Гута – знамените і водночас тихе та живописне гірське село

Гута – межа між цивілізацією та дикою природою. Так званий портал, який переносить кожного охочого із запиленого та задимленого міста в тихий та живописний гірський рай. Місце, яке закохує з першого погляду, в яке хочеться повертатися знову і знову. Невеличке за населенням (близько 800 осіб) село багате на навколишню природу та гостей, не рідко поважних та знаменитих, інформує KARPATY.LOVE.

Село знаходиться на відстані 35 км від районного центру смт. Богородчани, у верхній течії ріки Бистриці Солотвинської. Це старовинне гірське село останнє на трасі.

Гута – настільки красиве село, що навіть дорога зупинилася тут. Село з усіх боків оточене високими вершинами та густими лісами. Навіть проста прогулянка околицями Гути принесе не тільки масу задоволення, а й цілу купу справжніх лісових дарів. Чисті джерела з цілющою водою наповнені енергією та здоров'ям. Затишні лісові поляни переповнені запашними грибами та соковитими ягідками. Для вибагливих туристів у відпочинковому комплексі «Синьогора» взимку запускають витяг. Загалом, Гута – справжній курорт, який свого часу так полюбляли українські президенти. Через що в селі не тільки ідеальний асфальт, а досить хороший, як на гори, мобільний зв'язок.

Особливість села в тому, що за його межами закінчується траса, і закінчується вона гірськими, неймовірно красивими пейзажами та легендарним масивом Горгани. Неподалік Гути височіє найвища вершина Горган – Сивуля (1836 м). 

Гута — початковий пункт багатьох туристичних маршрутів. Крім того, це місце для дуже тихого і спокійного відпочинку, місцеві ліси повні ягід та грибів, для зимового відпочинку в пансіонаті "Синьогора" є гірськолижний витяг.

Село Стара Гута – яке межує і фактично є одним цілим з Гутою, «тупикове» село в Богородчанському р-ні,  за яким простягаються безкраї простори горганського масиву Українських Карпат. 

Читайте також: Манява – місце духовної сили та відродження

Туристичні маршрути

Карпатські Горгани вражають своєю масштабністю, а Сивулянський хребет запам'ятається надовго своєю первозданною красою. Добиратися на найвищий хребет Горган можна по-різному. Є три різні способи для здійснення цього задуму. Один із шляхів веде з Осмолоди уздовж потоку Бистрик, інший – розпочинається неподалік річки Бистриця та веде вздовж потоку Салатрук. Третій – розпочинається у поселенні Стара Гута, яке розташоване біля гирла водойми Бистриця.

Пішохідні маршрути в околицях Гути в низинних ділянках проходять по дорогах , які прокладені по берегах річок басейну Бистриці та по мірі набирання висоти переходять в гірські стежки. Саме ці, часом погано розчищені, як кажуть місцеві жителі  „чипаші „ виведуть бажаючих на найвищі вершини Горган: Сивуля (1818,1836м), Ігровець (1804м), Висока (1803) та Середня (1638). Окрім того цікавими для туристів можуть бути мальовничі урочища в околицях Гути: Олениця, Кінський Вогонь Переходи,  Під Заплата, Межеріки та інші.

Найпопулярнішим є сходження на гори-близнюки Сивулю (1818) і Лопушну (1836).  Ці, посивілі від часу вершини  покриті камяними розсипами, які тягнуться стрімко на сотні метрів вниз та переходять у знищений лавинами та вітроломами ліс, неначе переносять нас у доісторичний період. 

Неменш цікавим для пішохідного туризму є сусідній з Сивульським хребетомМатагів, якій починається в Осмолодській стороні, а в околицях Гути закінчується живописними вершинами Висока (1803) та Ігровець(1804). Тут б'ється, незнаходячи берегів, камянисте море містичного урочища Ігровище, сповнене легдами про померлі неохрещені душі дітей, що знайшли собі тут притулок.

Читайте також: Яремче – знаменитий курорт в Карпатах

Маршрути марковані: 

1) зелений: с. Стара Гута – полонина Середня – гора Ігровець, 1804 м.
2) синій: с. Стара Гута – гора Середня
3) оранжевий: гора Середня – гора Висока. З гори Високої, рухаючись по хребту Магатів, можна пройти в с. Осмолода по стежці, маркованій червоним.
4) червоний: с. Стара Гута – траверс гори Шиворис – траверс хребта Чортки – Манявський водоспад – Бухтівецький водоспад – с. Пасічна

Ось ще кілька популярних маршрутів: 

Маршрут на Сивулю із села Стара Гута

На реалізацію цього маршруту доведеться витратити 2 дні, подолавши 36 км, набрати висоту над рівнем моря понад 1106 м. Розпочинається шлях сходження у поселенні Стара Гута у долині водойми Бистриця. Бувалі мандрівники звертають увагу на те, що у цих місцях практично неможливо загубитися через те, що маршрут добре промаркований.

