Крилос - середньовіччна столиця Галицько-Волинської держави (фото)

Івано-Франківщина беззаперечно асоціюється з величною історією Галича. Та мало хто знає, що серцем Галицького краю є село Крилос.

Існує кілька версій щодо походження назви: 1) від слів «крило» і «ліс»: нібито Княжа гора була своєрідним крилом Галича, яке впиралося у лісовий масив; 2) від слова «критися»: у густому лісі місцеві ховалися від ворогів; 3) від грецького слова «клірос» — собор духовенства; 4) від назви однойменного релігійного кварталу давнього Галича.

190f925--id-na-selo-2.jpg

Та яким не було б походження, саме тут — у Крилосі — у Середньовіччі була столиця Галицько-Волинської держави з фортецею, монастирями, ровами, валами.

На це вказує фундамент кафедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці, де знайдено саркофаг з останками князя Ярослава Осмомисла. Саме з його ім’ям пов’язані зміцнення та розбудова Галицької Русі. У соборі відбувалися урочисті церемонії інтронізації галицьких князів, які отримували титул королів.

Читайте також: Крилос: заповідник «Давній Галич»

Розміри фундаменту Успенського собору вказують на те, що у ХІІ ст. він був одним із найбільших у Європі християнських храмів, а у Київській Русі поступався Софійському собору та Десятинній церкві.

Серед інших історичних пам’яток — стародавні Успенська церква (XVI ст.) та каплиця (XV ст.), курган «Галичина Могила», Митрополичі палати, вали.

b4d4993-fundament.jpg

Успенська церква відбудовувалася двічі. Сучасна будівля була зведена ще в ХVІІ ст.; сьогодні її прикрашає розкішний іконостас. У ХVI ст. на румовищах давньоруського храму із залишків його мурів, на яких і сьогодні видно давньоруські графіті, була зведена каплиця св. Василія Великого.

233f219---erkva.jpg

У каплиці збереглися унікальні фрагменти ще літописного Успенського храму: ніша-вівтар та кругле апсидне віконце (люнет).

Читайте також: 10 чудотворних джерел Прикарпаття

На найвищій точці Крилоського городища височіє самотній курган — літописна Галичина Могила, відома з ХІІІ ст., у якій, за припущенням Михайла Грушевського, міг бути похований сам засновник Галича.

b551051--alichina-mogila-1.jpg
bfc2364--alichina-mogila-2.jpg

Сьогодні тут працює музей, де виставлені рештки човна-довбанки, вилучені археологами з Галичиної Могили. В цьому човні за стародавнім, ще дохристиянським звичаєм, ховали знатних руських воїнів.

ceab55b--alichina-mogila-3.jpg

Читайте також: Національний заповідник «Давній Галич»

У ХVІІІ ст. у Крилосі були зведені також Митрополичі палати, які свого часу стали резиденцією митрополита Андрія Шептицького. Сьогодні в будівлі палат діє історичний музей «Давній Галич», ідея створення якого належить власне митрополиту Шептицькому. Мрію владики здійснив у 1937 році український археолог Ярослав Пастернак, який зібрав і виставив в каплиці св. Василія Великого найцікавіші знахідки, що їх він виявив під час розкопок Крилоса. Згодом усі вони відійшли до експозиції сучасного музею.

Центральний оборонний вал княжого Галича тягнувся від краю узбіччя над рікою Луквою до краю яру Мозолевського потоку. Довжина яру становила 624 метри. Вали насипали на попередньо заготовлені дерев’яні конструкції так, щоб зовнішній бік валу і внутрішній бік рову творили похилу площину. На валах розміщували оборонну стіну, оперту на клятв з внутрішнього боку валу. Фортецю сьогодні намагаються активно відбудовувати.

Безцінним осердям Крилосу, яке притягає тисячі прочан зі всієї України, є ікона Крилоської (Галицької) Божої Матері — один із найдавніших українських чудотворних образів.

72c0c24-ikona.jpg

Читайте також: Манява – місце духовної сили та відродження

На початку ХVІІІ ст. були проведені дослідження свідчень про дива зцілення, які відбувалися через молитву перед іконою, проголосивши образ чудотворним. Із того ж часу зародилася традиція прощ до чудотворного Крилоського образу. Цього серпня очікують на 50 тис. прочан з усієї України.

Та не лише історія — головна особливість села. Навколишня природа з видом на простору та плавну річку Лукву (притоку Дністра) не залишить байдужим нікого.

bccc991-rechka.jpg 93ea1e2-kruti-koshiki.jpg

В селі дуже багато затишних місць, де можна відпочити після тривалої прогулянки. Місцеві жителі давно звикли до туристів, тому надзвичайно привітні та гостинні. Відкрився цього року готель, є магазини, кілька ресторанів на вибір, своя аптека, пошта, де можна розрахуватися карткою, медпункт.

