Національний заповідник «Давній Галич» – унікальний історико-археологічний пам'ятник загальнодержавного значення.

В його складі перебувають пам'ятки, які збереглися до нашого часу на території колишньої столиці Галицького, а пізніше Галицько-Волинського князівства. На мальовничих пагорбах Дністра, Лімниці, Лукви та Гнилої Липи розташовані давні церкви  і оборонні вали літописного міста, а самих лиш археологічних об'єктів тут понад дві сотні, пише igotoworld.

Національний заповідник «Давній Галич» охоплює територію міста Галича, а також сіл Крилоса, Шевченкового, Більшівців, і має площу 80 квадратних кілометрів. Був створений у лютому 1994 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України. 

Пам'ятки заповідника  

До комплексу заповідника «Давній Галич» увійшли пам'ятки історії та культури, об'єднані між собою схожим ландшафтом та спільними історичними подіями. До нього належать як добре збережені об'єкти національного та світового значення, так і фундаменти 14 літописних церков 12–13 століть, дві сотні пам'яток археології, а ще 18 природоохоронних об'єктів, органічно пов'язаних із пам'ятками історії та архітектури. Оглянемо коротко найвизначніші об'єкти.

Читайте також: Атлас міста Галича. Місто Галич має свій історичний атлас

У місті Галич

Церква Різдва Христового

До відкриття фундаментів літописного Успенського собору в Крилосі саме її вважали княжою катедрою. Точний час спорудження церкви Різдва Христового невідома. Фахівці датують її кінцем 13 – початком 14 століття. Припускають, на цьому місці раніше стояла дерев’яна церква 12 століття. 1349 року, під час завоювання Галичини поляками, останні спалили її. Свого часу споруду не раз  руйнували татари. Поряд із церквою Різдва Христового францисканці збудували монастир Чесного Хреста. Нині це чинний собор Української греко-католицької церкви.

2683742_800x600_IMG_4036.jpg

Галицький (Старостинський) замок

Це одне з найбільші відвідуваних місць у Галичі. Збереглися руїни замку 14–17 століть, який колись виконував фортифікаційну функцію. Одна з веж і частина стіни реставровані. Старостинський замок розташований у мальовничому місці – на високому пагорбі Галич-гори, на правому березі річки Дністер.

2683743_800x600_P1250558.jpg

У селі Крилос

Читайте також: Крилос: заповідник «Давній Галич»

Фундаменти Успенського собору 12 століття

Про храм Святої Богородиці вперше згадується в літописі у зв’язку з похованням тут князя Ярослава Осмомисла. Собор був катедрою ще й у 14–16 століттях, а ось точної дати руйнування ніхто не знає. Навіть місце розташування Успенського собору до тридцятих років 20 століття було невідомим. Де стояла головна святиня княжого Галича, шукали і в теперішньому Галичі, й на високому березі Лімниці, і в Крилосі, на місці Успенської церкви. Храм за розмірами був одним із найбільших у тодішньому християнському світі.

Поряд із фундаментами Успенського храму стоїть каплиця Святого Василя. Її збудували в південно-західному куті собору в 15 столітті. Збереглася до наших днів практично в первозданному вигляді.

2683744_800x600_20180624-IMG_4096.jpg

Церква Успіння Пресвятої Богородиці 

Успенська церква з’явилася в 16 столітті поряд із колишнім Успенським собором, під час будівництва частково було використано каміння з попередньої споруди. На білокам’яних блоках, з яких змуровано стіни церкви, є численні графіті – написи, видряпані на камені. Більшість із них стосується 12–13 століть. Храм гарно відреставрований. Іконостас виконав визначний майстер українського живопису початку 20 століття Антон Манастирський. В Успенській церкві відкрита для огляду і поклоніння відома святиня – Крилоська чудотворна ікона Божої Матері. 

Фундаменти Іллінської церкви

Трохи віддалік від Крилоського городища, на пагорбі, поряд із нинішнім шляхом із Галича до Івано-Франківська, розташоване урочище, в якому аж до середини 18 століття діяв монастир з білокам’яним храмом пророка Іллі, збудованим у 12 столітті. Архітектурні деталі, знайдені під час розкопок на місці Іллінської церкви, елементи декору, а також її  форма – ротонда – вказують на те, що між майстрами тогочасної галицької архітектурної школи і представниками західноєвропейського зодчества були тісні взаємини. На місці колишньої церкви пророка Іллі стоїть символічний пам’ятний хрест. Її фундаменти музеєфіковано.

Княжа криниця

Княжу криницю вважають найстарішим джерелом у Крилосі. Ще за часів княжого Галича тут було джерело з цілющою водою. Легенди про появу Княжої криниці досі переповідають місцеві мешканці. Напередодні 1100-річного ювілею давнього Галича над джерелом спорудили чотириметрову ротонду з позолоченим хрестом. Дорога до криниці зручно обладнана, є  оглядовий майданчик.

2683745_800x600_IMG_4883-6.jpg

Галичина могила

Це сакральне місце, що дало назву цілому регіонові України, оповите таємницями. Розташований курган «Галичина могила»  на околиці Крилоського городища, між внутрішніми і зовнішніми оборонними валами старого Галича. Багато дослідників вважають, що тут ще в дослов’янські часи міг бути похований засновник міста. У дев’яностих роках 20 століття під час розкопок у кургані виявили символічне поховання з рештками спаленого човна-довбанки та спорядження воїна-вельможі. Нині пам’ятку  музеєфіковано і вона є ще одним унікальним об’єктом Крилоської гори.  

2683746_800x600_IMG_4135.jpg

Читайте також: Космач — найбільше Прикарпатське село в Україні

Коломия – затишне містечко на Прикарпатті

Манява – місце духовної сили та відродження

Яремче – знаменитий курорт в Карпатах

Ворохта — чудовий відпочинок в Карпатах

Татарів – незабутній відпочинок в Карпатах

Національний заповідник «Давній Галич»

Поляниця – яскравий відпочинок в Карпатах

Крилос: заповідник «Давній Галич»

Заболотів. Містечко старе та історичне

Стародавнє місто Снятин - місто з неповторним колоритом

Яблуниця. Чарівне поселення на межі Закарпаття та Івано-Франківщини