Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ

Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ, pressman

Вже понад 30 років Олег Кіращук заробляє на життя писанкарством. Все почалось з дитячого захоплення, яке переросло у справу всього життя. Роботи писанкаря з Коломиї зберігаються в багатьох музеях не лише України, а й Америки, Канади, Німеччини та Австралії.

Справжня слава про українського майстра рознеслась, коли модний дім Gucci використав орнаменти з писанок Олега у своїй колекції. Чоловік проводить майстер-класи та передає свої знання писанкарства не тільки українцям, а й іноземцям, пише ШоТам.

Олег Кіращук родом з Коломиї. Писанкарством займається з другої половини 1980-х.  Крім цього, Олег є учасником АТО, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Лауреатом Художньої Премії ім. Я.Лукавецького. Майстер неодноразово брав участь у всеукраїнських та міжнародних виставках.

Писанка – особливий вид творчості, у якій закладені традиційні гуцульські та покутські символи-обереги, трипільські мотиви та авторські композиції.

“Коли я лише починав створювати писанки, то звертався більше до автентичних мотивів. А потім їздив на велосипеді по селах Прикарпаття і шукав бабусь-писанкарок, щоб зробити замальовки давніх орнаментів, дослідити їх символіку та значення”, – розповідає майстер.

На основі народної творчості він створює власні композиції, експериментую з кольоровою гамою. Найчастіше використовує тваринну символіку, дуже любить зображати птахів. Йому подобається творчість Марії Приймаченко і як вона зображує казкових тварин. У писанках Олега Кіращука є схожі тварини. Буває, кілька днів обдумує композицію майбутньої писанки, а буває сяде і руки самі роблять свою роботу.

“Створюю писанки на курячих, гусячих, страусових яйцях, – каже майстер. – Частіше роблю їх на шкарлупі пустого яйця. Це такий варіант для колекціонерів. А от писанки з білком і жовтком ще в давнину мали свою енергетику та особливе значення. Такі писанки навіть вважались лікувальними, бо їх замовляли для пари, яка не може мати дітей. Проте в давнину вважалось, що такі писанки має робити жінка та обов’язково без місячних. А коли йшла до річки по воду для барвників, то ні з ким не повинна говорити. Тоді використовувались натуральні фарби з різних рослин: чорний колір – лушпиння цибулі, червоний – комахи червець, яких сушили та перетирали, жовтий – дрік красильний. А ще яйця обов’язково брали запліднені. Коли писанка була готова, то на неї ніхто чужий не мав права дивитись.

Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ, фото-1 Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ, фото-2 Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ, фото-3 Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ, фото-4 Унікальні писанки, якими надихається Gucci: як коломийський майстер підкорює світ, фото-5

У Олега Кіращука й зараз можуть замовляти писанки для молодят з побажаннями. Але він одразу попереджає, що він не мольфар-чарівник, а писанка – це вітальна листівка, на якій він малюнком зображую те, що люди хочуть побажати парі.

Писанка оберігала і на війні

У майстра є писанка з ангелом на фоні автоматних гільз. Ця писанка оберігала його, коли він воював під Дебальцеве.

“На війні я мав з собою блокнотик і щоб трохи знімати стрес, робив ескізи. Так якось і зобразив того ангела, якому завдячую життям, – розповідає він. – Кілька разів траплялись такі ситуації, наче якась вища сила мене захищала. Якось нас обстрілював міномет і ми вже бачили, що наступна міна точно впаде на нашу позицію. Але минулося. А потім, коли відступали, то позаду був танк, який міг би змішати нас з землею. Але трапилось якесь чудо – танк проломив однією гусеницею український бліндаж і застряг. Ангел врятував”.

На війні Олег Кіращук отримав поранення осколком в голову. За дві секунди до цього він вирішив зателефонувати дружині, але телефон чомусь випав з рук. Він нахилився, щоб його підняти і в цей момент поруч пролунав вибух, він відчув удар в голову, сніг навколо почервонів від крові – по них стріляли з протитанкового гранатомета. Якби в ту мить не нахилився, то, мабуть, отримав би важчі поранення, а так – поранення було легким.