У Крилосі також знаходиться національний природний парк з центром реабілітації диких тварин та етнографічним музеєм, де розміщені чотири «мікросела», які демонструють будівлі різних районів Івано-Франківщини.

dc4c673--atsional-nij-prirodnichij-park-1.jpg 4189be2--atsional-nij-prirodnichij-park-6.jpg cb7354d-park.jpg

Читайте також: Стародавнє місто Снятин - місто з неповторним колоритом

Побувавши у центрі реабілітації диких тварин, неможливо оминути увагою і музей природи, який розміщений поруч. Ідея його створення зародилася ще під час святкування 1100-річчя Галича у 1998 році. Впродовж цього часу і аж до 2003 року формувались природничі фонди у Національному заповіднику «Давній Галич», а в 2004 році в Музеї історії давнього Галича була відкрита експозиція «Природа Землі Галицької». Вона представляла різні типи природних комплексів, налічувала 199 експонатів (187 видів тварин) і займала площу 48 кв. м.

df03645-muzej1.jpg
ea3c41f--uzej-etnografiji-3.jpg

Тут вирує і соціальне життя: будується нова сучасна школа з садочком, кузня «Брати Фіголі» вражає витворами мистецтва, центральні вулиці освітлені, село газифіковане.

«Бюджет села мізерний, тому ми пишемо гранти, проекти, подаємося на конкурси. Ось диплом «Населений пункт найкращого благоустрою». Власне усе, що зроблено по благоустрою села, це за залучені кошти», — уточнює голова Крилосівської сільської ради Марія Духович.

Активна тут і громада. Пані Марія згадує, як почали проводити вуличне освітлення: люди відгукнулися — рили траншеї, кидали кабель, а вже ті роботи, які потребували спеціалістів, винаймали за кошт виграних проектів.

Читайте також: Заболотів. Містечко старе та історичне

df85a4a-kuznja.jpg

Є тут і громадська організація «Крилоський оберіг», що об’єднує місцевих малих підприємців, допомагає в організації заходів у селі, надає допомогу одиноким та престарілим жителям села до Різдва та Великодніх свят, підтримує місцеві спортивні команди. Також діє організація «Українська молодь — Христові», яка об’єднує молодих ініціативних місцевих жителів, вони турбуються про екологію, чистоту довкілля, включаються у різні проекти села.

Загалом село Крилос «розкидане» на пагорбах і умовно поділене на чотири частини. Проживає тут 1600 осіб, з яких 370 дітей до 14 років.

Крилосівська сільська рада подала на конкурс заявку на реалізацію бізнес-плану по благоустрою однієї з частин села, зокрема, встановлення вуличного освітлення та дитячого майданчику.

«Протягом останніх декількох років у селі велись роботи з розвитку інфраструктури, що дозволило провести вуличне освітлення майже на всій території Крилоса. Але вулиця Степана Бандери та територія біля спортивного поля до цього часу залишаються неосвітленими, — каже нам голова Крилосівської сільської ради Марія Духович. — Також у селі планується будівництво дитячого майданчика по вулиці Івана Франка, який стане місцем, де діти зможуть проводити свій вільний час».

Читайте також: Космач — найбільше Прикарпатське село в Україні

Усе вказує, що тут постійно думають, як покращити інфраструктуру, як сприяти фізичному та культурному розвитку дітей та молоді, а також людей старшого віку. Ось будується купель, де кожен місцевий, а також подорожній зможе зануритися, що наповнити себе не лише духовною, а й фізичною силою.

5b2dd56-kupel-.jpg

Власне ще у давньоруські часи Крилос славився цілющою силою. За кількасот метрів від фундаментів Успенської церкви з-під землі б’ють джерела, одне з яких відоме як Княжа криниця. Ще з давньоруських часів збереглися перекази про цілющу силу води з цього джерела, яке віддавна плекають та вшановують як святе. Сьогодні над Княжою криницею встановлена ротонда з хрестом.

Інша система джерел, сполучена з «місцем Сили», — «Джерело Франциска». До системи «Джерело Франциска» належать сім струмків — канонічне «сполучення Сили Вод». Хоча не завжди можна побачити усі сім. Такі появи, кажуть, лише для добрих людей.

Читайте також: Шешори — срібний курорт на Прикарпатті

8e9e3ba-istochnik.jpg 9a96859-istochnik1.jpg

Усім добрим людям, які їхатимуть до Крилоса, варто орієнтуватися на пам’ятник-символ «Меч і Рало» (1985-1987), що височіє на Крилоській горі при дорозі Івано-Франківськ-Галич навпроти Музею народної архітектури і побуту Прикарпаття. Пам’ятник споруджено в урочищі Прокаліїв сад — місці, де в княжі часи пролягала перша лінія оборонних валів Галицько-Волинської держави.

d5cc48a-dsc05879.jpg

Місце розташування: Івано-Франківська область, Галицький район, с. Крилос.Як доїхати: їхати до Івано-Франківська. Автомобілем далі на захід трасою Н09 21 км. Якщо громадським транспортом, то потягом або маршрутним таксі, які проходять через Крилос.Орієнтована вартість дороги: 600 грн в один бік (Київ-Івано-Франківськ-Крилос).

