Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ

Вже понад 30 років Олег Кіращук заробляє на життя писанкарством. Все почалось з дитячого захоплення, яке переросло у справу всього життя. Роботи писанкаря з Коломиї зберігаються в багатьох музеях не лише України, а й Америки, Канади, Німеччини та Австралії.

Справжня слава про українського майстра рознеслась, коли модний дім Gucci використав орнаменти з писанок Олега у своїй колекції. Чоловік проводить майстер-класи та передає свої знання писанкарства не тільки українцям, а й іноземцям, пише ШоТам.

Олег Кіращук родом з Коломиї. Писанкарством займається з другої половини 1980-х.  Крім цього, Олег є учасником АТО, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Лауреатом Художньої Премії ім. Я.Лукавецького. Майстер неодноразово брав участь у всеукраїнських та міжнародних виставках.

Писанка – особливий вид творчості, у якій закладені традиційні гуцульські та покутські символи-обереги, трипільські мотиви та авторські композиції.

“Коли я лише починав створювати писанки, то звертався більше до автентичних мотивів. А потім їздив на велосипеді по селах Прикарпаття і шукав бабусь-писанкарок, щоб зробити замальовки давніх орнаментів, дослідити їх символіку та значення”, – розповідає майстер.

На основі народної творчості він створює власні композиції, експериментую з кольоровою гамою. Найчастіше використовує тваринну символіку, дуже любить зображати птахів. Йому подобається творчість Марії Приймаченко і як вона зображує казкових тварин. У писанках Олега Кіращука є схожі тварини. Буває, кілька днів обдумує композицію майбутньої писанки, а буває сяде і руки самі роблять свою роботу.

“Створюю писанки на курячих, гусячих, страусових яйцях, – каже майстер. – Частіше роблю їх на шкарлупі пустого яйця. Це такий варіант для колекціонерів. А от писанки з білком і жовтком ще в давнину мали свою енергетику та особливе значення. Такі писанки навіть вважались лікувальними, бо їх замовляли для пари, яка не може мати дітей. Проте в давнину вважалось, що такі писанки має робити жінка та обов’язково без місячних. А коли йшла до річки по воду для барвників, то ні з ким не повинна говорити. Тоді використовувались натуральні фарби з різних рослин: чорний колір – лушпиння цибулі, червоний – комахи червець, яких сушили та перетирали, жовтий – дрік красильний. А ще яйця обов’язково брали запліднені. Коли писанка була готова, то на неї ніхто чужий не мав права дивитись.

У Олега Кіращука й зараз можуть замовляти писанки для молодят з побажаннями. Але він одразу попереджає, що він не мольфар-чарівник, а писанка – це вітальна листівка, на якій він малюнком зображую те, що люди хочуть побажати парі.

Писанка оберігала і на війні

У майстра є писанка з ангелом на фоні автоматних гільз. Ця писанка оберігала його, коли він воював під Дебальцеве.

“На війні я мав з собою блокнотик і щоб трохи знімати стрес, робив ескізи. Так якось і зобразив того ангела, якому завдячую життям, – розповідає він. – Кілька разів траплялись такі ситуації, наче якась вища сила мене захищала. Якось нас обстрілював міномет і ми вже бачили, що наступна міна точно впаде на нашу позицію. Але минулося. А потім, коли відступали, то позаду був танк, який міг би змішати нас з землею. Але трапилось якесь чудо – танк проломив однією гусеницею український бліндаж і застряг. Ангел врятував”.

На війні Олег Кіращук отримав поранення осколком в голову. За дві секунди до цього він вирішив зателефонувати дружині, але телефон чомусь випав з рук. Він нахилився, щоб його підняти і в цей момент поруч пролунав вибух, він відчув удар в голову, сніг навколо почервонів від крові – по них стріляли з протитанкового гранатомета. Якби в ту мить не нахилився, то, мабуть, отримав би важчі поранення, а так – поранення було легким.

А і це не все. Потім, коли вони відступали, то за щасливою випадковістю натрапили на чернігівських розвідників. Їх попередили: що там, куди прямували, вже чекала засідка.

Всю війну ангел-охоронець мене оберігав, – акцентує майстер. – Але блокноту з ескізом не залишилось, тому після повернення я по пам’яті зобразив ангела. Перша писанка залишилась вдома, на згадку. А наступні копії я продавав і виручені кошти віддавав інвалідам війни, або дітям загиблих побратимів. А ще дарував писанки волонтерам, які колись мені дуже допомагали”.

“Дівчинка до останнього дня життя тримала мою писанку біля себе”

У 2009 році до Олега Кіращука звернувся знайомий власник художньої галереї в Люксембурзі, який мав маленьку племінницю. Їй було 15 років і вона була смертельно хвора. Лікарі сказали, що їй залишилось жити не більше півроку.

Його попросили зробити для неї писанку. Пишучи ту писанку, він відійшов від традиційних писанкових канонів – зобразив на яйці гумористичну сценку, де був зображений ведмедик, який вкрав з-під української хати діжку з медом, за ним женуться бджоли, а він відмахується від них галузкою.

“Писанка була на гусячому яйці, я подарував її абсолютно безкоштовно, – продовжує майстер. – Минуло кілька місяців і до мене з Люксембургу надійшов лист, де мої знайомі писали, що в них трагічна новина – дівчинка померла. Коли після похорону вони почали розбирати ліжко, де вона лежала, то знайшли рушник, який був замотаний у кулю. А всередині лежала моя писанка. Дівчинка настільки її вподобала, що до останнього дня тримала її біля себе. Це одна з небагатьох писанок, яка принесла настільки велику користь для людини.

Gucci використав орнаменти з української писанки

Найперше, про що питають у Олега Кіращука це про історію з Gucci, яка трапилася 11 років тому. Йому прийшло повідомлення від знайомого із Нью-Йорка: його малюнок із писанки використав у своїх колекціях одягу цей Дім моди. Про це написали на одному з іноземних сайтів. Майстер спочатку не зрозумів, що і як. Подумав, що може то і фейк.

“Тоді розумів, що якщо наші журналісти дізнаються, то буде великий шум, – каже Олег Кіращук. – Але потім ЗМІ самі почали публікувати цю новину у себе: невідомий майстер, українська писанка, навіть писали – “майстриня”. Коли побачив, що це “свято” проходить без мене, то сконтактувався з журналістами. Через деякий час вони мені привезли глянцевий журнал, де я роздивився ті писанки, і аж тоді вже я був певен, що дійсно – дизайнери Дому моди при створенні колекції одягу, надихалися тими моїми роботами”.

Він вважає,  що 90% дизайнів тих суконь мало схожі на його роботи, але орнамент однією із суконь, очевидно, брали дійсно з писанки, оскільки і символіка, і кольорова гамма – однакові. Тож схиляється до того, що якийсь модельєр випадково натрапив на його писанки і використав фрагменти. Судитись з ними і не збирався, бо то ж не його особисті символи, а – народні.

Захопився писанкарством майстер у 12 років. Цьому його навчила мати. Писав тоді прості покутські писанки – вони прості за орнаментом, але мають глибокий зміст. А у 90-х роках, коли пішов на службу до Збройних Сил, то твердо вирішив – писати ніколи не буде, а повернусь зі служби і знайде чоловічу роботу.

“Ще до армії я вважав писанкарство не чоловічою справою. Але наша сім’я жила бідно і я, як старший син, писав писанки, щоб хоч якось допомогти мамі, – ділиться Олег Кіращук. – Ті, перші мої писанки продавав на місцевому базарі, чим суттєво допомагав сім’ї. Після повернення з армії в країні була велика криза і моя мама вмовила мене, щоб я знову повернувся до писанкарства. І коли я вперше за довгий час взяв в руку фарби, то настільки захопився, що перестав виходити надвір. Пам’ятаю, як мама журилась, що всі хлопці ходять по дівчатах на кавалєрки, а я не виходжу з хати.

Мама стала головним рушієм у всьому. Саме вона організовувала  сімейні виставки писанок, вишивки, витинанки в Києві, Чернівцях, Франківську… після цього його роботи почали помічати. А далі була Естонія, де майстер проводив майстер-класи та водив екскурсії в Українській Церкві, що в м.Таллін. В ті часи він почав брати участь у багатьох Всеукраїнських виставках, а в 2004 році його прийняли до Національної Спілки народних майстрів. А через кілька років Олег зареєструвався на відомому інтернет-ресурсі, де зміг продавати свої писанки по всьому світу. 

В 2012 році розробив дизайн писанки, з якої франківськими митцями було створено гігантську копію, яка брала учать у Києві в Параді вишиванок на День незалежності. Ця писанка була визнана однією з найкращих. Тоді Івано-Франківськ отримав 30 тис. гривень призових. Наступного року та гігантська писанка знову проїжджала Хрещатиком – вона знаходилась на початку парадної колони на правах минулорічного переможця.

“Крім цього всього, потрібно було якось заробляти на життя, а живемо ми не заможно, – зізнається майстер. – В Україні немає багатих поціновувачів писанок, тому з 2008 року я  почав продавати свої роботи за кордон через сайт eBay – так у мене з’явились покупці і в Америці, і в Канаді, і в Німеччині, і, навіть, на Кіпрі. Зараз писанки на курячому яйці коштують $20, на гусячому – $50-80. Колись на них був великий ажіотаж, а зараз колекціонери вже мають мої писанки, тому заробітку стало значно менше. Писанки настільки дорогі, що я не можу собі дозволити мати власну колекцію вдома. Є мрія, що колись таки матиму колекцію своїх робіт, але зараз собі того не можу дозволити. 

Майстер-класи стали справою життя

Кіращук проводить майстер-класи в Україні та за кордоном. До речі, за кордоном писанкарство дуже популярне. І ще понад 20 років тому йому показували набір для писання писанок, який було виготовлено в США. У нас і поготів такого немає – все роблять ентузіасти.