А і це не все. Потім, коли вони відступали, то за щасливою випадковістю натрапили на чернігівських розвідників. Їх попередили: що там, куди прямували, вже чекала засідка.

Всю війну ангел-охоронець мене оберігав, – акцентує майстер. – Але блокноту з ескізом не залишилось, тому після повернення я по пам’яті зобразив ангела. Перша писанка залишилась вдома, на згадку. А наступні копії я продавав і виручені кошти віддавав інвалідам війни, або дітям загиблих побратимів. А ще дарував писанки волонтерам, які колись мені дуже допомагали”.

“Дівчинка до останнього дня життя тримала мою писанку біля себе”

У 2009 році до Олега Кіращука звернувся знайомий власник художньої галереї в Люксембурзі, який мав маленьку племінницю. Їй було 15 років і вона була смертельно хвора. Лікарі сказали, що їй залишилось жити не більше півроку.

Його попросили зробити для неї писанку. Пишучи ту писанку, він відійшов від традиційних писанкових канонів – зобразив на яйці гумористичну сценку, де був зображений ведмедик, який вкрав з-під української хати діжку з медом, за ним женуться бджоли, а він відмахується від них галузкою.

“Писанка була на гусячому яйці, я подарував її абсолютно безкоштовно, – продовжує майстер. – Минуло кілька місяців і до мене з Люксембургу надійшов лист, де мої знайомі писали, що в них трагічна новина – дівчинка померла. Коли після похорону вони почали розбирати ліжко, де вона лежала, то знайшли рушник, який був замотаний у кулю. А всередині лежала моя писанка. Дівчинка настільки її вподобала, що до останнього дня тримала її біля себе. Це одна з небагатьох писанок, яка принесла настільки велику користь для людини.

Gucci використав орнаменти з української писанки

Найперше, про що питають у Олега Кіращука це про історію з Gucci, яка трапилася 11 років тому. Йому прийшло повідомлення від знайомого із Нью-Йорка: його малюнок із писанки використав у своїх колекціях одягу цей Дім моди. Про це написали на одному з іноземних сайтів. Майстер спочатку не зрозумів, що і як. Подумав, що може то і фейк.

“Тоді розумів, що якщо наші журналісти дізнаються, то буде великий шум, – каже Олег Кіращук. – Але потім ЗМІ самі почали публікувати цю новину у себе: невідомий майстер, українська писанка, навіть писали – “майстриня”. Коли побачив, що це “свято” проходить без мене, то сконтактувався з журналістами. Через деякий час вони мені привезли глянцевий журнал, де я роздивився ті писанки, і аж тоді вже я був певен, що дійсно – дизайнери Дому моди при створенні колекції одягу, надихалися тими моїми роботами”.

Він вважає,  що 90% дизайнів тих суконь мало схожі на його роботи, але орнамент однією із суконь, очевидно, брали дійсно з писанки, оскільки і символіка, і кольорова гамма – однакові. Тож схиляється до того, що якийсь модельєр випадково натрапив на його писанки і використав фрагменти. Судитись з ними і не збирався, бо то ж не його особисті символи, а – народні.

Захопився писанкарством майстер у 12 років. Цьому його навчила мати. Писав тоді прості покутські писанки – вони прості за орнаментом, але мають глибокий зміст. А у 90-х роках, коли пішов на службу до Збройних Сил, то твердо вирішив – писати ніколи не буде, а повернусь зі служби і знайде чоловічу роботу.

