11:01, 24 серпня 2019 р.
Надійне джерело
Гуцульський йогурт. Гуслянка – автентичний карпатський національний кисломолочний продукт
Гуслянка – гуцульський йогурт Цей здоровий та поживний кисломолочний продукт можна вживати як самостійно, так і додавати в круп’яні чи картопляні страви. Готують його зі свіжого молока в глиняному або дерев’яному посуді, вимащеному кислою сметаною. Технологічні тонкощі доведення гуслянки до готового стану дозволяють уникнути утворення сироватки під час скисання молока. Справжня гулянка – густа та однорідна, наче сметана, має освіжаючий смак та тонізуючі властивості. Карпатський кисляк згаданий навіть у відомому творі М.Коцюбинського, де «споживали ґазди вкупі свіжу кулешу та гуслянку за мережаним столом».
Гуслянка це автентичний карпатський національний кисломолочний продукт. Справжня гуслянка по густоті повинна бути, як жирна сметана, - щоб ложка стояла. Спробуйте - дуже незвичайний напій.
Першими її стали готувати гуцульські пастухи – томлене в казані молоко сквашується в глиняних глечиках, стінки яких попередньо обмазували сметаною. Через деякий час на світ народжувався дуже смачний кисломолочний продукт, чимось схожий на сметану або ряжанку.
Гуслянка сприяє не лише відновленню життєвих сил та нормалізації травлення, але й нормалізує вагу. А ще кажуть, може врятувати від найгіршого похмілля.
Читайте також:Традиційна кухня Прикарпаття. Добірка апетитних гуцульських страв
У горах гуслянку їдять з варениками, картопляними стравами чи кашами, а у спекотну погоду просто п’ють.
Легенди та свідчення
Одні вчені літописці стверджують, що винайшли її карпатські мольфари, інші кажуть, що авторство належить високогірним пастухам. Кому б не належало авторство, але процес його виготовлення - це втілена магія гір.
У стародавніх літописах процес приготування божественного напою описаний дуже просто:
- Свіжонадоєне, ще тепле молоко, розливали в глиняні глечики (не закриваючи верхню частину глечика нічим), і витримували, протягом доби - при температурі не вище плюс п'яти градусів, в повній темряві, і вологості не менше 80%
- Такі умови, сьогодні, можуть дати, наприклад - підвали, льохи, але в них не повинно зберігатися нічого крім молочних продуктів. Спільне зберігання овочів і фруктів описом рецепта абсолютно виключено.
- У приміщенні (протягом всього процесу приготування) повинні лежати свіжоприготовлені оберемки тонких гілок з липи, берези, дуба, винограду.
- Через добу томління, ще не кисле (але вже трохи загусле) молоко розливали в невеликі, глиняні горщики - попередньо змазані (внутрішні стінки) невеликою кількістю вершків або сметаною. Ще через добу зберігання знову ж в повній темряві, - на світло народжувалася чарівна, карпатська гуслянка.
Читайте також: Традиційна кухня Прикарпаття
Автентичний рецепт гуслянки це рецепт напою карпатських довгожителів.
Мольфари кажуть про його божественність, учені про його виняткову цілющість.
Це кисломолочний продукт або скоріше напій, з дивним смаком і присмаком, чудово втамовує спрагу, досить поживний - при низькій кількості калорій, містить величезну кількість таких необхідних людині вітамінів і мінералів. І головне рецепт приготування не вимагає термічної обробки.
Неймовірно тонкий і приємний смак (зовсім не схожий на інші кисломолочні продукти), освіжаючі властивості, легке пощипування в горлі при вживанні, невеликий відсоток спирту (можна порівняти з легким пивом) роблять саме вживання практично ритуалом. Напоєм хочеться насолоджуватися довго, і невеликими ковтками. Готову гуслянку не тільки пили, але і вживали в якості різних соусів і заправок до салатів, овочів, вареників, пельменів і т.д.
Читайте також: Банош – відголос гуцульської душі
Рецепт приготування
Інгредієнти:
- молоко – 1л.;
- сметана – 1 ст. ложка.
Заквашувати будемо в банку чи глиняного глечика.
Молоко необхідно закип’ятити, а потім охолодити до 35-40 °С. Температура важлива для подальшого приготування, тому, скористайтеся спеціальним термометром, або просто капніть молока на руку, воно повинно бути теплим.
Внутрішні стінки банки обмащуємо кислою (дуже кислою) сметаною, наливаємо молоко (не перемішуючи), обвиваємо банку рушником, НЕ накриваємо кришкою (можна ситечко зверху покласти) і ставимо в тепле місце годин на 12. Далі дамо постояти при кімнатній температурі ще години 4. Потім прибираємо наш "сирець" в холодильник на добу, намагаючись банку не збовтувати, а краще - на дві доби.
Справжні традиційні вишукані страви Ви можете скуштувати в ресторані Cruce de gustos Перетин смаків
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Традиційні страви та традиції споживання їжі етнічного населення Прикарпаття, особливості харчування та аутентичні виробництва краю, які зберігають культурні гастрономічні традиції, традиційні страви та обряди, які їх супроводжують.
Останні новини
Спецтема
Оголошення
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
19:01, 10 грудня
11:23, 2 грудня
live comments feed...