Прикарпатець у лікарні через отруєння чадним газом.

В період опалювального сезону, коли відбуваються значні перепади атмосферного тиску, порушується тяга в димових і вентиляційних каналах, спостерігається найбільша кількість отруєнь чадним газом. Нагадаємо, що зі зниженням температури повітря небезпека отруєння чадним газом зростає.Минулої ночі на Косівщині, під час побутової пожежі,  вчадів чоловік. 

 6 грудня о 01:58 у селі Старі Кути Косівського району трапилась пожежа. Горіла кімната літньої кухні.

Жертвою горіння стала одна особа - 54-річний власник дому. Після того, як на місце подій прибула карета швидкої допомоги, чоловіка госпіталізували з  попереднім діагнозом – отруєння чадним газом. Наразі потерпілий перебуває в Косівській ЦРЛ.

Як вберегтися від отруєння чадним газом?

За статистикою, головними причинами  отруєнь чадним газом є порушення правил експлуатації газового обладнання, порушення правил встановлення газового обладнання, недостатня тяга, перегрів пічки. У більше 20 випадках причини до кінця не встановлені. Це означає, що тяга працює, газове обладнання працює, але є євровікна, євродвері.

Чадний газ (окис вуглецю) – особливо небезпечний, отруйний продукт неповного згоряння палива (вугілля, газу, бензину), що немає ні кольору, ні запаху, ні смаку. Не є подразнюючим та легко змішується з повітрям. 

 Чадний газ утворюється через відсутність у повітрі необхідного для горіння кисню, а тому частіше може скупчуватись у приміщеннях невеликої площі, де встановлені газові прилади. Отруїтись чадним газом можна і в оселях з пічним опаленням, де використовуються шибери, або через погану тягу в димових та вентиляційних каналах. Слід пам’ятати, що при вологій та вітряній, а також у період спекотної погоди, тяга в димових та вентиляційних каналах суттєво погіршується, а в окремих випадках може створитися так звана «зворотна тяга». Щоб не сталося лиха, потрібно пам’ятати, що перед розпалюванням та під час роботи газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід, необхідно провести перевірку наявності тяги в димових та вентиляційних каналах. При відсутності тяги користуватись газовими приладами категорично заборонено!

Отруєння чадним газом може бути спричинено і вихлопними газами при працюючому двигуні автомобіля у гаражі та через тривале перебування у закритій кабіні автомобіля чи автобуса, де утворюється висока концентрація газу.

Прикарпатець у лікарні через отруєння чадним газом. , фото-1

Чадний газ (окис вуглецю) не бере участь в обмінних процесах в організмі та впливає негативно на всі органи, насамперед,  на головний мозок та серце. Він легко проникає в кров, де з’єднується з гемоглобіном. Відтак, гемоглобін, з’єднаний з чадним газом, втрачає здатність переносити кисень у крові, внаслідок чого настає кисневе голодування тканин, до якого найбільш чутлива нервова система. Це і визначає клінічний стан отруєння чадним газом. Гостре отруєння може бути легкого, середнього та важкого ступенів.

Легкий і середній ступені отруєння проявляються головним болем меншої та більшої інтенсивності, нудотою, блюванням, загальною слабкістю, порушенням серцевої діяльності, непритомністю.

Важкий ступінь характеризується розвитком коматозного стану (втрата свідомості)  з порушенням серцевої діяльності та дихання, зникненням усіх поверхневих і глибоких рефлексів. Може наступити смерть від паралічу дихальної або серцево-судинної системи.

Нещасні випадки, пов’язані з використанням газу у побуті, трапляються через недотримання правил безпечного користування газовими приладами. Зокрема:

 • самовільним втручанням мешканців у газову мережу та здійснення газово-монтажних робіт організаціями, які не мають відповідної кваліфікації та ліцензії;
 • відсутність тяги в димових та вентиляційних каналах, їх несправність, засмічення;
 • встановленням газових колонок у приміщенні ванної кімнати;
 • використанням газових приладів не за призначенням – для обігріву приміщень;
 • самовільною перестановкою, заміною чи встановленням нових газових приладів;
 • встановленням пластикових вікон без провітрювачів, дверей без підрізу в нижній частині;
 • встановленням електровентиляторів у вентиляційні канали.

Такі дії споживачів є грубим порушенням правил безпеки під час користування газовими приладами, оскільки не забезпечується приплив повітря у приміщення, де працюють газові прилади.

Щоб уникнути отруєння чадним газом, необхідно:

 • не рідше одного разу на три місяці перевіряти справність вентиляції в кухні та ванній кімнаті (наприклад, за допомогою аркуша паперу або полум’я свічки, сірника);
 • не рідше одного разу на рік запрошувати працівника газової служби для контролю стану газової колонки та плити;
 • вимагати від комунальних служб проводити профілактичні огляди димарів не рідше двох разів на рік;
 • регулярно провітрювати квартиру;
 • не залишати включеним двигун автомобіля при роботі в автогаражі.
 • Перша допомога при гострому отруєнні:
 • негайно вивести (винести) потерпілого з зони отруєння та викликати швидку допомогу;
 • забезпечити доступ свіжого повітря, відкрити вікно;
 • при відсутності дихання зробити штучне дихання.

Профілактика виробничих отруєнь чадним газом вимагає систематичного контролю за його вмістом в повітрі робочої зони, організації припливно-витяжної вентиляції, герметизації виробничих процесів, пов’язаних з утворенням чадного газу.

«Пам’ятайте, запорукою Вашого безпечного життя є дотримання елементарних правил використання газу, уважне ставлення до експлуатації газових приладів, обслуговування автомобіля, лабораторний контроль повітря житлових та виробничих приміщень на вміст оксиду вуглецю.

Джерело

Івано-Фракнівськ Івано-Франківськіновини пожежа НС чаднийгаз отруєння
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
46 переглядів в лютому
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати