13:58, 28 жовтня 2015 р.
Через маловоддя на Прикарпатті існує загроза виникнення екологічної надзвичайної ситуації
В зв’язку з несприятливою гідрологічною ситуацією на водних об’єктах області та продовженням маловоддя, пов’язаних із недостатньою кількістю опадів у 2015 році, з’явилася загроза виникнення екологічної надзвичайної ситуації на території області.
Особливістю посухи в Україні у поточному році є поєднання 3-х її видів - метеорологічної (повітряної), сільськогосподарської (ґрунтової) та гідрологічної, що надалі може мати негативні соціально-економічні наслідки, особливо небезпечні й довготривалі з них пов’язані з гідрологічною посухою.
Гідрологічна посуха (маловоддя) у цьому році сформувалася на фоні попередньої низької водності весняного періоду в умовах тривалого періоду сухої та жаркої погоди липня-серпня. Гідрологічна ситуація на більшості водних об’єктів України залишається вкрай несприятливою. Триває низька і дуже низька за рівнями і витратами води літньо-осіння межінь (період внутрішньорічного циклу, протягом якого в річках спостерігаються найменші рівні й витрати води і річки в цей час живляться переважно грунтовими водами). Рівень води по багатьох річках України може стати найнижчим за весь період регулярних спостережень. Особливістю погодних умов весняно-літнього періоду був нехарактерний для території України розподіл опадів, що мало прямий вплив на особливості водного режиму річок різних річкових басейнів. Найбільший дефіцит опадів відмічався в областях традиційно достатнього та нестійкого зволоження – на Поліссі та у західному лісостепу ( в т.ч. і басейни Дністра, Тиси, Прута), де за період літньої і початку осінньої межені випало лише 40-70% норми опадів. Дощі, які пройшли на початку осені, не мали істотного впливу на гідрологічний режим. Відповідно, упродовж серпня - вересня на річках Правобережжя (крім Дунаю) і північного сходу України гідрологічна ситуація поступово наблизилася і набула ознак небезпечної ситуації природного характеру – маловоддя. При цьому витрати води, близькі до критеріїв маловоддя, відмічаються і на річках Карпат (16-35%).
Негативною складовою цьогорічного маловоддя є формування дуже низької водності на Верхньому Дніпрі та Прип’яті поза межами України. Одночасне поєднання низької водності малих і середніх річок України та на річках басейну Верхнього Дніпра за її межами спостерігається вперше як за територією прояву, так і за тривалістю. Найбільш складною і небезпечною залишається ситуація на Київському, Канівському і Дністровському водосховищах, до яких відмічається найменший за період їх експлуатації приплив води (відповідно – з 1965, 1973 та 1985 років). Водність Дніпра може оцінюватися як дуже рідкої повторюваності (1 раз на 100 років). Такі обставини зумовили зменшення скидів води з водосховищ до мінімальних санітарно-екологічних величин та значне спрацювання дніпровського каскаду і Дністровського водосховища. Дністровське водосховище спрацьоване до відмітки 115,00 м при проектній позначці 121,0 м, скид води з нього становить до 107-115 куб.м/с при мінімальних екологічно необхідних 100 куб.м/с. Незначні підвищення рівнів води на Дністрі, які відмічалися у першій половині вересня не зумовлюють збільшення припливу води до Дністровського водосховища.
Гідрологічна посуха 2015 року, окрім загального зниження водності річок, проявляється в інтенсивному розвитку водної рослинності, у значному заростанні русел, виникненні ділянок стоячої води, пересиханні малих річок, що, перш за все, негативно впливає на водні екосистеми і екологічну ситуацію загалом. Упродовж літа гідрометеорологічною мережею фіксується стабільне зниження рівнів ґрунтових вод, виснаження їх запасів, місцями до повного висихання свердловин та колодязів, що також негативно впливає на стік річок, викликає їх пересихання, обміління тощо. Відсутність в подальшому ефективних (стокоформуючих) опадів призведе до подальшого загострення гідрологічної обстановки, поширення гідрологічної посухи на інші річки України та її збереження до кінця року. А беручи до уваги інертність гідрологічних процесів, можна очікувати, що на більшості річок України найближчим часом залишатиметься небезпечна ситуація природного характеру – маловоддя (гідрологічна посуха). Враховуючи важливість водних ресурсів (особливо Дніпра і Дністра), для економіки і населення, тривала гідрологічна посуха надалі може мати надзвичайні й довготривалі негативні наслідки для секторів економіки, залежних від водного фактору. Зокрема, ускладнюватиметься діяльність водогосподарського, енергетичного комплексу, об’єктів комунального, рибного господарств, водозабір поверхневих вод для виробничих і соціальних потреб через зменшення доступних водних ресурсів, погіршуватиметься екологічна ситуація на водних об’єктах тощо.
В зв’язку з ситуацією, що склалася, проведено засідання Івано-Франківської регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій під головуванням голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації, голови регіональної комісії О.Гончарука.
З метою попередження виникнення надзвичайної ситуації комісія прийняла ряд рішень, одним з яких є звернення до населення щодо необхідності економії питної та технічної води.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
19:26, 21 листопада
19:26, 21 листопада
19:26, 21 листопада
11:23, Вчора
19:26, 21 листопада
live comments feed...