• Головна
  • Два брати з Прикарпаття, ім'ям яких назвали вулицю у Львові. Невигадані пригоди братів Рогатинців
21:51, 8 листопада 2019 р.
Надійне джерело

Два брати з Прикарпаття, ім'ям яких назвали вулицю у Львові. Невигадані пригоди братів Рогатинців

Два брати з Прикарпаття, ім'ям яких назвали вулицю у Львові. Невигадані пригоди братів Рогатинців

Постаті Юрія та Івана фактично до сьогодні залишаються окутаними пеленою таємничості для широкого загалу. Разом з тим, мов йде про одних з найцікавіших осіб в історії ранньомодерного Львова, які безперечно варті уваги навіть сучасної людини, яка здебільшого переймається значно буденнішими проблемами.  Ким же ж бути Іван та Юрій Рогатинці.

Юрій та Івана народилися в Рогатині, орієнтовно в 1530-1540-ві роки. Їхнім батьком був рогатинський міщанин Кузьма, який володів ремеслом сідляра. Ймовірно саме в Рогатині два брати і отримали початкову освіту. Успадкувавши справу батька, Юрій та Іван жили у Рогатині, тут же вони і одружились з місцевими міщанками – Юрій з Ганною, а Іван з Марією. Проте вже у 1570-ті роки обоє братів переїжджають до Львова. Як влучно відзначає один з кращих дослідників історії ранньомодерного Львова Мирон Капраль, важко достеменно сказати у чому полягала причина такого рішення. Проте джерелами фіксується, що у грудні 1579 році брати придбали будинок у Галицькому передмісті, інформує портал Фотографії Старого Львова.

Львів у 1618 році

Рогатин (сучасна Івано-Франківська область) у наші дні

Читайте такожРодом із Станиславова. Макс Шур – особистий лікар і біограф Зигмунда Фрейда

Приїзд братів до Львова співпав з ситуацією у якому опинилось православне Львівське Успенське братство, яке на той час стало одним з чільних осередків культурного та освітнього життя української громади Львова. На думку більшості дослідників, реформування Успенського братства у 1570-80-ті роки пов’язане передовсім з діяльністю Івана Красовського та одного з братів Рогатинців – Юрія. У 1586 році братство отримало новий статут, який затвердив один з ієрархів Східної Церкви – Антіохійський патріарх Йоаким. Цікавим є той факт, що за певну провину члена братства могли навіть покарати ув’язненням при церковній вежі. Не оминула ця доля і Юрія Рогатинця, якого незважаючи на його заслуги посадили на добу до вежі. Членом братства міг стати кожен шляхтич, міщанин і навіть селянин. Тогочасне братство на тлі кризових явищ у православ’ї та враховуючи атмосферу полеміки та Реформації було досить передовою структурою у релігійному житті Львова.

Печатка Успенського братства

Патріарх Єремія ІІ

Будівля Успенської церкви з дзвіницею у наші дні

Читайте також"Український Колумб" з Коломиї - перший українець в Америці

Прикметно, що у 1588 році саме Рогатинці стали старійшинами вже реформованого братства. Проте одразу ж виник конфлікт братства з львівським єпископом Гедеоном Балабаном, який наклав церковне відлучення в тому числі і на братів Рогатинців. Далі – більше. Наприкінці жовтня 1587 року, рідний брат Гедеона – Василь, побив Юрія Рогатинця. Рогатинці з іншими членами братства шукали захисту у Константинопольського патріарха Єремії. Останній зняв з них церковне відлучення та надав братству та монастиреві Св. Онуфрія – Ставропігію.

Брати Рогатинці згодом стали повноправними міщанами те переселились на вулицю Руську. Вони намагались стати повноправними членами львівського цеху сідлярів, римарів і підпружників. Проте православні не мали права вступати до цеху і братам вдалося в якості винятку потрапити до його лав виключно завдяки власному талантові. Тим не менш, хоч і вступивши до цеху, вони не мали права брати собі православних учнів. Це викликало численні позови та судові справи братів проти цеху. Міське право Рогатинці отримали у 1588 році. Рогатинці спільно володіли майном. Рогатинці активно контактували з князем Острозьким та іншими українськими магнатами, які були досить впливовими у Речі Посполитій і сприяли діяльності братства. Рогатинці також їздили на сейми . У 1592 році Юрій Рогатинець спільно з С. Зизанієм біля трьох років перебував у Вільнюсі. У 1595 році він повернувся до Львова, а у 1596 році брав участь у Берестейському соборі, де представляв антиуніатську позицію.

Вулиця Братів Рогатинців, початок ХХ століття

Вулиця братів Рогатинців у наші дні

Читайте також: Видатна особистість. Дмитро Вітовський - галицький політик, військовий та письменник, який став героєм

Особливу увагу викликають взаємини Юрія Рогатинця з Іваном Вишенським. Зокрема твір “Послання до Домнікії”, був адресований саме полеміці з Рогатинцем. Іван Рогатинець помер у 1603 році, залишивши заповіт, у якому він просив прийняти до цеху сідлярів своїх синів – Івана, Прокопа та Кузьму. Незважаючи на це, цехмістри відмовлялись це зробити. Лише втручання польного гетьмана коронного Станіслава Жолкевського допомогло на деякий час врегулювати справу. У травні 1605 року, Юрій Рогатинець також уклав збережений до нашого часу заповіт. Брати були чільними діячами у житті не лише братства, а у й усього ранньомодерного Львова. Вони були людьми свого часу і не залишались байдужими до актуальних для них подій того часу. На початку 1990-х років на їхню честь було названо одну з вулиць львівського середмістя. Проте чим вони є для сучасних львів’ян? Чому варто про них пам’ятати? Приблизно за 2000 років до життя Рогатинців, давньогрецький історик Фукідід у своїй «Історії», вклав у вуста афінського полководця Нікія фразу: «Держава – це люди, а не стіни чи кораблі…». Рогатинці не нарікали на бездіяльну владу чи «неправильне» населення. Вони своєю діяльністю намагались робити усе щоб покращити місто та середовище у якому вони жили. Приклад, про яким сучасним львів’янам, та й не лише львів’янам, варто хоч деколи згадувати.

Два брати з Прикарпаття, ім'ям яких назвали вулицю у Львові. Невигадані пригоди братів Рогатинців, фото-1

Костянтин Василь Острозький

Іван Вишенський. Пам’ятник у Судовій Вишні

Два брати з Прикарпаття, ім'ям яких назвали вулицю у Львові. Невигадані пригоди братів Рогатинців, фото-2

Станіслав Жолкевський

Читайте також:Геніальний галицький експресіоніст Осип Сорохтей - унікальна особистість

На Прикарпатті встановлять пам’ятник Олені Степанів – першій в світі жінці-офіцеру

Восьмого жовтня 1938 року був розстріляний засновник легендарного Гуцульського театру Гнат Хоткевич

Відбудовник Станіславова, що постав перед франківцями у бронзі (ФОТО)

Патрон старого Станіслава. Як місто отримало свого небесного покровителя

Уродженці Станиславова. Станіслав Потоцький – староста галицький, ротмістр коронного війська

Родом із Станиславова. Володимир Макар – один з провідних членів ОУН-УПА

Олекса Довбуш - легендарний розбійник чи народний месник

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прикарпаття #брати рогатинці #рогатин #львів #рогатинці #успенське братство #уроженці прикарпаття
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...