• Головна
  • Глобуси – минуле та сьогодення
Новини компаній
15:27, 14 листопада 2019 р.

Глобуси – минуле та сьогодення

Новини компаній

Згадаймо школу та урок географії! Що першим спадає Вам на думку? Ймовірніше за все, що зараз Ви подумали про глобус.

Що таке глобус?

Глобус – модель планети Земля з картографічним зображенням її поверхні. На латині «globus» – куля. Він найбільш точно відтворює форму Землі та кут нахилу її осі, оскільки жодна проекція не здатна вірогідно перенести об’єм на площину карти. Перш за все глобуси поділяють на фізичні та політичні. Вони можуть мати різний масштаб та розмір, що вимірюють діаметром. Гадаєте, це – все, що варто знати про глобуси?

Пропонуємо дізнатись кілька цікавих фактів про модель нашої планети. Ми познайомимо Вас з одним із перших глобусів світу та розповімо про особливості їх виробництва сьогодні.

Історія першого глобуса

Відомо, що перші карти з’явились ще у ІІІ столітті до нашої ери. Автором їх був «батько географії» Ератосфен. На карту були нанесені відомі йому частини світу, та навіть градусна сітка. Припускають, що і перший глобус виник приблизно у той самий час. Хоча офіційно першим вважають найдавніший глобус, що дійшов до наших днів. Це – глобус німецького купця та мореплавця Мартіна Бегайма. Глобус, що отримав назву «Земне яблуко» (Erdapfel), згідно з надписом датується 1492 роком.

Над створенням цього глобусу працювала не одна людина. Німецький математик Рупрехт Кольбергер виготовив з глини саму кулю та обтягнув її тканиною. Розмальовував її художник Георг Глоккендон згідно з картою, що була придбана Мартіном Бегаймом під час служби у Португалії.

Глобус показував уявлення про світ тогочасних європейців. На ньому була Європа, майже уся Азія та значна частина Африки. Цікаво, що глобус був виготовлений за рік до повернення Христофора Колумба з експедиції, у якій він відкрив Америку. Існування нового континенту довів Америго Веспуччі 20 років по тому.

У будь-якому разі, «Земне яблуко» Мартіна Бегайма мало ряд суттєвих спотворень та невідповідностей у відстанях. На глобусі також були відсутні вказівки щодо широти та довготи. Однак, був екватор та меридіани. Окрім цього, були нанесені зображення знаків зодіаку.

«Земне яблуко» стало відправним пунктом у новому етапі розвитку картографії. Це був кардинально новий підхід до точності та наочності зображення. Глобус Мартіна Бегайма довгий час був окрасою міської ратуші міста Нюрнберг. Згодом він повернувся у власність родини свого творця. З 1907 глобус експонується у нюрнберзькому Національному музеї.

Перші глобуси виготовлялися на замовлення. Над створенням кожного працювали цілі команди майстрів. Кожен глобус був ексклюзивом ручної роботи. Дозволити собі таку розкіш могли тільки дуже заможні люди.

Глобус сьогодні

Ще у минулому столітті процес виготовлення глобусу був клопіткою справою, що вимагала немало часу та зусиль. Усі фрагменти карти вирізались та приклеювались вручну. Місця стикування додатково промальовувались фарбою.

Зазвичай сьогодні виробництво глобусів автоматизоване. Здавалось би, що друковані карти, а тим паче об’ємні глобуси, в наш час уже могли б втратити свою популярність. Доступ до карт будь-якої місцевості ми маємо через інтернет у своєму мобільному телефоні (смартфоні). Цей формат зручний та простий у користуванні. Однак за таких умов глобус не відійшов у історію, а навпаки, став ще більш ексклюзивним предметом. Особливо цінними стали екземпляри виготовлені вручну.

Так, тільки у 2008 році у Лондоні була заснована компанія Bellerby & Co. Її невелика, але уже історія почалась з того, що її засновник Пітер Белербі шукав глобус у подарунок на 80-річчя свого батька. Обирати доводилось між дешевими сучасними та дорогими надто делікатними антикварними варіантами. Саме тоді йому спала думка створити глобус власноруч. Цей процес зайняв близько двох років, але настільки захопив Белербі, що він уже не зміг зупинитись. Нове хобі стало справою його життя та успішним бізнесом. Сьогодні Bellerby & Co – команда майстрів, що крок за кроком створюють неповторні зразки глобусів. Працюють вони переважно на замовлення, щоразу враховують побажання клієнтів.

Попри увесь технологічний прогрес, глобус – річ досить актуальна. Ви можете глобус купити у подарунок, і він порадує як дорослого, так і дитину, стане окрасою будь-якого інтер’єру, особливо – кабінету. Приємно крутити глобус, згадувати місця, де доводилось уже бувати, та мріяти про нові подорожі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Високі оцінки користувачів за Корисність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...