На Прикарпатті живуть колекціонери... цегли. ФОТО

Незвичні колекції мають двоє прикарпатців. Вони збирають ... цеглу. Василь Фіцак та Мирослав Грибінник відомі серед калушан. Для багатьох їхні зацікавлення здаються дивними: то цвинтар копають, то дзвони шукають, то старезні автомобілі реставрують. А тут ще й цегла. 

o_1c594jqna12r81u6c1fku1erde4h.png
o_1c594jqna12r81u6c1fku1erde4h.png

Василь Фіцак

Василь Фіцак - рятувальник Чорногірського гірського пошуково-рятувального поста, волонтер калуського музейно-виставкового центру. Збирає стару цеглу, у колекції зразки продукції західноукраїнських цеголень першої половини ХХ століття, пише ifРortal.net.

Завжди любив дивитись на будівлі зі старої цегли. Ще більше захоплювало використання її в інтер’єрі. Довелося бачити вимурувані зі старої цегли каміни, приватні колекції. Навіть для інтер’єру своєї кухні використав кілька цеглин.

o_1c58paq2en6174g1sp315svq0a17.jpg
o_1c58paq2en6174g1sp315svq0a17.jpg

Інтер'єр кухні Василя Фіцака

Спочатку я просто збирав цеглу для себе. Це в основному зразки з цеголень Калуша та району. Відомо, що тільки у міжвоєнний період у нас діяло більше 10 цеголень. Тому експонатів є достатньо. Дещо знаходжу сам. Навіть просив листа від музею, щоб дозволили взяти цеглу зі старого калійного комбінату. Дещо знаходять і дають друзі, бо знають про захоплення. Буває, що купляю чи міняю.

"В один час виникла ідея створити у нашому музеї експозицію зі старих цегол, черепиці, кахелю. Тому відніс свої експонати туди. Правда, зараз діючої експозиції немає. Але якщо попросити працівників краєзнавчого музею, то зразки покажуть".

o_1c58qqd4i121g1jqt1mmoqp4t6s5c.jpg
o_1c58qqd4i121g1jqt1mmoqp4t6s5c.jpg

Руїни калуського калійного. Фото взяте зі сторінки Vasyl Fitsak у фейсбуці

Найстаріша цегла, яку доводилось бачити — це пальчатка. ЇЇ виготовляли у ХV-ХVІІ століттях. Пальчатку ні з чим не сплутаєш: на її поверхні завжди є кілька слідів-борознин від пальців майстра, який робив цю цеглину. Знайшов її під час археологічних розкопок.

Написи на цеглинах цікаві тим, що розповідають про власника, місце розміщення цеголень. Це була своєрідна реклама, яка водночас вимагала якості продукції. Дуже потужним у Калуші початку ХХ століття було виробництво цегли польською родиною Косєрбів. Саме їхню цеглу використовували для будівництва теперішнього краєзнавчого музею. Власниця чи дружина власника цегольні похована на нашому старому кладовищі. Основа її пам’ятника викладена з їхньої цегли.

o_1c58p97ktua9vjpkrtueq15vjo.png
o_1c58p97ktua9vjpkrtueq15vjo.png

Мирослав Грибінник

Голова ГО «Відроджені мотори». Збирає стару цеглу, у колекції зразки продукції західноукраїнських цеголень першої половини ХХ століття

Цегла до мене потрапляє по-різному. Мій будинок збудований зі старої цегли. Живу на Височанці і будували його у 20-30-роках минулого століття, тому експонати під носом. Деякі знаходжу сам: як от ішов до пивзаводу і дивлюсь лежать старі цеглини. От і взяв собі. Пивзавод будували з цеглин з клеймами TRABY та Wilczek. Також вимінюю цеглу в сусідів, оскільки кругом такі ж старі будинки, як мій. Деякі цеглини взагалі потрапляють випадково: львівську RAUCH, наприклад, знайшов в одному з походів у гори. Найсмішніше, що запхав її до рюкзака друга і він аж вкінці подорожі дізнався, що ніс.

o_1c58pghijjmdl1nolgru3sr25.jpg
o_1c58pghijjmdl1nolgru3sr25.jpg

Цегла з клеймом «Бойкович». Фото взяте зі сторінки Мирослав Грибінник у фейсбуці

Найцікавішим експонатом у себе вважаю цеглу з написом «Бойкович». Дісталась вона мені з Жидачева і унікальна тим, що тут напис кирилицею, тоді як всюди латинкою. Це значить, що власником цегольні був українець. Що скоріше виняток, ніж закономірність для першої половини ХХ століття.

Є у мене зразки франківських цеголень: PATRIA, GLINA. А також рогатинська ROHATYN, яку використовували для будівництва калійного заводу.

o_1c58pvv52si1nv8b1s18of1rk72r.jpg
o_1c58pvv52si1nv8b1s18of1rk72r.jpg

Клеймо HELLMANS. Фото взяте зі сторінки Мирослав Грибінник у фейсбуці

o_1c58q1gis12i21ma3qt13ggjks3a.jpg
o_1c58q1gis12i21ma3qt13ggjks3a.jpg

Клеймо KOSIERB. Фото взяте зі сторінки Мирослав Грибінник у фейсбуці

Відповідно до клейма, власниками цеголень у міжвоєнному Калуші були Боярські, Вільчеки, Косєрби, Хельманси. Знайденими експонатами в основному прикрашаю фасад свого будинку.

Читайте також:

Відомий колекціонер відзначив ювілей (ВІДЕО)

Івано-Франківськ Івано-Франківськновини колекціонери цегла хобі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
110 переглядів в січні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати