Восьмого жовтня 1938 року був розстріляний засновник легендарного Гуцульського театру Гнат Хоткевич

Ось уривок зі спогадів Гната Хоткевича про заснування театру:

“Як і всі геніальні речі, то відбулося надзвичайно просто.

Перше вражіння сильне було від мови гуцульської. Ми, українці, та ще слобожани, звикли до свого «малороссийского наречия». що воно наполовину засмічене русицизмами, московизмами, москалізмами, «ліварвуртами», «жук у глині, харкоп’яний» і т.п. – і чути ядерну гуцульську мову, що, як свіжий струмінь гірської води, б’є з-під самого праслов’янського кореня, – то було великою насолодою. Я захопився і в мене був свій «захалявник», з яким я не розставався й записував усе, записував усюди, навіть їдучи на коні. Спочатку це виходило в мене дуже невміло: я підходив до групи селян, скажімо, на храму, чув щось варте уваги й ту ж хвилю витягав блокнот і записував. Бесіда раптово уривалася, всі очі зверталися на мене тривожно, а за хвилю підіймався мовчки один з бесідників і уходив, за ним другий, третій… Мало того, по храму з швидкістю блискавиці розходилася чутка, що он той пан, он той, що у білому, – «списує». Результат був такий, що люди вже не дожидали, поки я почну «списувати», а просто при моїм підході вставали й уходили. творячи доокола мене, як біля прокаженого, порожнє місце.

Ну, та це було на початках, а потім я, висловлюючись по-салоновому. насобачився добре.

Так от мова. Дуже вразила мене «гуцульська бесіда», і я об’явив В.Гнатюкові, що напишу п’єсу про Добуша «гуцульсков бесідов». Гнатюк віднісся до того іронічно.-Я дванадцять літ студіюю Гуцульщину, переписав силу етнографічного матеріалу, а й то не відважуся писати по-гуцульськи.

Але Володимир Гнатюк – то ж був до деякої міри представник «разлагающегося Запада», а ми ж можемо робити по-ударному. І там, де західному чоловікові треба вчитися 12 літ. ми можемо, не вчившися, раз, раз – і готово у сто п’ятнадцять разів краще. І я пам’ятаю тільки, чи на слідуючий (1908) справді почув у собі відвагу написати про Довбуша, героя Гуцульщини, по-гуцульськи.

Першому прочитав, очевидно, Гнатюкові, «чтоб доказать». І Гнатюк мусив визнати, що я гуцульською мовою «досить заволодів», бодай він не міг мені вказати солідних огріхів. Але коли я сам потім, уже дійсно вистудіювавши мову, по мірі своїх слобожанських сил переглядав «Довбуша», то бачив багато недоліків.Це про п’єсу.

А про театр гуцульський я почав мріяти теж із самого початку. Трапилося раз у корчмі (я чоловік непитущий, але ради гуцулів шлявся по корчмах. Ви не подумайте, читачу. чого плохого, боже сохрани. То все ради науки). Так от у корчмі я побачив таку сценку.

Двоє гуцулів сидять, чаркуються. І один другого так уже припрошує, так ласкаво приговорює:

-І Дмитрику солод(и)енький (у гуцулів звучить оцей дифтонг ие). І Дмитрику любий, бог би вас вкрив. Та напийте си зо мнов, прошу вашої ласки, бо то тіцький чєс не виділи-сми си та й госпідь сєтенький знає, коли би ше бог поміг ізійти си у добрім здоровлю і т.д і т.д.

Сама ласка, самий мед плине з уст. Кожний рух – прихильність, кождий рух – близькість.

І от той, до кого розсипалися всі ці ґречності, збувши чим-небудь ввічливого сусіду, відходить. Я дивлюся на того, що зостався, – і не пізнаю.

З очей іскри сипляться. Зубами скрегоче, з-під зубів поломінь вилітає! Руки стиснув у п’ястуки так, що з-за нігтів кров бризкає! Говорить, задихаючись від люті, що його розпирає, що його давить, що його вивертає усього, як оту далекоглибинну рибу морську, коли її витягти наверх.

