Євстахіїт — це захворювання, в основі патогенезу якого лежить проникнення інфекції в порожнину слухової труби та її запалення. У дитячому віці ця патологія розвивається частіше, тому що слухова труба у малюків коротша і ширша, ніж у дорослих. Лімфоїдна тканина, розташована навколо входу в неї, ще не здатна забезпечити достатній рівень місцевого імунітету, тому діти частіше страждають на отит і євстахіїт. Однією з найчастіших причин ураження слухової труби можна вважати рецидивні риніти. У малюків, схильних до застуди, тривалий час спостерігається набряклість слизової у носових ходах і ротоглотці. Через це вхід до євстахієвої труби звужується, утворюючи в ній ідеальний простір для розмноження інфекції. Саме тому як перший етап у лікуванні тубоотиту застосовують судинозвужувальні краплі та спреї (наприклад, Нокспрей), які прибирають набряк та забезпечують вільне дренування порожнини. Можна виділити кілька причин частого приєднання тубоотиту до наявного риніту:

  1. Хронічний осередок інфекції. У дітей, що часто хворіють (особливо в дошкільному та шкільному віці), у носоглотці постійно присутні збудники нежитю — віруси або бактерії. З часом вони уражають і навколишні структури.
  2. Активне промивання носа. Багато батьків, не дотримуючись правильної техніки виконання промивань, заливають у ніс дитині лікувальні розчини під великим тиском, забезпечуючи не дренування, а просування інфекції вглиб. Так збудник із потоком рідини може потрапити до слухової труби.
  3. Слабка місцева резистентність. Імунітет у верхніх дихальних шляхах слабший, ніж у дорослої людини, тому імунна система не може дати відсіч проникненню і поширенню інфекції.

Через перелічені фактори поява євстахіїту в малюків — не рідкість. Для нього характерна специфічна симптоматика:

  1. постійна закладеність вуха, відчуття важкості з цього боку голови;
  2. головний біль, більш виражений на боці ураження;
  3. виражений біль у вусі;
  4. поява гулу, потріскування і сторонніх шумів у вусі;
  5. відчуття посилення та покращення чутності власного голосу під час розмови;
  6. погіршення слуху.

Загальні порушення стану більш характерні для дошкільнят — вони можуть ставати млявими, примхливими та плаксивими, скаржитися на сонливість. Image

Як лікувати євстахіїт

Якщо лікар діагностує цю патологію, призначається комплексне лікування, яке передбачає:

  1. застосування судинозвужувальних препаратів для зняття набряку і забезпечення циркуляції повітря в запаленій трубі;
  2. використання антибіотиків — якщо риніт був викликаний бактеріальною інфекцією;
  3. застосування протизапальних засобів — можуть вводитися катетером прямо в євстахієву трубу.

Для повноцінної санації носоглотки мають бути знищені всі можливі джерела інфекції. Так, якщо під час обстеження виявлено аденоїдит, може бути призначено хірургічне втручання.