21:00, 21 серпня 2017 р.
У Національному природному парку «Гуцульщина» всихають ялиці і сосни. ФОТО
Поки в Українських Карпатах, в тому числі на Косівщині, вирішують проблему із всиханням ялини європейської (смереки) почали надходити тривожні повідомлення про всихання ялиці білої і сосни звичайної.
Цьогоріч куртинне всихання сосни звичайної вперше виявлено працівниками ДП Кутське ЛГ і на Косівщині – у 14 кварталі Яблунівського лісництва. У заповідному урочищі «Уторопи»,що має площу 6 га, виявлено куртину сосни у кількості 12 дерев різного віку і різного ступеню всихання. На решті території заповідного урочища відмічено ще 4 всохлі поодинокі дерева сосни, інформує сайт НПП «Гуцульцина».
«На сьогодні в господарській зоні і зоні регульованої рекреації НПП «Гуцульщина» (вилучена територія – 7581 га) всихання ялиці зафіксовано приблизно на 6 % площі лісів за участю цієї породи. Причому спостерігається тенденція до зростання темпів всихання. Така ж ситуація і у решті лісів Косівщини. Для вивчення причин всихання ялиці залучені фахівці Національного лісотехнічного університету України у Львові та Інституту екології Карпат НАН України. Нещодавно на Косівщині працювала наукова експедиція за участю доктора сільськогосподарських наук Володимира Крамарця , та науковців НПП «Гуцульщина», - коментує кандидат сільськогосподарських наук, співробітник лабораторії екологічного моніторингу Василь Лосюк.
Зібрані матеріали наразі опрацьовують.
Висновок вітчизняних науковців такий: у зв’язку з тим, що змінилися кліматичні умови (збільшилася тривалість теплого періоду, а відтак зросла тривалість вегетаційного періоду), нематоди (мікроскопічні черв’ячки, які можуть жити у деревині) отримали кращі можливості для розвитку і тому закупорення ними судин призводить до всихання сосни звичайної і інших порід. Проте, щоб деревостан став сприятливим для розмноження шкідників і масового всихання, він має бути вразливим. Як правило, всихання дерев відбуваються там, де велися лісогосподарські роботи (прокладали дороги, здійснювали рубки тощо). І, коли є поєднання всіх цих чинників, – починається масове всихання деревостанів.
«Якщо вчасно не вжити заходів, то дочекаємося того, що сталося із смерекою в Карпатах – застерігають науковці», - резюмує Василь Лосюк.
Читайте також:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
09:18, 11 грудня
13:27, 1 грудня
11:33, 3 грудня
2
11:23, 2 грудня
46
live comments feed...