10:43, 21 серпня 2019 р.
Надійне джерело
За сирами – до Карпат: як розвивається гастротуризм на Прикарпатті (відео)
Гастрономічні тури ⎼ це популярний різновид туризму, що ніби створений спеціально для любителів кулінарії, гурманів і цінителів смачної та вишуканої їжі. Якщо у вас є бажання скуштувати незвичайні страви, дізнатися багато нових рецептів і цікавої інформації, удосконалити свої навички в приготуванні страв, тоді гастротур стане для вас захоплюючою подорожжю в світ кулінарних шедеврів і нових смакових поєднань.
Гастротури вже давно стали звичаєм у Європі та починають набирати популярності в Україні.
Де можна відвідати сири в українських Карпатах
Яворів на Косівщині
Нещодавно в Яворові на Косівщині відкрили гуцульську сироварню. Там не лише можна скуштувати справжній гуцульський сир, але й дізнатись історію смачного продукту.
Заснував сироварню місцевий фермер разом з сім'єю. Спочатку він хотів займатися юриспруденцією, але згодом побачив перспективу у розвитку фермерської діяльності.
Справу заснували три роки тому. Збудували ферму, придбали перших овець та кіз.
Для того, щоб отримати якісний і смачний продукт горяни вивчали досвід подібних господарств у Румунії.
Подробиці – у сюжеті Espreso.TV
Фермерське підприємство “Еко Карпати”
Адреса: Івано-Франківська область, селище Долина, вулиця Обліски, 70
Всього 5 років роботи. а ферма “Еко Карпати” вже має своїх постійних клієнтів і широкі ринки збуту.
Це одне з небагатьох місць, де ви можете спробувати український брі або сир з пліснявою.
Читайте також: Грибна юшка – ароматна візитівка Карпат
Щоб розпочати виробництво натуральних козиних сирів, керівник фермерського господарства “Еко-Карпати” Ігор Небилович перейняв досвід у швейцарських і французьких сироварів. Так було започатковано розведення кіз альпійської та зааненської порід, а також - виготовлення якісних сирів і кисломолочної продукції.
З весни до осені стадо пасеться на природних луках українських Карпат, а в зимовий період для харчування худоби використовується сіно і концентровані корми. Саме там і робиться сир з козячого молока. Слід зазначити, що ферма обладнана доїльним устаткуванням. Вся продукція виготовляється з пастеризованого молока.
Ферма спеціалізується на виробництві твердих та м’яких козячих сирів.
Вчив виробляти продукцію високої якості і ділився рецептами швейцарський сировар Карлос Марбах, який приїжджав в “Еко Карпати” за волонтерською програмою.
Варто відзначити, що більшість сирів тут виробляється з козячого молока.
Ферма «Зелений Яр»
Адреса: Івано-Франківська область, село Микуличин, уч. Горби
Головна спеціалізація ферми – це виробництво козиного сиру, молока та проведення екскурсій. Господарство Василя Яремчука знаходиться у селі Микуличин, ферма - на полонині Горган. Фермер на практиці демонструє, як ефективно відроджувати полонинське господарство, започаткувавши справу з розведення породистих кіз та виготовлення делікатесного сиру. Для туристів, що обрали відпочинок в Карпатах, приїхали в Яремче чи їдуть на Буковель є можливість відвідати козину ферму, де можна побачити процес виготовлення козиного сиру, молока; замовити екскурсію, майстер-клас із виготовлення сирів, дегустацію сирів, ну й, звісно, купити сир.
Сучасна ферма для утримання кіз, переробки молока, виробництва та дозрівання сиру, На полонині Горгани у літню пору гості мають змогу милуватися неймовірними карпатськими краєвидами, спілкуватися з пастухами, куштувати молоко та долучитись до процесу виробництва козячого сиру.
Господарство ТМ «Кузишин» (с. Середній Угринів)
На господарстві Володимира Кузишина, виробництво продукції починається зі збору свіжого ранішнього коров’ячого молока. Це відбувається за сприяння СОК “Угринівський молочний шлях” у двох населених пунктах Західної України: в с.Старий Угринів і с.Середній Угринів. Розташування цих сіл (20км. від найближчого міста) дає можливість вільного вигулу корів на багатих пасовищах, що забезпечує хорошу якість молока.
Наступним етапом є переробка молока і, власне, саме творіння сиру. Протягом одного дня виготовляється один, рідше - два, види сиру. Загалом ТМ ”KUZYSHYN” на данному етапі спеціалізується на виготовленні трьох типів сиру.
По-перше, це розсільний молодий сир – типу бринза; по-друге, сир типу проволоне – сулугуні, моцарела, качокавалло; насамкінець, найбільш вимогливі сири, сири яким приділяється найбільше уваги, любові і часу – Чеддер і Карпатський Пармезан.
Адреса: с. Середній Угринів, Калуський район, Івано-Франківська область.
Музей сироваріння і народних промислів Гуцульщини "Хата-стая"
Стая – це кустарна гуцульська сироварня із казанком над відкритим вонищем. Саме у таких колибах-стаях вівчарі на полонинах ціле літо варять полонинські сири – будз, вурду та бринзу.
