• Головна
  • За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео)
10:43, 21 серпня 2019 р.
Надійне джерело

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео)

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео)

Гастрономічні тури ⎼ це популярний різновид туризму, що ніби створений спеціально для любителів кулінарії, гурманів і цінителів смачної та вишуканої їжі. Якщо у вас є бажання скуштувати незвичайні страви, дізнатися багато нових рецептів і цікавої інформації, удосконалити свої навички в приготуванні страв, тоді гастротур стане для вас захоплюючою подорожжю в світ кулінарних шедеврів і нових смакових поєднань. 

Гастротури вже давно стали звичаєм у Європі та починають набирати популярності в Україні.

Де можна відвідати сири в українських Карпатах

Яворів на Косівщині

Нещодавно в Яворові на Косівщині відкрили гуцульську сироварню. Там не лише можна скуштувати справжній гуцульський сир, але й дізнатись історію смачного продукту.

Заснував сироварню місцевий фермер разом з сім'єю. Спочатку він хотів займатися юриспруденцією, але згодом побачив перспективу у розвитку фермерської діяльності.

Справу заснували три роки тому. Збудували ферму, придбали перших овець та кіз.

Для того, щоб отримати якісний і смачний продукт горяни вивчали досвід подібних господарств у Румунії.

Подробиці – у сюжеті Espreso.TV

Фермерське підприємство “Еко Карпати”

Адреса: Івано-Франківська область, селище Долина, вулиця Обліски, 70

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-1

Всього 5 років роботи. а ферма “Еко Карпати” вже має своїх постійних клієнтів і широкі ринки збуту.

Це одне з небагатьох місць, де ви можете спробувати український брі або сир з пліснявою.

Читайте також: Грибна юшка – ароматна візитівка Карпат

Щоб розпочати виробництво натуральних козиних сирів, керівник фермерського господарства “Еко-Карпати” Ігор Небилович перейняв досвід у швейцарських і французьких сироварів. Так було започатковано розведення кіз альпійської та зааненської порід, а також - виготовлення якісних сирів і кисломолочної продукції.

З весни до осені стадо пасеться на природних луках українських Карпат, а в зимовий період для харчування худоби використовується сіно і концентровані корми. Саме там і робиться сир з козячого молока. Слід зазначити, що ферма обладнана доїльним устаткуванням. Вся продукція виготовляється з пастеризованого молока.

Ферма спеціалізується на виробництві твердих та м’яких козячих сирів.

Вчив виробляти продукцію високої якості і ділився рецептами швейцарський сировар Карлос Марбах, який приїжджав в “Еко Карпати” за волонтерською програмою.

Варто відзначити, що більшість сирів тут виробляється з козячого молока. 

Ферма «Зелений Яр» 

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-2

Адреса: Івано-Франківська область, село Микуличин, уч. Горби

Головна спеціалізація ферми – це виробництво козиного сиру, молока та проведення екскурсій. Господарство Василя Яремчука знаходиться у селі Микуличин, ферма - на полонині Горган. Фермер на практиці демонструє, як ефективно відроджувати полонинське господарство, започаткувавши справу з розведення породистих кіз та виготовлення делікатесного сиру. Для туристів, що обрали відпочинок в Карпатах, приїхали в Яремче чи їдуть на Буковель є можливість відвідати козину ферму, де можна побачити процес виготовлення козиного сиру, молока; замовити екскурсію, майстер-клас із виготовлення сирів,  дегустацію сирів, ну й, звісно, купити сир.

Сучасна ферма для утримання кіз, переробки молока, виробництва та дозрівання сиру, На полонині Горгани у літню пору гості мають змогу милуватися неймовірними карпатськими краєвидами, спілкуватися з пастухами, куштувати молоко та долучитись до процесу виробництва козячого сиру.

Господарство ТМ «Кузишин» (с. Середній Угринів)

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-3

На господарстві Володимира Кузишина, виробництво продукції починається зі збору свіжого ранішнього коров’ячого молока. Це відбувається за сприяння СОК “Угринівський молочний шлях” у двох населених пунктах Західної України: в с.Старий Угринів і с.Середній Угринів. Розташування цих сіл (20км. від найближчого міста) дає можливість вільного вигулу корів на багатих пасовищах, що забезпечує хорошу якість молока.

Наступним етапом є переробка молока і, власне, саме творіння сиру. Протягом одного дня виготовляється один, рідше - два, види сиру. Загалом ТМ ”KUZYSHYN” на данному етапі спеціалізується на виготовленні трьох типів сиру.

По-перше, це розсільний молодий сир – типу бринза; по-друге, сир типу проволоне – сулугуні, моцарела, качокавалло; насамкінець, найбільш вимогливі сири, сири яким приділяється найбільше уваги, любові і часу –  Чеддер і Карпатський Пармезан.

Адреса: с. Середній Угринів, Калуський район, Івано-Франківська область.

Музей сироваріння і народних промислів Гуцульщини "Хата-стая"

Стая – це кустарна гуцульська сироварня із казанком над відкритим вонищем. Саме у таких колибах-стаях вівчарі на полонинах ціле літо варять полонинські сири – будз, вурду та бринзу. 