В чім річ? Я не розумію. Але мені пояснюють, що то зійшлися два найлютіші вороги. І я перший раз дивуюся умінню гуцула крити свої почуття і рішаю для себе, що з гуцула має вийти добрий актор і що варто би його на тім полі випробувати”, – йдеться на сторінці ГуцулВуду.

Фото:

1. Перше покоління Гуцульського театру. В центрі – Г. Хоткевич.

2. Сцена з вистави.

3. Учасники другого покоління. Косів, серпень 1930 р.

4. Чернівці. Під час фестивалю «Червона рута» в 1989 р.

5. Третє покоління театру. Івано-Франківськ, 2006 р.

6. Нинішній керівник театру – Володимир Сінітович.

Довідково: Хоткéвич Гнат Мартинович (літературний псевдонім Гнат Галайда; нар. 31 грудня 1877 (12 січня 1878) в Харкові — пом. 8 жовтня 1938 там же) — український письменник, історик, бандурист, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч. Жертва сталінського терору.

Народився в сім’ї Мартина Пилиповича Хоткевича (походив з міщан, за національністю поляк) та українки Ольги Василівни (в дівоцтві Кривоногової), селянки з Сумщини.

1894 — з відзнакою закінчив Харківське реальне училище, що дало йому право при конкурсному складанні кількох іспитів вступити до вищого навчального закладу.

1900 рік — закінчив технічний факультет Харківського технологічного інституту[1].

1900 — короткий час працював залізничним інженером на Харківсько-Миколаївській залізниці.

Розробив власний проект дизельного поїзда (1901) на 30 років раніше від американського аналогу.

За участь у керівництві політичним страйком 1905 зазнав переслідувань і в січні 1906 був вимушений переїхати в Галичину, яка була тоді в складі Австро-Угорщини. У Галичині Хоткевич оселився спочатку у Львові, а потім у Криворівні; об’їхав усю Галичину й Буковину з скрипковими концертами та концертами українських народних пісень у супроводі бандури.

Повернувшись з Галичини 1912 року на Велику Україну, оселився в Києві і долучився до літературного й мистецького життя: виступав з лекціями, в січні 1913 став редактором літературного журналу «Вісник культури і життя». В той же час продовжував концертувати з бандурою із серіями концертів «Вечір бандури».

Знову переслідуваний з початку Першої світової війни і висланий 1915 року за межі України, оселився у Воронежі, де жив до революції 1917.

До більшовицької окупації України поставився з недовірою, але з 1920 активно включився до літературно-мистецького життя. У 1920—1928 роках викладав українську мову й літературу в Деркачівському зоотехнікумі.

1926—1932 — викладав у Харківському музично-драматичному інституті, де проводив клас бандури.

1928—1932 — художній керівник Полтавської капели бандуристів.

Потрапив у неласку до влади в 1932 р. і після смерті Миколи Скрипника втратив державні роботи. Твори його були заборонені.

1934 — потрапив під потяг, був важко травмований.

За єжовщини був заарештований. Особливою трійкою УНКВС по Харківській області 29 вересня 1938 засуджений до розстрілу «Участь у контрреволюційній організації» і шпигунство на користь Німеччини. Вирок виконаний 8 жовтня 1938 року.

Реабілітований 11 травня 1956 року. Після реабілітації видано «Твори в двох томах» (1966).