Читайте також: Туристичні Перлини Прикарпаття

Прикарпаття культура місто історія крилос галис княжа криниця давній галич княжий галич туристичні місця відвідати подивитися
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
184 перегляди в грудні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
3 грудня колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду постановила рішення в адміністративній справі №0940/1703/18 за позовом Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, Національного природного парку  "Гуцульщина" до Пістинської сільської ради Косівського району (далі — відповідач) про визнання протиправним та нечинним рішення відповідача від 17.06.2018, яким припинено го...
Здоров'я
Порушення функціонування щитоподібної залози (ЩПЗ) може сприяти неможливості завагітніти або приводити до викиднів. На щастя,більшість проблем з ЩЗ, які впливають на вагітність, легко діагностуються і коригуються. Складність полягає в самому розумінні наявності проблем з боку ЩПЗ. Дуже часто симптоми,які супроводжують ці порушення, незначні, носять загальний характер: слабість, підвищена стомлюваність, сонливість вдень, безсоння вночі, порушення менструаль...
Освіта
Днями до Івано-Франківська приїхали діти з усієї України для того, щоб продемонструвати свої знання та отримати грант на навчання в Університеті Короля Данила. Фонд отця Івана Луцького забезпечуватиме безкоштовне навчання переможцю конкурсів, адже прагне підтримувати обдаровану молодь, створюючи всі необхідні умови для її творчого зростання і розвитку. Конкурс тривав у формі тестів із тематичним акцентом на правах дітей. Таким чином конкурсні завдання не л...
Суспільство
29-річний Михайло Савчук потребує операції з пересадки нирки. Грошей на дороговартісну операцію у родини немає. 13 грудня для допомоги Михайлу організовують благодійний ярмарок з концертом. Відбудеться дійство в актовому залі Вищого професійного училища сервісного обслуговування техніки (ВПУ СОТ), що по вулиці Дорошенка, 28Г. Початок о 16:30. У заході візьмуть участь гурти “По цимбалах”, “Воля”, студія сучасного танцю “Infiniti”, вокальні студії “Star Team...
Суспільство
Про це інформує коломийський телеканал “НТК”. Із сумом сповіщаємо, що на 96-му році відійшов у вічність контррозвідник УПА, коломиянин Йосип Миколайович Томенчук. Їх стає все менше поміж нас, та пам’ять про їхню героїчну боротьбу за волю України завжди житиме в серцях нащадків! – йдеться у повідомленні. Йосип Томенчук у 1942 році вступив у ОУН. Був кандидатом, потім членом окружного проводу. Коли в Карпатах організовувались відділи УПА, мене послали на...
Пригоди
Сьогодні о 9.00 годині поліція затримала двох молодиків, підозрюваних у крадіжках в громадському транспорті. Правоохоронці затримали зловмисників відразу, як ті вийшли з маршрутки на зупинці біля пошти, пише Курс. У секторі комунікації розповіли, що затримання проводили оперативники головного управління Нацполіції. В одного з підозрюваних вилучили крадені речі. Подробиці обіцяють повідомити згодом.
Пригоди
Жінка з Болехова повідомила у соцмережі Фейсбук, пише Голос-інфо: УВАГА,УВАГА!!! Пильно уважайте на своїх дітей! Сьогодні о 8:год.ранку,по дорозі до школи,до моєї дочки(6 клас) біля “Аромату” підійшла незнайома молода жінка і запропонувала їй підвезти автомобілем за міст, на що моя дочка не погодилась на умовляння тієї жінки і швидко віддалилася від неї. По розмові моєї дочки, жінка в шапці була на жовтій старій машині. На Україні багато випадків викрада...
Кримінал
Щомісячний прибуток від протиправної діяльності складав більше мільйона гривень. Кількість зареєстрованих користувачів незаконного каналу трансляції телеканалів за попередніми оцінками налічував близько 15 тисяч. Правоохоронці провели обшуки у декількох офісах інтернет-провайдера, які розміщувалися у Івано-Франківську. Про це  інформує пресслужба Департаменту кіберполіції України. Клієнтська база місцевого провайдера охоплювала територію всієї області. Що...
Здоров'я
В Івано-Франківську відбулось засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики. Серед іншого депутати розглянули питання «про стан виконання рекомендацій постійної комісії та рішень обласної ради щодо виплати заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я області, інформує Бліц-Інфо. Голова медичної комісії Манолій Піцуряк розповів, що питання заборгованості заробітної плати на комісії облради  розглядають...