Туристичний маршрут на Сивулянський хребет

с. Гута — пол. Погар — г. Боревка — г. Велика Сивуля — пол. Рущина — с. Гута;

Загальна протяжність — 39 км. Висота виходу — 650 м. Найвища точка — 1836 м. Тривалість маршруту — 2 дні. Складність — середня.

Читайте також: Ворохта — чудовий відпочинок в Карпатах

Маршрут на вихідні в Центральні Ґорґани

село Стара Гута – водоспад Кузьминець – гора Ігровець (1804 м) – полонина Середня – село Стара Гута.

Тривалість: 2 дні; 25 км.

Вершини

Сивуля. Місцеве населення – бойки, часом називають її Близницею, що означає двійня, близнята. Сивуля й справді має дві вершини: Сивулю Малу (1818 м над морем) та Сивулю Велику (1836), які скидаються на близнят. Обидві вершини є найвищими точками Ґорґанського масиву і одними із найпривабливіших туристичних атракцій реґіону. Окрім своєї висоти, вони приваблюють неймовірними краєвидами на ламані лінії хребтів Західних Ґорґан, на близький масив Ігровця, далеку вершину Довбушанки, а також сизуватий Свидівець. На Сивулі чи не найліпше, як де інде, збереглись сліди Першої Світової Війни. Тут легко натрапити на шанці австрійської армії, викладені із ґорґанського каменю доти, дзоти, бункери, акуратно вимощені доріжки – минуло вже, майже, століття, а укріплення ще зберігають пам’ять про давні баталії.

Ігровець. Сивульську мандрівку можна з легкістю продовжити, подолавши сідловину – полонину Погар, – і піднятись на хребет Ігровця. З-поміж місцевих бойків можна почути іншу назву цієї гори – Ігровище. Чому так, ніхто із місцевих не знає, одначе у декотрих істориків закрадається гадка, що назва походить від давнього язичницького капища, котре могло бути на маківці гори Ігровець. Так чи інакше, але туристів сюди тягне, наче магнітом. Порівняно зі своїми стрункими сусідами – вершинами Сивуль Великої та Малої, гір Високої та Середньої, Ігровець нагадує велетенський купол, одначе, то є третя за висотою маківка Ґорґан – 1804 м над морем. Із вершини Ігровця відкривається чудова панорама на Ґроф’янсько-Попадівський масив, котрий розкинувся із протилежної сторони широкої долини Лімниці, а у льодовиковому карі Ігровця, часом до середини червня, залежується сніг, то ж посеред літа можна зіграти у сніжки…

За умови, щ о подорож на гору проляже за маршрутом Стара Гута – Ігровець, мандрівку можна здійснити впродовж 2-х днів, з ночівлею на полонині Погар – у місці витоку потоку Лопушна. Якщо ж маршрут прокласти через Сивулю, то він займе не менше 4-х днів.

Читайте також: Татарів – незабутній відпочинок в Карпатах

Історія с. Гута

Назва села походить від місцевої назви плавильної печі. В таких "гутах" виплавляли скло або метал.

Першим сільським головою Гути був Д. Лешко. Вже у 1939 році в селі було створено політичну організацію – комсомол. До його складу входило семеро місцевих мешканців, зокрема М. І. Квич – очолював її. На честь перемоги у Другій Світовій війні та в честь пам'яті про загиблих в жорстоких боях, на території села був встановлений обеліск. Ще один пам'ятник було встановлено Я. Мозговому – прикордонному захисникові, який мужньо виконував свою службу. На території Гути діють аж три лісництва: Сивульське, Межиріцьке та Гутівське. 

Президентська резиденція в Гуті

Екологічно чиста та, практично, недоторкана, дика природа зачарувала політичний бомонд. Гірські вершини, в якості природних стін, забезпечили ще й безпеку. Президентська резиденція у Гуті була створена спеціально для другого президента України Л. Кучми. Тільки територія, на якій знаходяться будівлі, займають загальну площу 5 тисяч кілометрів квадратних. Загальна площа угіддя – 10 866 га. На території знаходиться палац, майданчик для вертольотів, будиночок для мисливців, траса для лижного катання з витягом, ставки, звіринець з екзотичними тваринами, автопарк.

Спочатку резиденція служила для ділових переговорів, нарад, зустрічей, обговорень тощо. Стіни палацу пам'ятають Кваснєвського, Єльцина, Саакашвілі. За часів Віктора Януковича резиденція стала однією із найпишніших та найбагатших мисливських резиденцій.

Сьогодні резиденція екс-президентів відкрита для всіх охочих. Вже там кожен відвідувач зможе відчути на запах та дотик справжню розкіш.

Читайте також: Національний заповідник «Давній Галич»

Як доїхати

Мобільний зв'язок тут просто чудовий, завдяки колишній дачі колишнього президента.

