З настанням осені багато людей різко відчувають втому і роздратованість, поганий настрій та зниження працездатності. Причин для цього є безліч, а однією з очевидних може бути дефіцит ціанокобаламіну (вітаміну В12), акцентує видання “БукІнфо”. Як виявити нестачу цього важливого вітаміну?

Завдяки розвитку лабораторної діагностики виявити дефіцит деяких вітамінів в організмі легко – потрібно лише здати аналіз крові з вени. Важливо зазначити, що отримавши результати досліджень, треба звернутися до лікаря, який оцінить, чи є дефіцит.

Часто проявами дефіциту В12 стають дратівливість, апатія, погіршення пам’яті, запаморочення, блідість шкіри, ламкість нігтів і волосся, втрата апетиту, порушення роботи ШКТ, оніміння кінцівок, задишка під час фізичного навантаження.

За нестачі вітаміну В12 кількість еритроцитів у крові зменшується і порушується надходження кисню до тканин. Без достатньої кількості кисню вироблення енергії може уповільнюватись. Нестача ціанокобаламіну в організмі може призвести до розвитку В12-дефіцитної анемії. Її прояви – слабкість і швидка втомлюваність, які особливо відчуваються вранці, навіть після гарного нічного сну.

Важливо! Постійне відчуття втоми і виснаження може бути одним із симптомів певного захворювання, а тому в жодному разі не можна недооцінювати цей стан – треба якомога раніше визначити причину.

Ціанокобаламін накопичується у людини в печінці. У нормі в організмі здорової людини є запас на кілька років. Але, на жаль, під впливом різних факторів він може вичерпатися. 

Вітамін В12 не синтезується організмом людини, але у нормі виробляється бактеріями, що знаходяться у товстому кишківнику. Оскільки засвоєння В12 відбувається раніше (у тонкому кишечнику), єдиним його джерелом є їжа. Саме з їжею вітамін В12, який ще називають “червоним”, потрапляє в організм. Але попри те, що він міститься в продуктах харчування, його дефіцит є досить поширеними.

Хто в зоні ризику?

Є певні категорії людей, яким лікарі рекомендують періодично перевіряти рівень ціанокобаламіну в крові:

  • людям, які не споживають м’ясо;
  • спортсменам;
  • людям віком від 50 років;
  • з хронічними захворюваннями ШКТ;
  • з діабетом, для лікування якого застосовується метформін;
  • жінкам, які обрали пероральну контрацепцію (протизаплідні гормональні таблетки).

Зверніть увагу, що люди, які переходять на веганство чи сироїдіння, спочатку зазвичай почуваються добре – особливо, якщо перед цим вони споживали багато м’яса. Нестачу вітаміну В12 вони зовсім не відчувають. Але згодом рівень ціанокобаламіну треба перевіряти, бо цей вітамін міститься в продуктах тваринного походження. Найбільше його у м’ясі, молочних продуктах і яйцях. Рослинна їжа його не містить, тому люди, які дотримуються вегетаріанської або веганської дієти, повинні переконатися, що отримують достатню кількість вітаміну В12 щодня, щоб уникнути його дефіциту. Якщо вегетаріанці ще можуть отримувати вітамін, уживаючи, наприклад, яйця та молочні продукти, то для веганів і цей “шлях” закритий.

Потрібно прислухатися до свого організму і слідкувати за рівнем вітамінів, вчасно звертаючись до лікаря.