попросити пройти спеціальні діагностичні тести.

Може бути сформульована гіпотеза про причини виникнення та стратегії подолання проблеми і вже на першій зустрічі будуть надані короткі рекомендації. Учасниками зустрічі можуть бути: лише дорослі, дитина та батько, сім'я.