Читайте також:Що їли галичани сто років тому: знайшли старовинну книгу рецептів. ФОТО

В музеї "Хата-стая" у Верховині весь процес можна побачити на власні очі та долучитися до роботи власними руками, щоб наприкінці екскурсії продегустувати сир власного виробництва та інші страви гуцульської кухні. А для учасників туру "Слідами забутих предків" пані Галина готує особливе меню.

Адреса: вулиця Жаб'євський потік, Верховина, Івано-Франківська область, 78700

На полонинах Кринта та Діл (Яремче)

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-4

З пізньої весни до ранньої осені на полонині Кринта варять на відкритому вогні у великому казані справжній гуцульський сир - вурду та будз.  Піднявшись на полонину Кринта, ви можете не тільки скуштувати справжньо­го гуцульського сиру, а й  взяти участь у його приготуванні.

Замовити сир можна за тел.: 0677899551 (Спаський Дмитро).

На полонині «Діл»  утримують корів та виробляють традиційні молочні продукти: будз свіжий та підкопчений, бринзу, масло. Вище полонини розташований гірський масив, на якому можна досхочу назбирати ягід, грибів, лікарських трав. Замовити сир можна за тел.: 0679770681 (Стефурак Іван).

Селиська сироварня

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-5

Адреса: Закарпатська область Хустський район село Нижнє Селище, вул. Центральна.

Селиська сироварня, мабуть, найвідоміша на заході України.

Заснована сироварня як соціальний проект місцевими жителями і Європейським кооперативом Лонго Май.

Читайте також: Традиційна кухня Прикарпаття. Добірка апетитних гуцульських страв

Сироварня переробляє молоко від сільського населення, що проживає неподалік від відомого поля нарцисів в Карпатах. На сироварню легко потрапити і на екскурсію і на дегустацію, тут завжди раді відвідувачам.

Процес дозрівання продукції в обладнаних підвалах зі сталими вологістю та температурою займає кілька місяців, і допитливим туристам обов’язково продемонструють це царство сиру під час екскурсії до сироварні. А на дегустації ви відчуєте себе в швейцарських Альпах, ще й додому привезете унікальних делікатесів.

 Господарство «Бараново» 

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-6

Адреса: Закарпатська область, село Іза, вул. Центральна, 259

Господарство пропонує 15 видів молочної продукції і чотири різновиди ковбас власного виробництва. Деякі з виробів дійсно унікальні, адже виготовляються за особливою рецептурою, якої немає ні в одній сироварні України.

Кефір з овечого молока, овече масло і питне молоко, сир твердий Грунь і м’який Ріка, а ще вурда і бринза.

Господарство «Салдобош» (буйволяча ферма)

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-7

В сироварні пропонують багато видів сиру, ми дуже рекомендуємо спробувати бринзу. Мета створення ФГ “Салдобош” в давньому мармороському селі Стеблівка – не лише виробництво ніжної моцарелли з жирного буйволячого молока, а, перш за все, збереження популяції карпатських буйволів, що знаходяться на межі зникнення. Ініціатор створення ферми-розплідника буйволів на Закарпатті – німецьке об’єднання «Збереження агро-біорізноманіття Карпатських гір», а очолює його справжній подвижник своєї справи німець Мішель Якобі. 

Читайте також: Банош – відголос гуцульської душі

Адреса: Закарпатська область, село Стеблівка, вул. Травнева, 199

Контактний номер: +38 067 312 6177

 “Монастирська Сироварня” в Ракошино

За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео), фото-8

Унікальна сироварня, в якій працюють ченці монастиря виготовляє 12 сортів сиру, більшість італійських. Сироварня вже отримала велику популярність і серед місцевих жителів туристів.

Ідея створити сироварню при Свято-Покровському чоловічому монастирі у селі Ракошино неподалік Мукачева належить його настоятелю архімандриту Митрофану, на честь якого названий сорт оригінального твердого солодкого сиру «Шимон». Ракошинські ченці виготовляють 14 видів сирів з молока мешканців власної ферми – корів, овець та кіз. В основі асортименту – натуральні закарпатські бринза, будз, вурда, виготовлені за традиційною технологією, а також справжні італійські сири – моцарелла, скаморца, муккіна та рікотта. Також в монастирській сироварні пишаються аналогом відомої фети – «Грецьким сиром» з овечого молока та ексклюзивним «Біблійським» сиром із додаванням привезеного з Єрусалиму ісопу. Неабияким попитом користується й козиний сир «Монастирський», який виробляється лише восени. Щодня на виготовлення сирів використовується 500 літрів молока, а ціни на продукцію коливаються від 80 до 250 грн. Продегустувати та придбати виготовлений із благословенням сир можна в спеціалізованій крамничці Монастирської сироварні. 

Адреса: Закарпатська область, село Ракошино, вул. Леніна 58. Свято-Покровський чоловічий монастир

Читайте також: Традиційна кухня Прикарпаття

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Прикарпаття #сироварня #туризм #карпати #сир #козячий сир #гастро тур #бринза #сироваріння #молочна ферма #сири #гастрономічний тур #маршрут #відпочинок #дегустація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
В цій рубриці підібрана добірка статей про пам'ятки архітектури та історії, визначні місця Прикарпаття, які варто відвідати франківчанам та гостям під час своїх подорожей нашим краєм.
live comments feed...