“Ще до армії я вважав писанкарство не чоловічою справою. Але наша сім’я жила бідно і я, як старший син, писав писанки, щоб хоч якось допомогти мамі, – ділиться Олег Кіращук. – Ті, перші мої писанки продавав на місцевому базарі, чим суттєво допомагав сім’ї. Після повернення з армії в країні була велика криза і моя мама вмовила мене, щоб я знову повернувся до писанкарства. І коли я вперше за довгий час взяв в руку фарби, то настільки захопився, що перестав виходити надвір. Пам’ятаю, як мама журилась, що всі хлопці ходять по дівчатах на кавалєрки, а я не виходжу з хати.

Мама стала головним рушієм у всьому. Саме вона організовувала  сімейні виставки писанок, вишивки, витинанки в Києві, Чернівцях, Франківську… після цього його роботи почали помічати. А далі була Естонія, де майстер проводив майстер-класи та водив екскурсії в Українській Церкві, що в м.Таллін. В ті часи він почав брати участь у багатьох Всеукраїнських виставках, а в 2004 році його прийняли до Національної Спілки народних майстрів. А через кілька років Олег зареєструвався на відомому інтернет-ресурсі, де зміг продавати свої писанки по всьому світу. 

В 2012 році розробив дизайн писанки, з якої франківськими митцями було створено гігантську копію, яка брала учать у Києві в Параді вишиванок на День незалежності. Ця писанка була визнана однією з найкращих. Тоді Івано-Франківськ отримав 30 тис. гривень призових. Наступного року та гігантська писанка знову проїжджала Хрещатиком – вона знаходилась на початку парадної колони на правах минулорічного переможця.

“Крім цього всього, потрібно було якось заробляти на життя, а живемо ми не заможно, – зізнається майстер. – В Україні немає багатих поціновувачів писанок, тому з 2008 року я  почав продавати свої роботи за кордон через сайт eBay – так у мене з’явились покупці і в Америці, і в Канаді, і в Німеччині, і, навіть, на Кіпрі. Зараз писанки на курячому яйці коштують $20, на гусячому – $50-80. Колись на них був великий ажіотаж, а зараз колекціонери вже мають мої писанки, тому заробітку стало значно менше. Писанки настільки дорогі, що я не можу собі дозволити мати власну колекцію вдома. Є мрія, що колись таки матиму колекцію своїх робіт, але зараз собі того не можу дозволити. 

Майстер-класи стали справою життя

Кіращук проводить майстер-класи в Україні та за кордоном. До речі, за кордоном писанкарство дуже популярне. І ще понад 20 років тому йому показували набір для писання писанок, який було виготовлено в США. У нас і поготів такого немає – все роблять ентузіасти.

“Проводжу майстер-класи, щоб ознайомити людину з писанкою, розказати, як це все робиться, – підсумовує він. – Спершу проводив безкоштовно для благодійних організацій чи шкіл, в інших випадках, звичайно, беру оплату, оскільки потрібно годувати сім’ю. Після повернення з війни майстер-класи стали для мене справою мого життя, адже я  повернувся живий і неушкоджений. Я розумію, що життя потрібно прожити і за себе, і за тих побратимів, які не повернулись. А писанкарство в цьому допомагає”.