“Проводжу майстер-класи, щоб ознайомити людину з писанкою, розказати, як це все робиться, – підсумовує він. – Спершу проводив безкоштовно для благодійних організацій чи шкіл, в інших випадках, звичайно, беру оплату, оскільки потрібно годувати сім’ю. Після повернення з війни майстер-класи стали для мене справою мого життя, адже я  повернувся живий і неушкоджений. Я розумію, що життя потрібно прожити і за себе, і за тих побратимів, які не повернулись. А писанкарство в цьому допомагає”.

прикарпаття писанки писанкарство
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
61 перегляд у липні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Із 1 липня відбудеться друга фаза підвищення тарифів за розподіл газу. Вартість доставки палива в платіжках в середньому зросте на 9,4%. Хоча раніше тарифи з липня планували збільшити одразу на 20%. Однак 24 червня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) внесла зміни до свого торішнього рішення, яким встановлювала нові тарифи на розподіл газу, повідомляє видання МІСТО із посилання на дані Газ...
Суспільство
На сьогодні працівники управління Укртрансбезпеки в області здійснюють габаритно-ваговий контроль великогабаритних транспортних засобів всього лише на одному пересувному пункті габаритно-вагового контролю, який належить Службі автомобільних доріг в області. За інформацією, яку сьогодні під час онлайн-наради голови обласної державної адміністрації Віталія Федоріва з керівниками структурних підрозділів ОДА, територіальних підрозділів центральних органів влад...
Суспільство
Більше двох млрд грн потрібно, щоб повністю відновити інфраструктуру та відшкодувати збитки від стихії на Прикарпатті цього року. З резервного фонду державного бюджету виділили 480 млн грн. Як їх витрачатимуть, говорили у студії Суспільного з головою Івано-Франківської обласної адміністрації Віталієм Федорівим, про це повідомив сайт МІСТО.  Голова ОДА розповідає, що Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив його, що 480 млн грн – це лише першочергова...
Суспільство
Як повідомили на сайті Івано-Франківської міськради, в Центрі надання адміністративних послуг м.Івано-Франківська, його територіальних підрозділах, віддалених робочих місцях адміністратора та в департаменті соціальної політикизмінено графік прийому громадян, а саме:1. Центр надання адміністративних послуг м.Івано-Франківська (м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності, 9):- Понеділок, вівторок, середа, четвер з 10.00 год. до 18.00 год. без обідньоїперерви.- П’ят...
Суспільство
На територіях, постраждалих внаслідок повені, заборонено використання колодязної питної води у зв’язку з інтенсивним хімічним та мікробним забрудненням. Це стосується навіть господарських потреб. Тому головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендує тимчасово забезпечити питне водопостачання привізною водою в ємностях для індивідуального та групового застосування і фасованою питною водою. Криничну воду можна вживати тільки пі...
Новини компаній
Перекліта Михайло Володимирович – лікар-уролог, андролог, сексопатолог медичного центру Оксфорд Медікал Урологія – це широка галузь сучасної медицини, адже вона поєднує консервативні та хірургічні методи лікування різного роду захворювань сечостатевої системи, а також містить у собі такі підрозліли медицини як андрологія, сексопатологія, онкоурологія та ін. Існує міф, що уролог лікує тільки чоловіків. Тому у даній статті ми розглянемо більш детально у яких...
Влада
Паводок 23 червня зруйнував залізничну колію на Прикарпатті на перегонах Яремче – Микуличин та Микуличин – Ворохта . Це єдина залізнична гілка, яка сполучає Івано-Франківськ із Закарпаттям, проїзд пасажирських та вантажних поїздів по ній тепер неможливий. Про це повідомляє Західнет.  Як повідомив 24 червня на Facebook міністр інфраструктури Владислав Криклій, через це відучора призупинили курсування приміських поїздів №6402/6401 Івано-Франківськ – Ворохта...
Новини компаній
Київстар докладає усіх зусиль, щоб у постраждалих від повені областях України стабільно працював мобільний зв’язок і місцеві жителі могли безперешкодно телефонувати до служб екстреної допомоги, родичів та друзів. Так, в цілодобовому режимі працюють аварійно-відновлювані групи, щоденно проводяться об’їзди трас для виявлення критичних ділянок, здійснюються роботи по укріпленню магістральних кабель-каналів, тощо. Через складні погодні умови, які виникли у дея...
Влада
У 2020 році відбулися зміни у навчальному процесі через введення карантинних обмежень. 25 червня уряд під час засідання визначав терміни, коли завершиться навчальний рік для учнів шкіл та профтехів та коли вони отримають свідоцтва.   Про це повідомили на сайті Міністерства освіти та науки. Зокрема, школярі проміжних класів мають завершити навчальний рік до 1 липня. Одинадцятикласники – до 31 серпня. Учні закладів профосвіти – до 31 липня. Як розповіла заст...