Доїхати до села можна маршрутками з Івано-Франківська або автобусом з Богородчан. Розклади та маршрути руху досить часто змінюються, тому не рекомендуємо розраховувати на останні за розкладом — можуть не приїхати.  Хоча це не страшно: як справжній курорт, Гута запропонує доступний кожному гаманцю перепочинок в елітному готелі чи в затишній оселі.

За матеріалами karpaty.love

Читайте також: Поляниця – яскравий відпочинок в Карпатах

Крилос: заповідник «Давній Галич»

Яблуниця. Чарівне поселення на межі Закарпаття та Івано-Франківщини

Верховина — столиця Гуцульщини

Косів – колиска гуцульської культури та звичаїв

Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
712 переглядів у липні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Влада
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ №265/2020 «Про призначення суддів». Як повідомляють на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА, указом призначені судді у 36-ти місцевих загальних судах України. Двоє з них працюватимуть на Івано-Франківщині. Йдеться про суддю Коломийського міськрайонного суду Яремин Марію Павлівну та суддю Косівського районного суду Драч Дар’ю Сергіївну.
Суспільство
На Франківщині - штормове попередження. Про це повідомили на сайті Управлінні ДСНС України в Івано-Франківській області. За інформацією рятувальників, 3 липня у західних областях грози, в окремих районах град та шквали 15-20 м/с, на Закарпатті і в Карпатах, вдень також і на Прикарпатті значні дощі (I рівень небезпечності, жовтий).  03 – 04 липня на рiчках області очiкується пiдйом рiвнiв води на 0,2 – 1 м над рiвнями 02 липня станом на 08.00. При значних д...
Влада
На цьому голова обласної державної адміністрації наголосив сьогодні під час онлайн-наради із головами райдержадміністрацій, об’єднаних територіальних громад, міськими головами міст обласного значення. Про це повідомили на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА. Зазначалося, що увага до постраждалого населення – першочергове завдання, яке  ставить Президент та Уряд перед органами влади на місцях. «Поставлено завдання переді мною, як головою ОДА, – організу...
Суспільство
Із 1 липня відбудеться друга фаза підвищення тарифів за розподіл газу. Вартість доставки палива в платіжках в середньому зросте на 9,4%. Хоча раніше тарифи з липня планували збільшити одразу на 20%. Однак 24 червня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) внесла зміни до свого торішнього рішення, яким встановлювала нові тарифи на розподіл газу, повідомляє видання МІСТО із посилання на дані Газ...
Суспільство
На сьогодні працівники управління Укртрансбезпеки в області здійснюють габаритно-ваговий контроль великогабаритних транспортних засобів всього лише на одному пересувному пункті габаритно-вагового контролю, який належить Службі автомобільних доріг в області. За інформацією, яку сьогодні під час онлайн-наради голови обласної державної адміністрації Віталія Федоріва з керівниками структурних підрозділів ОДА, територіальних підрозділів центральних органів влад...
Суспільство
Більше двох млрд грн потрібно, щоб повністю відновити інфраструктуру та відшкодувати збитки від стихії на Прикарпатті цього року. З резервного фонду державного бюджету виділили 480 млн грн. Як їх витрачатимуть, говорили у студії Суспільного з головою Івано-Франківської обласної адміністрації Віталієм Федорівим, про це повідомив сайт МІСТО.  Голова ОДА розповідає, що Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив його, що 480 млн грн – це лише першочергова...
Суспільство
Як повідомили на сайті Івано-Франківської міськради, в Центрі надання адміністративних послуг м.Івано-Франківська, його територіальних підрозділах, віддалених робочих місцях адміністратора та в департаменті соціальної політикизмінено графік прийому громадян, а саме:1. Центр надання адміністративних послуг м.Івано-Франківська (м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності, 9):- Понеділок, вівторок, середа, четвер з 10.00 год. до 18.00 год. без обідньоїперерви.- П’ят...
Суспільство
На територіях, постраждалих внаслідок повені, заборонено використання колодязної питної води у зв’язку з інтенсивним хімічним та мікробним забрудненням. Це стосується навіть господарських потреб. Тому головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендує тимчасово забезпечити питне водопостачання привізною водою в ємностях для індивідуального та групового застосування і фасованою питною водою. Криничну воду можна вживати тільки пі...
Новини компаній
Перекліта Михайло Володимирович – лікар-уролог, андролог, сексопатолог медичного центру Оксфорд Медікал Урологія – це широка галузь сучасної медицини, адже вона поєднує консервативні та хірургічні методи лікування різного роду захворювань сечостатевої системи, а також містить у собі такі підрозліли медицини як андрологія, сексопатологія, онкоурологія та ін. Існує міф, що уролог лікує тільки чоловіків. Тому у даній статті ми розглянемо більш детально у яких...