Читайте також:Що їли галичани сто років тому: знайшли старовинну книгу рецептів. ФОТО
В музеї "Хата-стая" у Верховині весь процес можна побачити на власні очі та долучитися до роботи власними руками, щоб наприкінці екскурсії продегустувати сир власного виробництва та інші страви гуцульської кухні. А для учасників туру "Слідами забутих предків" пані Галина готує особливе меню.
Адреса: вулиця Жаб'євський потік, Верховина, Івано-Франківська область, 78700
На полонинах Кринта та Діл (Яремче)
З пізньої весни до ранньої осені на полонині Кринта варять на відкритому вогні у великому казані справжній гуцульський сир - вурду та будз. Піднявшись на полонину Кринта, ви можете не тільки скуштувати справжнього гуцульського сиру, а й взяти участь у його приготуванні.
Замовити сир можна за тел.: 0677899551 (Спаський Дмитро).
На полонині «Діл» утримують корів та виробляють традиційні молочні продукти: будз свіжий та підкопчений, бринзу, масло. Вище полонини розташований гірський масив, на якому можна досхочу назбирати ягід, грибів, лікарських трав. Замовити сир можна за тел.: 0679770681 (Стефурак Іван).
Селиська сироварня
Адреса: Закарпатська область Хустський район село Нижнє Селище, вул. Центральна.
Селиська сироварня, мабуть, найвідоміша на заході України.
Заснована сироварня як соціальний проект місцевими жителями і Європейським кооперативом Лонго Май.
Читайте також: Традиційна кухня Прикарпаття. Добірка апетитних гуцульських страв
Сироварня переробляє молоко від сільського населення, що проживає неподалік від відомого поля нарцисів в Карпатах. На сироварню легко потрапити і на екскурсію і на дегустацію, тут завжди раді відвідувачам.
Процес дозрівання продукції в обладнаних підвалах зі сталими вологістю та температурою займає кілька місяців, і допитливим туристам обов’язково продемонструють це царство сиру під час екскурсії до сироварні. А на дегустації ви відчуєте себе в швейцарських Альпах, ще й додому привезете унікальних делікатесів.
Господарство «Бараново»
Адреса: Закарпатська область, село Іза, вул. Центральна, 259
Господарство пропонує 15 видів молочної продукції і чотири різновиди ковбас власного виробництва. Деякі з виробів дійсно унікальні, адже виготовляються за особливою рецептурою, якої немає ні в одній сироварні України.
Кефір з овечого молока, овече масло і питне молоко, сир твердий Грунь і м’який Ріка, а ще вурда і бринза.
Господарство «Салдобош» (буйволяча ферма)
В сироварні пропонують багато видів сиру, ми дуже рекомендуємо спробувати бринзу. Мета створення ФГ “Салдобош” в давньому мармороському селі Стеблівка – не лише виробництво ніжної моцарелли з жирного буйволячого молока, а, перш за все, збереження популяції карпатських буйволів, що знаходяться на межі зникнення. Ініціатор створення ферми-розплідника буйволів на Закарпатті – німецьке об’єднання «Збереження агро-біорізноманіття Карпатських гір», а очолює його справжній подвижник своєї справи німець Мішель Якобі.
Читайте також: Банош – відголос гуцульської душі
Адреса: Закарпатська область, село Стеблівка, вул. Травнева, 199
Контактний номер: +38 067 312 6177
“Монастирська Сироварня” в Ракошино
Унікальна сироварня, в якій працюють ченці монастиря виготовляє 12 сортів сиру, більшість італійських. Сироварня вже отримала велику популярність і серед місцевих жителів туристів.
Ідея створити сироварню при Свято-Покровському чоловічому монастирі у селі Ракошино неподалік Мукачева належить його настоятелю архімандриту Митрофану, на честь якого названий сорт оригінального твердого солодкого сиру «Шимон». Ракошинські ченці виготовляють 14 видів сирів з молока мешканців власної ферми – корів, овець та кіз. В основі асортименту – натуральні закарпатські бринза, будз, вурда, виготовлені за традиційною технологією, а також справжні італійські сири – моцарелла, скаморца, муккіна та рікотта. Також в монастирській сироварні пишаються аналогом відомої фети – «Грецьким сиром» з овечого молока та ексклюзивним «Біблійським» сиром із додаванням привезеного з Єрусалиму ісопу. Неабияким попитом користується й козиний сир «Монастирський», який виробляється лише восени. Щодня на виготовлення сирів використовується 500 літрів молока, а ціни на продукцію коливаються від 80 до 250 грн. Продегустувати та придбати виготовлений із благословенням сир можна в спеціалізованій крамничці Монастирської сироварні.
Адреса: Закарпатська область, село Ракошино, вул. Леніна 58. Свято-Покровський чоловічий монастир
Читайте також: Традиційна кухня Прикарпаття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
11:58
13 грудня
Спецтема
Оголошення
10:49, 12 грудня
10
live comments feed...