прикарпаття гнат хоткевич розстіл гуцульський театр
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
1211 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
У Галицькому районі мешканці перекрили рух транспорту. Люди ходять пішохідним переходом у с. Насташине, а транспорт пропускають частково. Поліцейські на місці події і забезпечують правопорядок. "О 10.35 17 жовтня розпочалася акція протесту шляхом часткового ("швидкі" та автобуси проїжджають) перекриття руху у с.Насташине, що в Галицькому районі. 60 мешканців вийшли біля місцевого клубу, перекриваючи дорогу національного значення Н-09 "Івано-Франківськ-Льві...
Суспільство
В гості до Управління патрульної поліції в Івано-Франківський області завітали учні 6-го класу однієї зі шкіл міста. Приїхали дітлахи на екскурсію. Інспектори показали школярам свій другий дім, розповіли про те, як працюють, тренуються, показали своє спорядження та, звісно, патрульні автомобілі. Хлопці та дівчата задавали питання, цікавилися статистикою злочинів та як проходять чергування поліцейських, а також робили селфі на фоні патрульних авто. "Сподіва...
Кримінал
Міграційна служба Івано-Франківської області в примусовому порядку депортувала чоловіка котрий 9 років провів у в`язниці за скоєння особливо тяжких злочинів.  27-річного чоловіка Міграційна служба у примусовому порядку повернула в країну походження - у невизнану так звану ПМР ( Придністров'я). Його минуле - майже 9 років перебування в українській в'язниці за вчинення в Україні у складі злочинної групи вбивства, низки розбоїв і кваліфікованих майнових злочи...
Влада
Кабінетом міністрів визнав спроможними лише 10 територіальних громад, що дасть їм кращі фінансові можливості для розвитку інфраструктури. За даними пресслужби, уряд визнав спроможними 10 об’єднаних територіальних громад в 9 областях України. “Уряд визнав спроможними 10 об’єднаних територіальних громад із 66, в яких перші вибори депутатів та голів відбулись 30 червня 2019 року”, - йдеться в повідомленні. Це 10 ОТГ: Літинська ОТГ, Вінницька область Долинська...
Економіка
Уряд визначив 7 вокзалів, які планують передати у концесію. Ці вокзали щороку приносять компанії 405 мільйонів гривень збитків. У цей перелік увійшов Івано-Франківський залізничний вокзал. Про це повідомила заступниця міністра інфраструктури України Олександра Клітіна. «Узгоджено перелік залізничних вокзалів, що аналізуватимуться експертами Світового банку згідно з можливістю реалізації концесійних проєктів», — повідомила Клітіна. У концесію планують перед...
Різне
Поки що тільки пілотний проект графічного онлайн-відображення лісових рубок в Україні запускає Державне агентство лісових ресурсів України. Про це сказав генеральний директор ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» Віктор Мельниченко під час пресконференції «Новий рівень прозорості в Держлісагентстві: електронні лісорубні квитки та інтерактивна карта рубок онлайн», повідомляє Укрінформ.«Це графічне відображення рубок на карті України. Ми запус...
Спорт
Відоме російське видання “Советский спорт” присвятило історичній перемозі збірної України над Португалією у кваліфікації чемпіонату Європи-2020 першу шпальту свого свіжого номера. Водночас журналісти російського видання вирішили винести в заголовок фразу українською мовою: “Україна — це Європа!”, – пише obozrevatel. Нагадаємо, що 12 жовтня  збірна України здобула феєричну перемогу над чинним чемпіоном Європи – командою Португалії – 2:1. Голи Романа Яремчу...
Здоров'я
Науковці Івано-Франківського національного медичного університету взяли участь у конгресі Європейської Академії дерматології та венерології (EADV), який відбувся 9-13 жовтня в столиці Іспанії Мадриді. Загалом у події взяли участь понад 12 тисяч спеціалістів в галузі дерматовенерології з понад 100 країн світу. В ході конгресу прочитано понад 180 доповідей на різні наукові тематики, проведено дев’ять різновидів майстер класів, надано можливість послухати і о...
Суспільство
На Прикарпатті до туристичного проєкту "52 вікенди на Івано-Франківщині" на першому етапі долучилися 15 суб'єктів господарювання, які надають послуги внутрішнього туризму. Про це повідомив начальник відділу туризму та міжнародної технічної допомоги Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму й інвестицій Івано-Франківської ОДА Віталій Передерко на своїй сторінці в Facebook.  "Ми завершили перший етап підготовки реалізації ініціативи "5...