прикарпаття писанки писанкарство
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
62 перегляди у жовтні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Новини компаній
Гучний сміх переходить в нестримний регіт, саме так проходить гра в рулетку з цукерками Jelly Belly. Цукерки з'явилися на світ завдяки одному епізоду з фільму про Гаррі Поттера в якому згадуються цукерки з різноманітними смаками, навіть зі смаком тельбуха і "комашки з носа". Майже моментально після своєї появи цукерки з непередбачуваними смаками Jelly Belly підкорили увесь світ. Однією з причин такої популярності Jelly Belly стала подача цукерок у формі гр...
Новини компаній
Є цифрова валюта, але не знаєте, як продати біткоіни в Києві? Всього є 5 методів, кожен з яких має свої особливості та нюанси. Давайте розглянемо їх докладніше. Площадки для обміну криптовалюти Простий, надійний і найпоширеніший варіант. Такі майданчики працюють за принципом: Криптовалюта обмінюється на фіатні гроші. Сервіс отримує винагороду за обмін у вигляді комісії. Якщо ж ви хочете зробити обмін Bitcoin (BTC) на готівку USD в місті Києві, використовую...
Новини компаній
Перед такими святами, як Хелловін, багато хто починає згадувати про різноманітні забобони, які потім не дають змоги нормально займатися звичними справами. Вони можуть стосуватися навіть звичних для нас речей – користування ліфтом або підйому сходинками. Користуючись ліфтом, ми зазвичай не замислюємося над тим, що тут можуть бути нещасливі кнопки. А у 85 % багатоповерхових будинків Сполучених Штатів Америки ви не знайдете в підйомнику кнопки з позначкою 13....
Суспільство
Івано-Франківську відзначать 102 річницю створення ЗУНР. Про це йшлося сьогодні на оперативній нараді. Так, 1 листопада, о 9:30 покладуть квіти до пам’ятних місць, пов’язаних із ЗУНР. У Будинках культури бібліотеках Івано-Франківської ОТГ пройдуть різні заходи – виставки, ролики, історичні навігатори. Тематичні заходи проводитимуть також і 2, 3 та 7 листопада. 30 жовтня о 15:00 у Центрі патріотичного виховання відбудеться круглий стіл “Зродились ми великої...
Суспільство
Третина від усіх жителів Івано-Франківської міської громади з діагностованим COVID-19 захворіла у жовтні. Про це на оперативній нараді у міського голови повідомила начальниця управління охорони здоров'я Марія Бойко. "За 26 днів жовтня у нас по Івано-Франківській ОТГ зареєстровано 2 126 позитивних результатів ПЛР, тобто це ті люди, які звернулися за медичною допомогою і мали позитивний результат", - каже Марія Бойко. Від початку пандемії в Івано-Франківські...
Суспільство
Завершено ремонтно-реставраційні роботи будинку, що є пам’яткою архітектури та розташований по вулиці Шевченка, 44, в Івано-Франківську. Це будівля колишньої гімназії, більш відома у місті як «будинок з химерами», повідомляється на офіційному сайті міста Івано-Франківськ. За словами заступника начальника відділу охорони культурної спадщини Управління архітектури, дизайну і містобудівної діяльності міськради Володимира Ідака, фасад був у доволі поганому ста...
Суспільство
Як передає кореспондент Укрінформу, про це на оперативній нараді у міськраді повідомила начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко. «Станом на ранок в наших лікарнях з пневмоніями та підозрами (на COVID-19 – ред.) госпіталізовані 399 людей. В Центральній міській клінічній лікарні – 265 осіб, в першій міській лікарні – 134 людини. Тобто, всі ліжка заповнені», - заявила Бойко. За її словами, за останню добу з пневмоніями доправили у дві лікарні 44 хво...
Суспільство
Оперативники Івано-Франківщини затримали зловмисника, який обґрунтовано підозрюється у вчиненні крадіжки з офісу місцевого інтернет-видання. Слідством розпочато досудове розслідування. Чоловіку загрожує до шести років тюрми. Про це повідомляє - Бартка з посиланням на Сектор комунікації поліції Івано-Франківщини. 13 жовтня у рамках кримінального провадження оперативники карного розшуку обласної поліції спільно з оперативниками і слідчими Івано-Франківськог...
Суспільство
Згідно з екзит-полом, за Руслана Марцінківа віддали голоси 86,1% жителів містаВ Івано-Франківську чинний мер Руслан Марцінків з Всеукраїнського об’єднання «Свобода» вдруге перемагає у виборах на посаду міського голови. Про це свідчать дані місцевого екзит-полу, пише Курс.Згідно з екзит-полом, за Марцінківа віддали голоси 86,1% жителів міста.Водночас, його конкуренти отримали такі результати:Петро Шкутяк, «Європейська солідарність» – 6,9%Наталія Сербин, Укр...